Промените в Закона за съдебната власт, които предвиждат закриване на специализираните съд и прокуратура, влизат за окончателно обсъждане в правната комисия на Народното събрание.
Повече от месец и половина след внасянето от Министерски съвет промените стигат до второ четене в ресорната комисия и се очакват да влязат още тази седмица за окончателно гласуване и в пленарната зала.
Законодателната инициатива е обединяваща за управляващата коалиция.
В законопроекта има две ключови изменения, а именно - закриването на специализираните съд и прокуратура и отпадането на кариерните бонуси на членовете на Висшия съдебен съвет - коментира правосъдният министър Надежда Йорданова.
"Това са първи ключови стъпки в съдебната реформа. И по двата въпроса има постигнат широк обществен консенсус - специализираното правосъдие показа, че то е неефективно, не отговори на очакванията на обществото, с които беше създадено, а що се отнася до кариерните бонуси - бяха като награда, фактът, че си бил във ВСС не може да служи като трамплин, за да заемеш по-висока позиция в съдебната власт."
Според ГЕРБ обаче със закриване на специализираното правосъдие се поставят под риск висящите тежки наказателни дела.
Между двете четения на промените в закона за съдебната власт най-голямата опозиционна група в парламента предлага отмяна на преустановяване на дейността на специализираните съд и прокуратура и запазване на подсъдността на Специализирания наказателен съд за дела, свързани с организирани престъпни групи.
БСП и "Продължаваме промяната" са внесли предложения, свързани с уреждане на кадровия статут на съдиите, прокурорите и следователите, които към датата на влизането в сила на закона заемат длъжността съдия прокурор или следовател в специализираното правосъдие.
Социалистите предлагат преназначаването им в равни по степен съдилища и прокуратури, а "Продължаваме промяната" предвиждат връщането им на заеманата преди избора длъжност, освен в случаите, когато са били назначени от по-ниско ниво на орган на съдебната власт.
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте нарече тази вечер "наивни" представите за Северноатлантически алианс без ключова роля в него за Съединените щати. "За Запада е най-добре да остане единен", заяви Рюте и увери, че такава е все още преобладаващата нагласа в Съединените щати, включително в Белия дом. Това единство няма да бъде накърнено от..
МВР ще представи план за действие срещу разпространението на вейп устройства (за пушене на течност) с опасни вещества, съобщи вътрешният министър Даниел Митов по повод свикването за 18 февруари на Консултативния съвет по национална сигурност при президента заради разпространението на наркотични и упойващи субстанции сред подрастващите...
Европа трябва да се готви за мита от САЩ, щом президентът Доналд Тръмп обеща, че и за Европа ще има мита, то неминуемо това съвсем скоро ще се случи . Това каза пред БНР икономистът и университетски преподавател Стоян Панчев от ЕКИП. " Третирането на Европа ще бъде като към Мексико и Канада, не като към Китай . От Европа ще се искат разни неща, ще..
Американският президент Доналд Тръмп обяви, че замразява за един месец обявеното от него въвеждане на 25-процентни мита върху стоките, внасяни от Мексико. Тръмп обяви това чрез пост в социалната си мрежа "Truth Social", цитиран от Ройтерс, след телефонен разговор с мексиканския президент Клаудия Шейнбаум. Доналд Тръмп подписа указа за налагане..
Дефицитът в държавния бюджет трябва да се покрие с увеличаване на приходите, а не с нарастване на разходите. Това каза евродепутатът и кандидат за лидер на БСП Кристиан Вигенин в Бургас. Той уточни, че утре предстои среща на Изпълнителното бюро на БСП с министрите и парламентарната група на партията, на която ще се обсъжда изготвянето на бюджета. От..
Поредното френско правителство е изправено пред вот на недоверие, след като премиерът Франсоа Байру реши да прокара без парламентарен вот проектобюджета за настоящата година, отложен заради свалянето на предишния кабинет. Във Франция и правителството на Байру е заплашено с вот на недоверие заради бюджета "Бюджетът не е перфектен, но и нито един..
Запазването на ДДС от 9% не е единственото, но е важно условие за оцеляването на работещите по-малки фирми и обекти в сферата на туризма. Това казаха участниците в кръгла маса на тема "Туризмът в България, проблеми и перспективи”, организирана от "Сдружението по туризъм" в Кюстендил. Отзоваха се от Министерството на туризма, депутати, работещи..