Българското правителство подготвя законопроект, с който ще бъда обособена собствена администрация на Европейската прокуратура в България. Това стана ясно от думите на Лена Бориславова, началник на политическия кабинет на премиера Кирил Петков след срещата на министър-председателя с представителите на Европейската народна партия, които са на посещение у нас.
Личното уверение на премиера е, че той ще направи всичко възможно, за да може тази институция да работи абсолютно безпроблемно на българска територия, включително чрез законодателни промени, които подготвяме в момента и се надявам до една седмица да можем да ви представим, насочени към това Европейската прокуратура да има у нас своя собствена администрация, свой собствен персонал, включително зачислени разследващи полицаи и следователи, които да могат най-оперативно и независимо да провеждат всички необходими разследвания в страната
Премиерът е запознал пристигналите днес в София двама представители на Европейската народна партия с фактите около задържането на бившия премиер Бойко Борисов, бившия финансов министър Владислав Горанов и бившата ръководителка на правителствента информационна служба Севдалина Арнаудова.
Премиерската съветничка Лена Бориславова поясни, че Кирил Петков е запознал представителите на ЕНП със системните проблеми на българското правосъдие и управлението на евросредствата у нас:
„Бяха изложени факти и обстоятелства, свързани със системите нарушения и подозрителни кредити, раздавани от Българската банка за развитие. Премиерът разказа за ситуацията с язовирите и строежа им от свързани фирми без строителни разрешения, за ситуацията със строителството на автомагистрала „Хемус“. С представителите на Европейската комисия и Европейския парламент бяха обсъдени и възможностите за това как европейските институции и българските институции могат да започнат да работят по-добре".
Лена Бориславова отрече да е оказван политически натиск за задържането на Борисов, Арнаудова и Горанов:
„По никакъв начин не е оказван политически натиск. Единственото, което е, както казах и преди, роля на премиера е да даде пълна свобода на разследващите органи".
Представителите на Европейската народна партия не направиха изявления. Бориславова обясни защо:
„Те са тук на една неутрална мисия за да установят какви са фактите и обстоятелствата. Не могат да правят изявления, преди да бъдат събрани всички факти и обстоятелства“.
Бориславова заподозря Прокуратурата за това, че в няколко сайта са изтекли свидетелските показания на премиера Петков:
„Истината е, че всичко в тази държава тече. Тук аз лично не бих заподозряла органите на МВР, а по-скоро на прокуратурата, доколкото те са единствените, които имат копието на цялата преписка и това изтича, след като те са се запознали с нея“.
Софийският районен съд призна режисьора Александър Морфов за виновен по делото за обида, заведено от директора на Народния театър "Иван Вазов" Васил Василев, предаде БТА. Морфов е осъден да плати 1000 лева глоба и да заплати разноските по делото в размер на 2200 лв. Присъдата не е окончателна и може да бъде обжалвана в 15-дневен срок пред..
До една седмица ЦИК може да извърши изчисленията, възложени ѝ от КС . Това заяви пред БНР Камелия Нейкова, председател на Централната избирателна комисия (ЦИК). "В ЦИК не са предавани изборни книжа, не са предавани протоколи на секционни комисии или бюлетини, поради което Комисията няма задача да брои отново бюлетини ", уточни тя и обясни:..
"Продължаваме промяната" няма да се отзове, ако получи покана от ГЕРБ-СДС за преговори за подкрепа на правителството при условие, че се стигна до прекрояване на депутатите в парламента: "Правителството е заложило 19 милиарда дълг, дефицитът е 7.1 милиарда. Дългът за рефинансиране е 3.3 милиарда, тоест има едни почти 7 милиарда дълг повече, които..
Осем партии влизат в парламента, ако изборите бяха в неделя . ГЕРБ е първа политическа сила, сочи проуване на "Галъп интернешънъл Болкан". Виждаме лека тенденция за повишаване на одобрението към ГЕРБ , обясни пред БНР проф. Росен Стоянов, директор "Политически анализи и прогнози" в "Галъп". "Имаме редовно правителство. То, независимо от..
България търси разширяване на двустранните икономически отношения със Съединените щати, приоритетно в отбранителната индустрия, цифровизацията, високите и чистите технологии. В икономическата политика на президента Доналд Тръмп страната ни вижда стимули за преките чуждестранни инвестиции и България ще работи активно в подкрепа на бизнеса и на бизнес..
Австрия ще бъде управлявана от първата в историята ѝ тройна коалиция. Народната партия, социалдемократите и либералите се споразумяха за управляваща коалиция и оставят крайнодясната Партия на свободата в изолация, въпреки че тя спечели парламентарните избори в края на септември. Консолидиране на бюджета за следващите седем години, значителни..
Фондация "Нашите недоносени деца" дари първия за тази година кувьоз от кампанията си за Неонатологичното отделение на областната болница във Велико Търново. Отделението е единственото в региона и годишно в него се полагат грижи за по над 100 недоносени деца. Това е 11-ият кувьоз за Отделението по неонатология в областната болница "Д-р Стефан..
В световната статистика Украйна не фигурира в момента с добив на редкоземни елементи , но има възможности тепърва да се разработят подобни находища ,..
Проектобюджетът за 2025 г. е узаконена форма за купуване на гласове . Това каза пред БНР икономическият анализатор Кузман Илиев, лидер на партия..
Има кампания за ползите от еврото, а защо няма кампания за вредите от еврото? Това каза пред БНР депутатът от "Възраждане" Виктор Папазов и цитира..