Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хотелиерите ще получат парите за украинските бежанци до 15 април

Илин Димитров
Снимка: bgtourism.bg

Над 130 са хотелите, подслонили бягащи от войната в Украйна, които до момента са подали заявления за подпомагане от държавата. Това съобщи в Пловдив председателят на парламентарната комисия по туризъм Илин Димитров. Той подчерта, че средствата ще бъдат преведени по сметките до 15 април. На този етап не се предвижда увеличение на парите за нощувка на човек, която е 40 лева на ден.

Спрямо подадените до момента заявления и фактури от страна на хотелиерите ще бъдат изплатени общо над 6 милиона лева до средата на месеца, уточни Илин Димитров: "Засега сумата от 40 лева според информацията, която имаме от хотелиерите, като аз съм почти всеки ден на срещи с тях, тях ги устройва. Винаги може по-добре, факт е, но трима души в една стая, това е около 120 лева, което е напълно достатъчно. Вече времето се стопля и отоплението няма да излиза толкова скъпо. Знаете, че и токът се нормализира вече, така че за момента тя ще остане в този размер".

Преди летния сезон основно предизвикателство е да бъде представена страната ни като безопасно място за туризъм особено на западните пазари, но и на тези около нас, каза още Илин Димитров: "Те са многокомпонентни проблемите. Едните са от мините, другите са въобще от военната обстановка. Той вече Covid отстъпи, но като цяло регионът е нестабилен и това се забелязва от партньорите. Ние сега работим в тази насока. Ще бъдат показани клипчета, че тук е спокойно, хубаво, чисто, туристите са желани".

И прогнозата на Илин Димитров за предстоящия летен сезон: "Ще бъде по-добър от миналия, но ще е далеч от 2019-та за съжаление. Ако не бяха възникнали военните действия, ние щяхме да стигнем почти нивата на 2019-та".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Драматичен театър

Драматиченият театър в Монтана представя "Приказка за калпаците"

Драматичен театър "Драгомир Асенов" в Монтана представя първия си премиерен спектакъл за Новата 2025 година. "Приказка за калпаците" или "Щръклица" е неостаряваща пиеса на Панчо Панчев. Постановката е под режисурата на Веселин Мезеклиев. Пиесата е написана в далечната 1967 год. Поставяна е в почти всички театри в България, като сега се..

публикувано на 08.02.25 в 05:55

Доктор Дулитъл на сцената на Пловдивския куклен театър

В Пловдивския куклен театър само след няколко часа малките зрители ще се запознаят с Доктор Дулитъл и ще се потопят в история, изпълнена с хумор и вълнуващи приключения.  Премиерният спектакъл по романа на Хю Лофтинг не само разказва  невероятната история на единствения човек, който е на "ти" с езика  животните, но и провокира, залагайки на..

публикувано на 08.02.25 в 05:50

Дрон предизвика забавяне на полети на летище София

Дрон, засечен в пространството около летище София, е предизвикал забавяния в кацането на някои самолети снощи, съобщават от пресцентъра на летището, предаде БТА. Няма отклонени полети, а е настъпила само промяна разписанието заради безопасността.  От аеропорта са уведомили компетентните служби и МВР. От Националния борд за разследване на..

публикувано на 08.02.25 в 01:15
Доц. Наталия Киселова, председател на НС

Наталия Киселова би подкрепила законопроект за забрана на продажбата на вейпове на непълнолетни

Председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова изрази подкрепа за предложените от ГЕРБ-СДС законодателни промени са забрана на продажбата на вейпове на непълнолетни. В интервю за БТА тя заяви, че няма значение кой предлага определен законопроект, ако той подобри здравето на децата. "Въпросът с тютюнопушенето е сериозен..

публикувано на 07.02.25 в 22:05

Два хеликоптера на испанските сили за специални операции са пристигнали в България

Два хеликоптера на испанските сили за специални операции са пристигнали в България. Заедно с българските си колеги те ще участват в изпълнението на парашутни скокове, спускане по способа "бързо въже", инфилтриране, ексфилтриране и други задачи при провеждане на специални операции. Това ще се случва в рамките на учението "Устойчива стрела"...

публикувано на 07.02.25 в 21:12
Володимир Зеленски

Зеленски предлага на САЩ партньорство относно редкоземните и критични минерали в Украйна

В интервю за агенция Ройтерс украинският президент Володимир Зеленски коментира възможността за партньорство със САЩ относно огромните находища на редкоземни и други критични минерали в неговата страната, като част от опита да се хареса на американския президент Доналд Тръмп, който има склонност да сключва сделки. Американският президент,..

публикувано на 07.02.25 в 20:33
Доналд Тръмп в Овалния кабинет, 4 февруари 2025 г.

Тръмп обяви, че е възможно да се срещне със Зеленски идната седмица

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви пред журналисти, че е възможно да се срещне идната седмица с украинския си колега Володимир Зеленски. Това съобщи АФП.  Попитан дали срещата ще бъде във Вашингтон, Тръмп отговори, че би могла да бъде там и допълни, че не възнамерява да пътува до Киев. "Бих искал тази война да свърши..

публикувано на 07.02.25 в 19:53