Въпреки че ни делят 75 години от основаването на Варненската опера, нейните корени са много по-далеч в миналото: Варна е град с богати музикални традиции и има сведения, че още в края на XIX век, през 1896 г., хор от ученици и граждани изпълнява фрагменти от опери. Три години по-късно е основано музикалното дружество „Гусла“, което на концертите си под диригентството на Рафаело Франки изпълнява увертюри и потпури от опери.
През 1920 г. във Варна е основан оперен театър с името "Лада" - за двете години съществуване там са поставени оперите “Демон“ и „Травиата“. Една година съществува "Оперна дружба", чиято трупа представя “Камен и Цена“ и оперетата „Царицата на чардаша“. От 1929 до 1932 г. работи Градската общинска опера, в която се играят "Травиата", "Севилският бръснар" и "Цвета".
Колкото и да са малко оперите, предствени в първата половина на ХХ век, те оставят следа в музикалното развитие на града и през 1947 г., при съществуването вече на професионален симфоничен оркестър, е решено да бъде създаден държавен оперен театър.
Официално Операта във Варна съществува от 1 август 1947 г., а първата й премиера е на 7 септември същата година - това е операта "Продадена невеста" от Бедржих Сметана. Дирижира Руслан Райчев, режисьор е големият наш тенор Петър Райчев, художник - Асен Попов. Те са и основателите на оперната трупа. В ролите са първите варненски солисти: Добринка Влахова, Лиляна Василева, Светослав Рамаданов, Никола Йорданов, Йордан Чифудов, Станка Николова, Йорданка Тенчева и др.
Така започва пътят на Варненската опера - един от водещите театри у нас. Една от отличителните черти на новия театър е прекрасният певчески състав на трупата - освен изброените участници в първия спектакъл, в следващите години там пеят Никола Николов (дебютирал същата година във втората постановка на трупата“Мадам Бътерфлай“), Рада Гаева, Петър Петров, Бойка Косева, Александрина Милчева, Сабин Марков - големи имена в нашето певческо изкуство. Диригенти в първите години са известните наши музиканти Йоско Йосифов, Христо Манолов, Борис Черпански, Емил Главанаков, а режисьори на постановките след Петър Райчев са Драган Мицов, Илия Иванов, Христо Попов, Събчо Събев, който е директор на театъра и пее в постановките.
Още през 1951 г. Варненската опера се явява на Първия национален преглед на оперните театри с оперите „Бохеми“ и „Тоска“, а две години по-късно трупата гостува в София с няколко постановки - "Русалка", "Тоск", "Кармен", "Травиата" и балетите"Съперници" и "Червеният мак" - и прави много добро впечатление. Така започва пътят на Варненската опера, която чества 75-годишния си юбилей.
На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Да се предприемат стъпки в повишаване на знанията в киберсигурността, защото много хора в света се опитват да хакнат система. Това са необходими..