Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дебатите по второто четене на Бюджет 2022 продължават

| обновено на 24.02.22 в 09:36
Снимка: БГНЕС

В пленарната зала депутатите продължават работа по второто четене на държавния бюджет. Късно снощи заради липса на кворум работата по законопроекта бе прекратена.

От ГЕРБ - СДС обвиниха управляващата коалиция в опит за противопоставяне на институциите, тъй като 20 милиона лева от първоначално предложените средства за Висшия съдебен съвет се пренасочват към Българската академия на науките. Тезата мотивира Александър Николов:

"Противопоставяме БНТ на БНР с бюджетите. Дойде момент, в който противопоставяме ВСС и независимостта на правораздавателната система с БАН. Ако това са управленски решения, ако това са предлагани реформи, не е добър знак".

Според Атанас Славов от Демократична България бюджетът за съдебната власт е добре мотивиран:

"Има една древна римска максима, че по време на война законите мълчат.  За съжаление сме по време на война вече, но България все още не е във война. Именно, защото не сме във война, ние трябва да укрепим нашите ключови институции като правосъдието".

В залата присъства ресорният министър Надежда Йорданова, която подчерта, че спрямо миналата година бюджетът за съдебната власт се увеличава, включително и на прокуратурата.

След като приключат с окончателното гласуване на бюджетната рамка за тази година, в дневния ред на депутатите е първото четене на промените в закона за училищното и предучилищно образование, с които се забранява осъществяването на политическа и партийна дейност в детските градини и училищата.

Целта на измененията, внесени от Министерски съвет, е системата на средното образование да се деполитизира със закон. Вносителите отбелязват, че с предлаганите промени трябва да се осигури независимост в средното образование и пълна забрана на политическа агитация в системата на предучилищното и училищно образование.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ден на отворените врати в Националната астрономическа обсерватория Рожен

Днес е традиционният ден на отворените врати в Националната астрономическа обсерватория Рожен към Института по астрономия - БАН.  И тази година той съвпада с деня Петдесетница , който е храмов празник на параклиса "Света Троица", построен през 1935 г. и разположен непосредствено до входа на наблюдателната кула на 2-метровия телескоп.  За поредна..

публикувано на 08.06.25 в 09:00

Започват проверки на местата за разходка на кучета

Столичният инспекторат и общинската полиция започват от понеделник ежедневни проверки по местата, където се разхождат домашни кучета. Ще се следи дали животните се водят на повод и дали се почиства след тях, както и дали са регистрирани, обясни директорът на инспектората Николай Неделков. Акцията ще обхване всички райони на Столичната община,..

публикувано на 08.06.25 в 08:57

Православната църква чества Петдесетница

На петдесетия ден след Възкресение Църквата възпоменава слизането на Светия Дух над апостолите. Това е празникът, в който Христовата църква чества своето създаване. В Деяния на Светите апостоли евангелист Лука разказва как апостолите се били събрали в Ерусалим, когато над тях слиза Светия Дух, за да ги утеши, че Спасителят вече не е сред тях,..

публикувано на 08.06.25 в 08:45
Изборите идват на фона на продължаващи студентски протести.

Местни избори в Сърбия са тест за популярността на Вучич

В два града в Сърбия - Зайчар и Косиерич, ще се проведат местни избори, които се приемат като тест за популярността на президента Александър Вучич и неговата управляваща Сръбска прогресивна партия. Този вот е първият в страната след масовите протести, избухнали след срутването на бетонна козирка на жп гарата в Нови Сад заради некачествен ремонт..

публикувано на 08.06.25 в 08:39

VIII-та Международна лятна академия по лидерство "Лидерство чрез образование"

VIII-та Международна лятна академия по лидерство "Лидерство чрез образование" ще се проведе в Кавала, Гърция.   Организира се от Висшето училище по телекомуникации и пощи и тази година ще се проведе  в периода 09 -13.06.2025г.  Специални гости  за 2025 година са  Илия Лазаров - член на Европейския парламент, генералните  директори  на БНР и БТА..

публикувано на 08.06.25 в 08:35
Протест за запазване на лева в София, 4 юни 2025 г.

Пореден протест против еврото и в защита на лева

Пореден протест в защита на българския лев и с искане за оставка на правителството ще се проведе днес в София и в други градове на страната. Началото на протеста е обявено за 12 часа. Организиран е от партия "Възраждане" и от граждански комитет. Организаторите призоваха днес освен в центъра на столицата за протест във всички градове на..

публикувано на 08.06.25 в 08:29

Продължава размяната на удари между Русия и Украйна

Продължава размяната на удари между Русия и Украйна. Украинските власти съобщават за убити и ранени в градовете Харков и Херсон. Руски и украински представители публикуваха противоречиви версии за това кога ще се състои размяната на военнопленници, договорена на преговорите в Истанбул. Руската армия атакува вчера следобед с четири авиационни..

публикувано на 08.06.25 в 08:22