Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мястото на религията в решаването на конфликти

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Блажени са миротворците, защото те ще бъдат наречени синове Божии, пише в Евангелието от Матей. По време на войната в Украйна религиозни лидери изказаха подкрепа за страдащите по време на военните действия, а вярващи по целия свят се молят за хората в Украйна. Конфликтът в Украйна не е просто съпроводен от ужасно насилие, той има и религиозно значение. В речта си, с която призна независимостта на Донецката и Луганската народна република три дни преди нахлуването, Владимир Путин заяви, че Украйна е неделима част от руската история, култура и духовност.

Според повечето украинци обаче руският президент не признава дългата история на украинската независимост, която определят като съществена част от националната си идентичност. А и в Украйна има редица вероизповедания. 80% от украинците изповядват православие, около 10 на сто – основно в Западна Украйна, са част от украинската гръцка католическа църква. Около един процент от населението са мюсюлмани, с предимно кримско-татарски корени. Еврейската общност наброява около 200 000 души, а най-малка е групата на християните протестанти.

Войната в Украйна се явява и сблъсък на религиозните лидери. По време на Палмовата неделя, известна у нас като Цветница, папа Франциск призова за Великденско примирие:

„Нека оръжията бъдат свалени! Каква победа би било да развееш знаме върху купчина отломки?“

– попита папа Франциск. В същия ден по време на служба в Москва патриарх Кирил заяви, че обединението на руския народ ще осигури способност за отблъскване на външни и вътрешни врагове:

„Нека Господ ни помогне да се сплотим, включително около властите, по време на тези трудни времена за нашето отечество. Нека властите да бъдат изпълнени с отговорност пред своя народ, със смирение и готовност да му служат, дори ако това им струва живота.“

В интервю за CNN Turk през март главата на Константинополската православна църква – вселенският патриарх Вартоломей, заяви, че никой, който мисли и действа праведно, не би пожелал нова Студена война:

"Виждаме, че целият свят е срещу Русия. Навлизаме в нов период на Студена война. Пропастта не само между Русия и Украйна, а и между Русия и целия западен свят, става все по-голяма."

Преди да се отправят към бойното поле офицери от Лвов отправят молитва към Бог в местните църкви:

„Според Стария завет неделята е за себепознание и диалог с Господа.“

„Църквата има своята роля за нас. И то много важна. Църквата е центърът на нашия духовен живот. Църквата и семейството – душите ни се нуждаят от тях.“

А под звуците на камбанен звън доброволки към православните църкви в западния украински град приготвят храна за мъжете на фронта.

За духовниците животът по време на война е време за извънредни служби и работа с уплашените миряни, което да осмисли тяхната мисия, критично време, в което да забравят за себе си и да мислят за другите. В подобни моменти религиозните послания за добротата като че ли най-истински и по най-въздействащ начин стигат до сърцата на хората. Църквите в Украйна сега служат като места за приемане на дарения и тяхното разпределяне, помагат на нуждаещите се и раздават храна, с камбанен звън оповестяват възможни атаки, служат за убежища на бежанци. Най-силно се нуждаят от духовна подкрепа хората, бягащи от войната, но оставили на фронта свои любими хора или страдащи поради смърт на близък заради военните действия. Ако човек е искрено религиозен, вярата в Господ може да му помогне да се справи със стресови ситуации, да му даде сила и спокойствие, твърдят свещеници, изпадали в напрегнати ситуации или оказвали помощ на травмирани хора.

Че религиозните войни не са останали в миналото разбрахме на 11 септември 2001-а година. А че вярата може да бъде превърната в оръжие разбираме и днес, по време на войната в Украйна. Изглежда обаче, че в обществото ни трудно и рядко говорим за влиянието на религиозните възгледи в развитието на обществото. Религията се споменава най-често по време на празници или при възникнал скандал в църквата. Липсват обаче задълбочените въпроси за това как вярата оформя света ни и как когато тя се използва като инструмент за манипулация това може да има тежки последствия.

Войната е обратният полюс на Христовата любов. Парадоксално, но тя, по радикален начин, ни показва действителните условия, при които единението и помирението могат да бъдат постигнати, а именно – чрез единство във вид на обща позиция, взаимосвързаност под формата на състрадание, солидарност и подкрепа и изглаждане на различията с диалог и толерантност.

