Промените в изборните правила не търпят отлагане - това е основният извод в анализ на Обществения съвет към Централната избирателна комисия на ключови проблеми от изборите през 2021 година. В документа се посочва, че необходимите реформи в Изборния кодекс, изборната администрация, машинното гласуване и избирателните списъци изискват месеци на законодателна и техническа подготовка, и работата по тях трябва да започне незабавно. Анализът е изпратен и до ЦИК, Народното събрание и представените в него политическите партии.
Председателят на Обществения съвет към ЦИК Стоил Цицелков коментира, че основната слабост на изборното законодателство в България е неговата нестабилност:
„Важно е изборните правила да се променят в период между избори, защото, когато те се променят непосредствено преди изборите, дори непрофесионалист може да предвиди една промяна, една настройка на изборните правила, какви отражения може да даде и кого би облагодетелствала. Правилата, за да бъдат честни, трябва да бъдат променени достатъчно рано, така че да може всеки един участник да се запознае добре, най-важно е и избирателите да бъдат добре запознати“.
Един от изводите в документа е, че секционните избирателни комисии остават слабите звена в процеса, а работата им ще се подобри, ако председателят и секретарят се назначават на професионален принцип.
В документа е отделено специално място на машинното гласуване - препоръчва се ЦИК да публикува подробен анализ на силните и слабите страни по прилагането му, а контролното броене на разписките да стане рутинна практика и да се провежда извън местата за гласуване.
Световната здравна организация ( СЗО ) публикува за първи път тази седмица доклади за критичната липса на лекарства и средства за диагностика на инвазивни гъбични заболявания. Гъбичните заболявания са все по-голям проблем за общественото здраве, като чести инфекции като тези от рода кандида стават все по-устойчиви и трудни за лечение. Този вид болести..
За първи път всички 27 държави членки на Европейския съюз, както и Норвегия и Исландия са събрали и докладвали данни за продажбите и прилагането на антимикробни препарати при животни. Това съобщи Европейската агенция по лекарствата и уточни, че информацията за употребата на антибиотици има за цел да помогне за опазването на човешкото здраве...
Великобритания трябва да се превъоръжи и да изгради солидни запасни чести чрез форма на национална служба, за да се защити от амбициите на Владимир Путин да доминира в Източна Европа и да подкопае Запада, предупреди бившият ръководител на МИ-6 Алекс Йънгър. Алекс Йънгър каза, че хората в Обединеното кралство трябва да осъзнаят, че заплахата от Русия и..
Британският премиер Киър Стармър обяви, че е готов да защити бизнеса на Острова от последствията на новите мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп. В позиция, публикувана в британския вестник "Телеграф", Стармър пише: "Готови сме да използваме индустриална политика, за да помогнем за предпазването на британския бизнес от бурята". Премиерът..
Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон изразиха безпокойството си относно въздействието на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, върху икономиката и сигурността, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на канцеларията на британският премиер. Двамата проведоха телефонен разговор..
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху се очаква да посети Белия дом в понеделник, за да обсъди новите, по-високи американски мита с президента Доналд Тръмп. Това предаде Ройтерс, като се позова на трима представители на израелските власти и един източник от Белия дом. Ако посещението на Нетаняху стане факт това ще е първото такова на..
С историческа възстановка във великотърновското село Велчево беше отдадена почит на героите, обявили преди 190 години Търновско-Силистренското въстание, останало известно в историята като Велчовата завера. Възстановката на Велчовата завера е част от проявите в почит към героичното дело на Велчо Атанасов-Джамджията и неговите съратници от..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..