Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

3,7 млрд. евро от Плана за възстановяване – за климатични цели

В плана е заложено развиване на извънболничната помощ

Снимка: ЕПА/БГНЕС

6,27 млрд. евро безвъзмездни средства са заложени в плана за възстановяване и развитие на България. За климатичните цели са заделени 58,9 на сто от средствата или 3,7 млрд. евро - доста над предвидените 37 на сто в ЕС.

България не е поискала заеми, но може да направи това до август 2023 година, информират от Комисията. Безвъзмездните средства са над 10 на сто от БВП за страната ни през 2019 година.

Затварянето на въглищната централа "Марица Изток" е предвидено чак за 2038 година. В същото време е заложена правна рамка за декарбонизация, която предполага забрана за нови въглищни и лигнитни централи до този период, а до 2026 година предвижда 40 на сто намаляване на въглеродните емисии от тях.

Паралелно с това България ще развива енергия от възобновяеми източници.

Страната ни надхвърля и целите за цифровия преход - в нашия план те са 25,8 на сто спрямо заложените за ЕС цели от 20 на сто.

Брюксел е изключително удовлетворен от заложените мерки за отчетността и наказателната отговорност на главния прокурор, твърди представител на Комисията.

Съветът на ЕС трябва да одобри плана ни в рамките на 4 седмици. След това Комисията и България ще подпишат финансово споразумение и ще съгласуват оперативните стъпки. Това трябва да стане преди първата заявка за плащане на страната ни. Очаква се тя да постъпи в Комисията през втората половина на годината, тогава трябва да дойдат и първите плащания.

Самият план е построен върху 4 стълба - "Зелена България", "Свързана България", "Иновативна България" и "Справедлива България". Във връзка с първия от тях,  Комисията не възразява, че страната ни не предвижда затваряне на въглищната централа "Марица изток " в обозримо бъдеще, тъй като има поставени цели за нулеви въглеродни емисии до 2050-та година. Заложена е и правна рамка за декарбонизация, която предполага забрана за нови въглищни и лигнитни централи до 2038-ма година, а до
2026 - та година се предвижда 40 на сто намаляване на въглеродните емисии от тях. Паралелно с това България ще развива енергия от възобновяеми източници. Важен е проектът за батерии, който ще осигури енергия, ако няма вятър или слънце.
По отношение на останалите инвестиции за зеления преход - 942 милиона евро са заделени за енергийна ефективност в обществени и частни сгради, което се очаква да доведе до най-малко 30 на сто намаляване на потребностите от енергия.

Предвижда се значителна сума за ВЕИ - утрояване на мощностите, както и възможности за съхранение на произведената енергия.
България надхвърля и целите за цифровия преход - в нашия план те са 25.8 на сто спрямо заложените за ЕС цели от 20 на сто. 1.6 млрд. евро са предвидени за мерки за устойчив транспорт, устойчива мобилност, единен билет за обществения транспорт и това е за цялата страна. Важно място се отделя на технологията за внедряване на 5 G мрежите. 300 млн. се заделят за държавната администрация, тук се включва цифровизацията на съдебната система и цифрова платформа за подобряване на спешния телефон 112. В плана е заложено развиване на извънболничната помощ и най-вече на звена, където няма достатъчно покритие, както и справяне с недостига на здравни служители. Тук са включени т.нар. "линейки по въздуха"  - предвидени са 6 хеликоптера. Отделно 188 млн. евро ще отидат за подобряване на бизнес средата, като тук се включват и мерките за борба с корупцията, в т.ч. и отчетността и наказателната отговорност на главния прокурор.

В това отношение представител на Комисията заяви, че е изключително удовлетворен от мерките, които страната ни предвижда.
И още - 75 млн. евро са предвидени за оператора на енергийната система и разработка на инфраструктурата за електричество, което според Комисията значително ще подобри електроразпределителната мрежа. Повечето средства ще бъдат отпуснати чрез тръжни процедури. Ще бъдат изградени и 5 индустриални парка.

По отношение на реформата в образователната система е предвидено задължително предучилищно обучение от 4-годишна възраст, а също и създаване на младежки центрове в цялата страна, от които да се възползват всички младежи, в т.ч. и от  уязвимите групи като ромите.