Религиозните водачи несъмнено имат важна роля за опазването на социалната среда в Украйна и могат да са основна част от  усилията за постигане на мир – ако и когато оръдията замлъкнат.


А простата истина е, че всички сме на Земята за кратко и трябва да изберем как ще прекараме това време – дали ще се концентрираме върху онова, което ни разделя или ще полагаме постоянни усилия да намерим общ език, да уважаваме достойнството на всяко човешко същество и да се концентрираме върху изграждането на достойно бъдеще за децата ни. По-лесно се започват войни, отколкото се постигат примирия, по-лесно е да обвиняваме останалите, отколкото да се вгледаме в себе си, по-лесно открояваме различията, отколкото нещата, които споделяме. Но трябва да изберем не лесния, а правилния път.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Трус, продължил няколко часа, е регистриран около Санторини

Земетресение, продължило няколко часа, е регистрирано около гръцкия остров Санторини. Това сочат данните на Европейско-средиземноморския сеизмологичен център, предаде ДПА. „В района на Санторини е отчетен сравнително продължителен трус. Изглежда, че нищо не се вижда (но е нощно време), но се чува някакъв звук“, написа сеизмологичният..

публикувано на 15.02.25 в 15:28
Сергей Станишев

Сергей Станишев се оттегли от битката за председател на БСП

Бившият лидер на БСП Сергей Станишев оттегли кандидатурата си за председател на партията. Това стана ясно по време на 51-вия конгрес на столетницата, на който трябва да бъде избран нов ръководител на формацията. В хода на кампанията трима се отказаха - Драгомир Стойнев, Иван Таков и Иван Иванов. Очакванията са, че 51-вия конгрес на..

публикувано на 15.02.25 в 15:10

Над 4 хиляди изпълнители участват във фестивала "Джамала" в Кюстендил

Над 4 хиляди изпълнители от 52 маскарадни групи от всички краища на страната са на фестивала "Джамала" в Кюстендил. Организатори са Общината и централното градско читалище "Братство". Градът се оглася от чанове и хлопатари изпълнени с цветове, атракцията и емоции са големи, хиляди са посетителите от цялата страна да видят това дефиле. Начало..

публикувано на 15.02.25 в 15:07

Китай смята, че в преговорите за мир в Украйна трябва да участват всички заинтересовани страни

Китай смята, че всички заинтересовани от конфликта Русия-Украйна страни трябва да участват в разговорите за мир, заяви китайският външен министър Ван И, като подчерта ролята на Европа в тях след поредицата от изявления от страна на САЩ за това как да се сложи край на войната, предаде Ройтерс. "Ние се надяваме всички участници и..

публикувано на 15.02.25 в 14:43
Кириакос Мицотакис

Гърция подкрепя предложението за увеличаване на разходите за отбрана на ЕС

Гърция изцяло подкрепя предложението на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за увеличаване на разходите за отбрана, заяви премиерът Мицотакис пред гръцките медии. Атина предлага създаване на европейски фонд от 100 милиарда евро, който ще финансира изискванията на колективната европейска сигурност извън националните..

публикувано на 15.02.25 в 14:07

ЕС иска да влезе в технологичната надпревара за ИИ наравно със САЩ и Китай

"Бъдещето на изкуствения интелект е политически въпрос и въпрос на суверенитет и стратегическа зависимост" , написа президентът на Франция Еманюел Макрон в публикация в LinkedIn преди началото на срещата на върха относно изкуствения интелект в Париж, която се проведе в началото на тази седмица и в която участваха политици от над 100 държави и..

публикувано на 15.02.25 в 14:00
Храм-паметникът

Нощувките във ваканционни апартаменти в София - сред най-евтините в Европа

Цените на нощувките във ваканционните апартаменти за градски туризъм в София, отдавани през различни интернет платформи, са сред най-ниските в Европа. Една от причините е не добрата разпознаваемост на дестинацията и не добре развития туристически пазар. Това стана ясно след провеждането на първата конференция на инвеститорите в жилища и..

публикувано на 15.02.25 в 13:48