Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отчетоха досегашното изпълнeние на „Дигитална раница - Моята България“

Снимка: Училище "Н. Вапцаров" в Никозия

„Дигитална раница - Моята България“ за българските ученици в чужбина е почти „напълнена”. Досегашното изпълнeние на едноименния образователен проект бе отчетено на среща на трите партньорски организации по него в събота и неделя в българското училище „Никола Вапцаров” в Никозия.

 Готови са вече 80% от разработваните три иновативни образователни продукта, съобщи за БНР доц. Ангелина Марковска, координатор на проекта „Дигитална раница - Моята България“ от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”.

Негови партньори са Съюзът на българите в Кипър и Гръцко-българското сдружение за култура „Паисий Хилендарски“, които ръководят български съботно-неделни училища в Никозия и Атина.

Проектът, съфинансиран от европейската програма „Еразъм +”, започна през юни 2021 г. и ще продължи до май догодина.

С реализацията му ще бъдат създадени електронна образователна платформа, която ще е с безплатен свободен достъп, интерактивни учебни помагала по три предмета /български език и литература, география и история/, както и методическо ръководство за учителите.

Целта му е да подпомогне българските общности и училища зад граница за дистанционно и дигитално обучение, като предостави отворен достъп до образователни ресурси, обясни доц. Марковска.

В следващия етап от изпълнението на проекта предстои онлайн платформата и интерактивните учебни помагала да бъдат тествани и адаптирани в двете партньорски училища в Никозия и Атина.

Моделът може да се адаптира към образователните системи на всяка страна-членка на ЕС.

Стратегическото сътрудничество между Великотърновския университет и двете организации на наши сънародници е насочено и към изграждане на работещи мрежи между висшите училища в България и българските училища зад граница за нуждите на дигиталното обучение, подчертаха от съвместния екип.



Снимки: Българско училище "Никола Вапцаров" в Никозия



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дамаск: Всички въоръжени групи извън армията са "забранени"

В заключителната декларация на конференцията за национален диалог в Сирия, която се проведе днес в Дамаск, се казва, че всички въоръжени групи извън армията на страната се считат за "забранени", предаде АФП. Сирия призова Израел да се изтегли от нейни територии Участниците призовават и за "монопол върху оръжията от страна на..

публикувано на 25.02.25 в 20:02
Министърът на енергетиката Жечо Станков

Министърът на енергетиката: Нашата цел е да се превърнем в най-голямата балансираща мощност в Югоизточна Европа

Повишаването на енергийната свързаност между страните в региона ще даде възможност за намаляване на цените на тока в региона, за повишаване на конкурентоспособността и за сигурност на доставките. Това каза енергийният министър Жечо Станков по време на годишната конференция Energy Summit, организирана от в. "Капитал": "Нашата цел е да се превърнем в..

публикувано на 25.02.25 в 19:54

Виртуален асистент консултира читателите в Кюстендилската библиотека

Регионалната библиотека "Емануил Попдимитров“ в Кюстендил осигури виртуален асистент - консултант, за потребителите, посещаващи интернет страницата на местния културен институт. Това ще подобри дигиталното обслужване, а библиотеката се нарежда сред иновативните библиотеки в страната, отбелязват от екипа. Потребителите на услуги на..

публикувано на 25.02.25 в 19:39

Над 90% от завършващите босилеградската гимназия ще кандидатстват в български висши училища

Екип на Министерството на образованието и науката разяснява на място възможностите за кандидатстване в български ВУЗ за средношколците от Босилеград и Цариброд. Срещата със средношколците от босилеградската гимнания беше днес, а в Цариброд е насрочена за утре, сряда. Кандидатстването на хора с българско гражданство в чужбина е..

публикувано на 25.02.25 в 19:28

Ученици от Кърджали събраха над 27 500 лева в подкрепа на съученик инвалид

Над 27 500 лева събраха ученици от Кърджали в подкрепа на дете - инвалид.  В училището ще бъде изграден асансьор, за да може осмокласникът Арджан Мехмед да се придвижва с инвалидната си количка до учебните кабинети. По-голямата част от сумата беше събрана на благотворителен концерт с участието на Валя Балканска и гайдаря Петър Янев.  "Традиции от..

публикувано на 25.02.25 в 19:27

Рекорд в Монтанско: 1224 пожара през 2024 г. - с над 300 повече спрямо 2023-та

През миналата година в област Монтана са станали най-много пожари за последните 5 години. Регистрирани са 1224 пожара, което е с над 300 повече от 2023 година. Увеличението се дължи най-вече на станалите през лятото пожари в сухи треви и гористи местности 1224 пожара са гасили огнеборци в област Монтана през миналата година. В сравнение с..

публикувано на 25.02.25 в 19:22

Изграждат нов физкултурен салон към Спортното училище в Перник

Започва изграждането на нов физкултурен салон към Спортно училище "Олимпиец” в Перник. Модерното съоръжение ще подобри тренировъчния процес и ще повиши качеството на подготовка на младите спортисти. Новият физкултурен салон ще позволи на територията на училището да провеждат заниманията си и други спортове освен джудо и самбо, както е в..

публикувано на 25.02.25 в 19:21