Това сподели пред БНР британският певец Сам Райдър, един от най-популярните изпълнители в интернет платформата TikTok. Изпълненията му в тази социална мрежа имат над 12 милиона последователи. С гласа си Сам успя да впечатли и Великобритания и тази година ще представи страната на Евровизия с песента SPACEMAN. Сред милионите почитатели на Сам Райдър е и Алиша Кийс.
"На този свят няма нищо подобно на Евровизия. Изживяването е откачено по един много хубав начин. Фен съм на конкурса от дете, но никога не съм поглеждал отвъд завесата. Сега имам тази възможност", допълни Сам в специално интервю за предаването "Понеделник вечер".
SPACEMAN
"Измислихме песента преди година и половина заедно с приятели. Не сме я мислели като песен за Евровизия. Конкурсът винаги е бил кауза, която един човек върши за държавата си. Шансът да си този представител е много малък. Не очаквах, че ще ме изберат. През тази година и половина след написването на песента тя попадна в пощата на BBC. Екипът я чу, помислиха и решиха да ми звъннат, за да ме поканят да представя Великобритания на конкурса. Никога не съм мислил, че ще съм част от Евровизия".
Според Сам писането на песен за определена цел не е най-правилният начин и така много по-често можеш да сгрешиш:
"Каквото и да кажа за смисъла на песента, то няма да омаловажи твоето възприятие. Вярвам, че песните са писани от автори, но хората решават за какво точно става въпрос в тях. Най-добрите песни са отворени за интерпретации. Според мен SPACEMAN е за това да оценяваш нещата, които вече имаш в живота си. Песента е и опит да обясниш преследването на мечтан живот или идея. Стигайки до върховете, човек осъзнава, че е имал най-хубавото в живота още в началото".
От Instagram през TikTok до Алиша Кийс
Първоначално Сам споделя музиката си в Instagram:
"Но там всичко е много лъскаво. Трябваше да се подрежда осветление и машина за вятър в специално студио, след което дълго да редактирам видеото. Толкова дълго, че изстисквах цялата емоция от песента. TikTok беше прекрасен начин да се справя с навиците си да мисля твърде много и да отлагам. Исках да премахна всички излишни неща и просто да пея пред телефона си".
Това стига и до ар енд би и соул звездата Алиша Кийс.
"Беше невероятно. Тя направи деня ми щастлив. Тя е вокален герой. Също така и страхотен човек от всичко, което съм видял. Чрез изкуството, което споделя с нас, можем да забележим душата ѝ. Някой, който толкова уважавам публично да признае таланта ми, това значи много за мен. Накара ме да повярвам в себе си отново. Всеки артист преминава през онзи момент, в който се съмнява, че е достатъчно добър за музиката. Това е нормално. Но, когато личност като Алиша Кийс се появи, за да ти напомни колко си добър – сякаш вселената ти дава знак, че си на правилния път".
Виртуална или реална сцена
Много артисти избират виртуалната сцена, за да представят музиката си. Добро решение ли е това?
"Определено. Мисля, че начина, по който възприемаме музиката, винаги еволюира и се променя. TikTok е само част от дългата серия промени. Има невероятни изпълнители и таланти в интернет. Там тези хора успяват да намерят своята платформа. Те получават начин, по който да споделят изкуството си с целия свят. Това е невероятно. Мислейки за любимия си изпълнител или група, често си казваш – слава богу, че тези хора са споделили музиката си. Иначе не би могъл да слушаш прекрасните им идеи. Социалните мрежи са само една част от модерните начини да представяме красива музика".
Преди да полети в Космоса на Евровизия, Сам посети и България
"Хората бяха много топли и гостоприемни. Срещнах се и с българските представители на Евровизия тази година – прекрасни момчета. Нямам търпение да се върна в България. Тръгнах си с нежелание. Исках да направя концерт за вас. Надявам се, че скоро ще се върна и ще пеем заедно".
"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..
Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..
Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..
"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..