Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лидерите на ЕС приеха пакет от нови санкции срещу Русия

| обновено на 25.02.22 в 07:33
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейските лидери приеха пакет от санкции срещу Русия в 5 ключови области - финансовия, енергийния, транспортния сектор, контрол върху износа, забрана за износ на финанси и визова политика. Това каза след продължилото до късно през нощта заседание председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Президентът Путин избра да върне войната в Европа и в момента сме свидетели на пълномащабна интервенция в Украйна, каза Фон дер Лайен. Ние ще държим Кремъл отговорен за това, бе категорична тя. За финансовите санкции тя поясни, че с тях се орязва достъпа на Русия до най-важните капиталови пазари:

„На прицел са 70 на сто от руския банков пазар, както и ключови държавни фирми, в т.ч. в сферата на отбраната. Тези санкции ще увеличат разходите по заемите на Русия, ще повишат инфлацията и постепенно ще подкопаят руската индустриална база. На прицел е и руският елит, чиито депозити пречупваме, така че повече да не могат да крият парите си в данъчния европейски рай.“

Нашата забрана за износ ще удари нефта, като направи невъзможно за Русия да усъвършенства своите нефтени рафинерии, които ѝ донесоха приход от 24 млрд. евро през 2019-та година, каза още тя.

В санкциите влиза и забрана за износ на всякакви самолети, както и части и оборудване за тях за руските авиолинии. Това ще удари по ключови сектори от икономиката и свързаността, тъй като 3/4 от руските самолети са построени в ЕС, САЩ и Канада. Ограничава се достъпът до ключови технологии като полупроводници, а дипломатите и бизнесът вече няма да имат привилегирован достъп до ЕС.

Светът се събужда в контекста на войната, каза президентът на Франция Еманюел Макрон. Той допълни, че санкциите са насочени и срещу Беларус, който е съучастник на руския режим. По отношение на защитата, която Франция ще предостави на съюзниците си, в т.ч. и в рамките на НАТО той поясни:

„Франция ще продължи да играе изцяло ролята си на гарант за съюзниците от НАТО, като изпрати в Естония нов контингент, като ускори участието си в еърполисинга над небето на Балтика от март и също така ще ускори разгръщането на войски в Румъния.“

И двамата подчертаха, че ЕС е останал единен в позицията си срещу действията на Кремъл, въпреки опитите му да внесе разделение. Макрон съобщи, че е провел, по думите му, бърз, прям и откровен разговор с президента Путин по молба на украинския му колега Зеленский с молба да спре военните действия и да проведат разговор. Той призна, че резултат не е имало.

Върховният представител по външната политика и сигурността Жозеп Борел обяви вчера, че това ще са най-тежките санкции, които Евросъюзът е пускал някога в действие.

На този етап руските кредитни институции няма да бъдат изключвани от международната платежна системата SWIFT. Според германския канцлер Олаф Шолц някои санкции трябва да останат в арсенала на Европейския съюз за по-късен етап.

На влизане белгийският премиер Александър де Кроо каза, че трябват санкции, които не лаят, а хапят и поясни, че те трябва да засегнат предимно военнопромишления комплекс на страната, както и нейния елит. Премиерът на Словения Янез Янша заяви, че много добре влиза в положението на украинците, тъй като неговата страна е била в подобна ситуация.

"Не мисля, че Путин е човек, с когото може да се преговаря", каза премиерът на Финландия Сана Марин. Тя заяви, че вероятно ще има мигранти, с които трябва да покажем солидарност.

Днес се очаква извънреден Съвет "Външни работи", на които ще бъде одобрен новия пакет санкции срещу Русия, съобщи на влизане в Европейския съвет върховният представител по външната политика и сигурност Жозеп Борел. 

Запитан възможно ли руският президент да нахлуе в други европейски страни, той отговори: "С Путин нищо не е изключено.“

В речта си пред европейските лидери председателката на Европейския парламент Роберта Мецола призова за "масивни, безпрецедентни и сурови" санкции срещу Русия, в т.ч. и "с по-далечен обхват" като изключването на Русия от системата SWIFT. Тя апелира мерките да включват и индивидуални санкции, без никой да бъде изключван от тях. Мецола определи спирането на сертификацията на "Северен поток 2" като правилно решение и допълни, че санкциите са дошли твърде късно, след като вече немислимото се е случило.

Междувременно европейските лидери призоваха за приемане на допълнителни мерки и срещу Беларус.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Испания разбиха мрежа за трафик на непълнолетни мигранти

Полицията в Испания разби мрежа за трафик на непълнолетни мигранти. Арестувани са 11 души на островите Лансароте и Гран Канария, както и в Мадрид.  Операцията, наречена "Тритон", е започнала след изчезването на 13 непълнолетни от приюти на Канарските острови между ноември 2024-та и май 2025-а година.  Според разследващите мрежата е организирана с цел..

публикувано на 14.11.25 в 04:54

В Кипър подписаха споразумение за автоматична индексация на заплатите

В Кипър новото споразумение за автоматична индексация на заплатите в зависимост от инфлацията бе подписано от правителството, синдикатите и работодателските организации в четвъртък. Така след многомесечни преговори, довели и до общонационална стачка през септември, те сложиха край на най-големия трудов спор в страната.  От 1 януари догодина..

публикувано на 14.11.25 в 04:42

Ракетата "Ню Глен" на Джеф Безос беше изстреляна успешно

Компанията "Блу Ориджин" на милиардера Джеф Безос изстреля успешно ракетата "Ню Глен", снабдена с два апарата на НАСА за наблюдение на Марс.  Орбиталните устройства "EscaPADE" ще пътуват 22-месеца до Червената планета.  Успешното изстрелване беше извършено от стартовата площадка в Кейп Канаверал, Флорида. Мощната ракета "Ню Глен" е снабдена със седем..

публикувано на 14.11.25 в 04:36

САЩ призоваха за приемането на резолюцията им за Газа, Русия представи свой вариант

Съединените щати призоваха Съвета за сигурност на ООН да се обедини и да приеме проекторезолюция, свързана с мирния план на американския президент Доналд Тръмп за Ивицата Газа.  Според мисията на Вашингтон в световната организация, ако това не стане, то може да има тежки последици за палестинците. Миналата седмица американски представители..

публикувано на 14.11.25 в 04:25

Електроразпределително дружество с кампания срещу селфита от стълбове

Започна кампания сред младите хора "Животът струва повече от лайковете", а инициатор е едно от електопреносни дружества. Идеята е да бъдат предпазени младежи, които предприемат рискови действия с цел да направят ефектна снимка за социалните мрежи. На семинар с медиите в Боровец бяха показани и примери, установени от аварийните групи. В..

публикувано на 14.11.25 в 02:20
Жп гарата в Санта Хуста, Севиля.

Държавните железници в Испания ще връщат пари при 15-минутно закъснение

Националният железопътен превозвач в Испания ще дължи обезщетение на пътниците, ако влакът закъснеее с повече от 15 минути. Гласуваните законови промени бяха предложени от опозицията и касаят високоскоростните влакове, както и влаковете на дълги разстояния на компанията Renfe. Очаква се да влязат в сила от следващата година.  В момента пътуващите..

публикувано на 14.11.25 в 01:57

ЕК започна производство срещу "Гугъл"

Европейската комисия официално започна производство срещу "Гугъл", за да установи дали компанията нарушава правилата за равнопоставен достъп до търсачката си според Акта за цифровите пазари. Подозренията са, че американският технологичен гигант дискриминира медии и издатели чрез своята "политика за злоупотреба с репутация на сайта."  Според..

публикувано на 14.11.25 в 01:52