Какво следва оттук нататък? Първо, Съветът на ЕС трябва да одобри плана ни, като срокът за това е 4 седмици. След това Комисията и България ще подпишат финансово споразумение и ще съгласуват оперативните стъпки. Това трябва да стане преди първата заявка за плащане на страната ни. Очаква се това да стане през втората половина на годината, тогава трябва да постъпят и първите плащания по плана. Преди това според Комисията страната ни трябва да предприеме някои действия в одита и контролните дейности и да финализира разпределението и отговорностите на ведомствата, които ще отговарят за плана. Контролът върху него се осъществява от финансовото министерство.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Заседание на Народното събрание на 23.07.2025 г.

Мария Илиева беше избрана за член на Сметната палата

Попълнен беше съставът на Сметната палата. Избраната за 7 години Мария Илиева беше издигната от Института на вътрешните одитори в България. Подкрепиха я депутати от ГЕРБ-СДС, ДПС-Ново начало, БСП-Обединена левица, ИТН и 1 независим.  "Възраждане" гласува против, а останалите четири парламентарни групи не участваха в гласуването.  Илиева е също така бивш..

публикувано на 24.07.25 в 01:14

Ройтерс: ЕС и САЩ вървят съм споразумение за мито от 15% върху европейски стоки, внасяни в САЩ

Европейският съюз и Съединените щати вървят постигането на търговско споразумение, което би довело до прилагането на широкообхватно мито от 15% върху европейски стоки, внасяни в Съединените щати. Това са заявили двама неназовани дипломати пред агенция Ройтерс.  Ставката, която може да обхване и автомобилите, ще отразява рамковото споразумение, което..

публикувано на 23.07.25 в 21:12

С два големи пожара се борят десетки огнеборци, горски служители и доброволци в Ямболско

С два големи пожара продължават да се борят десетки огнеборци, горски служители и доброволци в Ямболско. Към момента няма опасност пожарите да навлязат в населени места, но овладяването на огъня е изключително трудно заради силния вятър и пресечения терен.  Продължава борбата с огъня в селата Стефан Караджово, Камен връх и Денница Пожарът между..

публикувано на 23.07.25 в 21:05

Ремонтът на водопровод край местността Омуртагов мост в Шумен трябва да приключи до часове

Очаква се в късните часове днес да приключи ремонтът на магистралния водопровод край местността Омуртагов мост в Шумен. Аварията остави без вода жителите на Шумен, квартал „Макак“, и селата Панайот Волов и Белокопитово. Девет месеца след като новото съоръжение беше пуснато в експлоатация, една от заварките е дефектирала. Магистралният водопровод..

публикувано на 23.07.25 в 20:35

Голям пожар до ямболското село Окоп

Голям пожар в пламнал в следобедните часове до Ямболското село Окоп. Огънят е достигнал до първите къщи на селото, но вятърът е обърнал посоката и сега гори в гората край населеното място, няма пряка опасност за населението.  На място са три противопожарни екипа, земеделска техника и огнеборци. Според местните огънят е тръгнал от..

публикувано на 23.07.25 в 20:19

Окончателно: Общинските камери също ще следят за нарушения по пътищата

Камерите на тол-системата ще отчитат средна скорост и ще засичат движението в аварийните ленти на автомагистралите, приеха окончателно народните представители с гласуваните промени в Закона за движение по пътищата. Увеличават се и глобите при превишаване на скоростта на движение и се въвежда регулация за електрическите тротинетки...

публикувано на 23.07.25 в 20:13

Гръцкият първи дипломат припомни на колегата си в Скопие задължението да използва името РСМ

Министърът на външните работи на Република Северна Македония Тимчо Муцунски се срещна с гръцкия си колега в Атина. Двамата обсъдиха бъдещето на двустранните отношения с акцент стабилността и сигурността на Балканите. Гърция изцяло подкрепя стремежа на Скопие за членство в Евросъюза, подчерта министър Йоргос Герапетридис. Двамата дипломати..

публикувано на 23.07.25 в 19:09