Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ускоряване на инфлацията в САЩ през март до близо 41-годишен връх от 8,5%

| обновено на 12.04.22 в 17:57

Потребителската инфлация в САЩ продължи да нараства силно и през март 2022 г., като се ускори до нов близо 41-годишен връх от 8,5%, което потвърждава позицията на Федералния резерв за по-агресивно повишаване на основната американска лихва с 50 базисни пункта още следващия месец.

Индексът на потребителските цени (CPI) в САЩ се повиши през март с 1,2% спрямо февруари, когато нарасна с 0,8%, показват данни на Департамента по труда, публикувани във вторник. Това е най-силния едномесечен ръст на инфлацията от септември 2005 г. насам, когато върлуваше ураганът Катрина.

Спрямо година по-рано (март 2021 г.) американската потребителска инфлация се ускори до цели 8,5% от 7,9% през февруари, достигайки ново най-високо ниво от далечния декември 1981 г. Това също така представлява шестия пореден месец с инфлация над 6 на сто.

Графика на инфлация в САЩ по месеци (спрямо година по-рано)


Основната инфлация (изключвайки цените на храните и на енергията) пък нарасна на месечна база през март с 0,3% (след повишение с 0,5% през февруари) и се повиши на годишна база с 6,5% след растеж с 6,4% месец по-рано, достигайки най-високо ниво от август 1982 г.

Водещ двигател за ускоряващата се инфлация бяха енергийните цени, които скочиха през март на годишна база с 32% в резултат на ръст на цените на бензина с 48% и на течните горива със 70,1% след нахлуването на Русия в Украйна и последвалите тежки западни санкции спрямо Москва.

Според допитване на CBS News/YouGov, близо 70 процента от американците не одобряват как президентът Джо Байдън се справя с инфлацията, а 66 процента казват, че по-високите цени са довели до затруднения.  

Очаква се Байдън по-късно да обяви мерки за временно облекчение на цените на биогоривото. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гражданска петиция настоява за оптимизиране на учебните часове

Петиция до МОН за оптимизиране на учебните часове набира подкрепа в интернет. Един от мотивите на създателите на петицията - ранно ставане и късно приключване на учебните занятия при двусменен режим. Родители смятат, че децата са пренатоварени . Ученици – че се учат много ненужни неща . Къде се чупи образованието? Диян..

публикувано на 03.02.25 в 10:46

Проф. д-р Диана Петкова: Очакваме подписване на анекс с НЗОК за домашно кислородолечение

Очакваме да се подпише анекс към Националния рамков договор за домашно кислородолечение. Последният ни разговор беше през май 2024 г., уточнени са и амбулаторните процедури, но още не са институционализирани. Това обясни проф. д-р Диана Петкова, председател на Българското дружество по белодробни болести, в интервю пред БНР. "Разбрах, че от..

публикувано на 03.02.25 в 10:44

АЗ ще обменя информация с ГРАО, НАП и други относно обезкуражените лица на пазара на труда

Агенцията по заетостта (АЗ) ще обменя информация с ГД ГРАО, НАП и други институции, за да идентифицира обезкуражените лица на пазара на труда. Информацията ще се въвежда в електронен регистър и ще се предприемат действия за връщането към заетост на икономически неактивните на възраст от 16 до 64 години. Социалното министерство публикува за..

публикувано на 03.02.25 в 10:43

Клиенти на ЕРП Север готвят колективна жалба до енергийното министерство и КЕВР

Общите условия за достъп и пренос на електрическа енергия са в полза на операторите и не защитават в достатъчна степен интересите на потребителите, смятат клиенти на Електроразпределение Север, които подготвят колективна жалба до Министерството на енергетиката. Този разговор - за правата и задълженията на страните, е отдавнашен, но..

публикувано на 03.02.25 в 10:40

Бизнес организации искат промени в Закона за насърчаване на инвестициите

Български бизнес организации искат промени в Закона за насърчаване на инвестициите, който ограничава т.нар. "рискови" капитали от държави, извън Европейския съюз. Законът беше променен в изпълнение на европейска директива, с цел да създаде механизъм за защита на сигурността и обществения ред срещу инвестиции над един млн. евро, идващи от..

публикувано на 03.02.25 в 10:39
Стоян Стоянов е на снимката долу вляво.

"Дейли мейл": Не пускат у дома единия от петимата български измамници, източили над 50 млн. паунда на Острова

Един от петимата български измамници във Великобритания, участвали в източването на повече от 50 милиона паунда социални помощи, настоява да бъде депортиран в България, но британските власти отказват да го изпратят у дома, докато не възстанови откраднатата сума, съобщи "Дейли мейл". 28-годишният Стоян Стоянов беше осъден на четири години..

публикувано на 03.02.25 в 10:36
Аптека в Ларнака, Кипър.

Над 600 лекарства поскъпват в Кипър

От днес кипърските пациенти ще плащат повече за над 600 лекарства. Промяната е резултат от влязлата в сила годишна актуализация на цените на лицензираните за употреба в Кипър медикаменти, която се извършва от здравното министерство. Цените на 181 лекарства, които се предоставят в рамките на здравноосигурителната система, се увеличават, като..

публикувано на 03.02.25 в 10:01