На 11 април 2022 г. се навършват 100 години от рождението на един от големите български музикални творци от втората половина на ХХ век - професор Александър Райчев.
Като композитор с ярка индивидуалност, той създава голямо по обем и по значение творчество, оказало влияние в развитието на нашето музикално изкуство. Като педагог подготвя цяла плеада български музиканти. Дълги години е председател на Съюза на българските композитори, депутат е в четири мандата на Народното събрание. За цялостната си творческа дейност е удостоен с много държавни отличия, почетен член е на Кралската академия за науки и изящни изкуства в Брюксел и на Международната асоциация за съвремена музика в Баден-Баден.
Александър Райчев е роден през 1922 г. в Лом. И двамата му братя - Виктор и Ромео - също са известни музиканти. Развитието си като творец Александър Райчев дължи на Асен Карастоянов, Парашкев Хаджиев и на Панчо Владигеров, който е негов учител по пиано и композиция в Музикалната академия. След завършването си специализира в Будапеща - композиция при Золтан Кодай и дирижиране при Янош Ференчик. Още като студент работи в Националното радио, после е диригент на оркестъра на Народния театър. От 1950 г. е преподавател в Музикалната академия, по-късно е професор по хармония, след това и по композиция. От 1972 до 1979 г. е ректор на Академията. Умира на 23 октомври 2003 г.
Творческото наследство на Александър Райчев е огромно: шест симфонии и Концерт за оркестър, написан специално за 50-годишнината от създаването на Софийската филхармония, три опери - "Мост", "Тревога" и "Хан Аспарух", радиооперата "Вашето присъствие", два балета - "Хайдушка песен" и "Изворът на Белоногата", оперетата "Славеят на Орхидея", мюзикълът "Ало, Фотев", детските оперети "Русалка", "Смях и сълзи", "Пиф, Паф, Пуф", шест оратории, кантати, литургия, увертюри, сюити, инструментална музика, 30 песни за глас със съпровод, над 600 хорови и детски песни, филмова и театрална музика. И във всяко от произведенията му прозира неговото високо професионално майсторство, умението да изгражда драматургично образите, дълбочината на емоционалното съдържание и ярко изразеното народностно начало.
Една от най-популярните творби на Александър Райчев е балетът "Хайдушка песен", създаден през 1952 г. Либретото на Александър Хаджихристов е по поемата на Христо Ботев "Хайдути". Премиерата е на 13 февруари 1953 г. в Софийската опера, хореографията е на Николай Холфин и Анастас Петров, дирижира Атанас Маргаритов. Премиерата е истинско събитие в българския музикален живот, а младият Райчев, тогава на 31 години, получава най-високото държавно отличие. В последвалите десетилетия балетът е поставян многократно в Русе, Варна, Пловдив и София от най-известните ни хореографи - Асен Манолов, Асен Гаврилов, Богдан Ковачев, Петър Луканов, Галина и Стефан Йорданови.
За балета си разказва самият Александър Райчев в запис от 1969 г., запазен в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.
13-ото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на композитора, диригент и музикален педагог Александър Йосифов. Приятно слушане!
Крайдунавското село Ветрен отново се превърна в ателие на открито. Деветима художници от София, Варна, Добрич и Силистра прекараха няколко дни в тишината на реката и зеленината на лонгозната гора, за да уловят с четките си неповторимия дух на Дунав. Амбицията е през следващата година да бъдат поканени млади творци и дори студенти от..
След вдъхновяващия успех на проекта "Звездните тенори" през изминалите две години и гастроли в повече от 40 града в страната, Видинският симфоничен оркестър и великолепните тенори подготвят второ издание с изцяло нова програма . Първият премиерен концерт е тази вечер в Несебър, а вторият - утре в Пловдив. Идейният двигател на проекта е..
Премина шестото издание на фестивала "Реките на София" - в дните 29, 30 и 31 август. Различността е огромна ценност Ново издание на "Реките на София": Изкуство среща природа "Реките на града" е национална инициатива на "Колективът", стартирала през 2020 г., която цели да възстанови връзката между българските градове и техните реки. В..
Художникът Стойко Гагъмов откри на рождения си ден изложба в читалището в Приморско. Той е известен с това, че рисува портрети на известни личности върху скалите в морските ни курорти. В читалището бяха наредени 58 картини – портрети, пейзажи, животни и рисунки против войната. Изложбата ще може да бъде видяна до 14 септември, а художника..
Великотърновският музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ започва новия си творчески сезон с премиерата на мюзикъла „Бай Ганьо Европейски“. Постановката по мотиви от Алеко Константиновото произведение е на 1 септември. Либретото и режисурата са на Юрий Дачев, музиката е на композитора Марек Дяков. „С либретиста и композитора..
Сред палитрата от многобройни летни музикални форуми в Австрия своето престижно място заема фестивалът „Фредерик Шопен“. Това бутиково музикално събитие се провежда на няколко впечатляващи локации в областта Долна Австрия. Централна сцена е Kartause Gaming - исторически манастирски комплекс, основан през 1330 г. от Албрехт II и превърнал се в..
Село Сомовит се намира в община Гулянци, област Плевен. То е единственото населено място, до което може да се стигне по вода, защото се намира на..
"Властта се събира в един човек. Опозицията се унищожава не чрез избори, а чрез политическа поръчка". Това заяви пред БНР Велислав Величков от..
Повече бебета се родиха от началото на годината в столичната АГ болница „Шейново“, в сравнение с миналата година. Столичната община е отпуснала..