Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русия: 120 души са били евакуирани през почивните дни от “Азовстал”

Изглед към "Азовстал",
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Повече от 120 души са били успешно евакуирани през почивните дни от завода “Азовстал” в град Мариупол и разположените в близост жилищни сгради. Това съобщиха от руското министерство на отбраната.  

На 30 април от завода и близките жилищни сгради са били евакуирани общо 46 души, които са останали в така наречената "Донецка народна република".

На следващия ден 80 души са напуснали  “Азовстал”. 11 от тях са решили да останат на контролираната от руската армия и проруските сепаратисти територия. 69 души са избрали да се евакуират в районите под контрола на украински правителствени сили. 

Хората са били предадени на представителите на ООН и на Международния червен кръст и са отпътували с автобуси към град Запорожие.

От руското министерство на отбраната твърдят, че въоръжени украински националисти не са позволявали на цивилните да напуснат района на бойните действия. От пресслужбата на военното ведомство разпространиха кадри, на които някои от евакуираните потвърждават тази версия. 

"Просто не ни пускаха. Плашеха ни и ни казваха “ако ние умрем и вие ще умрете тук”".  

През изминалата нощ две силни експлозии разтърсиха населено място в Белгородска област в Русия. На територията на обект - собственост на министерството на отбраната, избухна пожар, а седем жилищни сгради в района бяха евакуирани. 

Един човек е пострадал, но състоянието му е стабилно, съобщи губернаторът на областта Вячеслав Гладков. Той увери, че взривовете не са резултат от обстрел от територията на Украйна. 

По думите му руската авиация е изпълнявала бойни задачи в рамките на специалната военна операция. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради огнище на шап: Забранява се внос от Унгария на чифтокопитни животни и продукти от тях

България забранява вноса на домашни и диви чифтокопитни животни и на продукти от тях от Унгария заради регистрирано огнище на шап в страната. Ограничителните мерки са временни и са въведени със специална заповед на директора на Агенцията по храните.  От Агенцията уверяват, че експертите следят внимателно развитието на ситуацията и при нужда ще..

публикувано на 12.03.25 в 22:13

Плевен се присъедини към протеста под надслов "Кой блокира Конституцията?"

Плевен се присъедини към националния протест под наслов "Кой блокира Конституцията?" Недоволни граждани се събраха пред Съдебната палата. Кирил Петков и депутати от ПП се включиха в протеста пред Съдебната палата в София Един задържан в края на протеста на "Правосъдие за всеки" в София "Да защитим демокрацията!", "Кой блокира Конституцията?"..

публикувано на 12.03.25 в 22:08
Министърът на земеделието и храните Георги Тахов на заседанието на ресорната парламентарна комисия - 12 март 2025 г..

Министерството на земеделието подготвя изравняване на цената на водата за поливане в цялата страна

Министерството на земеделието подготвя изравняване на цената на водата за поливане в цялата страна. Това съобщи пред парламентарната Комисия по земеделието, храните и горите заместник-министърът на земеделието Иван Капитанов. Целта е разходите на стопаните за вода да не са прекалено високи. Пакетът  от документи за изравняване на цената на вода за..

публикувано на 12.03.25 в 21:51
Кадър от видео показва руският президент Владимир Путин, придружен от ген. Валерий Герасимов, вляво,  които посещават военен щаб в района на Курск, Русия - 12 март 2025 г.

За 430 пленници, взети в Курска област, съобщават руските военни

Руските сили са пленили 430 украински войници, сражаващи се в Курска област. Това съобщи Валерий Герасимов, началник на руския Генерален щаб, на среща с руския президент Владимир Путин, излъчена по телевизията. Путин заяви, че пленените бойци трябва да бъдат "третирани като терористи, в съответствие със законите на Руската федерация". АФП..

публикувано на 12.03.25 в 21:37
Стив Уиткоф

Пратеникът на САЩ Стив Уиткоф ще посети Москва тази седмица за разговори за Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че американски преговарящи се отправят към Русия за разговори за възможно прекратяване на огъня с Украйна, след като Киев се съгласи на 30-дневно примирие.  САЩ се надяват на положителен отговор от Русия на предложението за примирие "Надявам се, че ще има прекратяване на огъня", каза Тръмп пред репортери в..

публикувано на 12.03.25 в 20:39

Протест на "Величие" пред сградата на Народното събрание

Симпатизанти на партия "Величие" се събраха на протест пред сградата на Народното събрание. Движението по булевард "Дондуков" е ограничено. Сред тях е и лидерът на партията Ивелин Михайлов. В..

публикувано на 12.03.25 в 20:14
Кирил Петков

Кирил Петков и депутати от ПП се включиха в протеста пред Съдебната палата в София

Депутати от "Продължаваме промяната" се включиха в протеста пред Съдебната палата тази вечер. Недоволството е заради напрежението между Конституционния съд и прокуратурата около делото за законността на парламентарните избори. Протест на "Правосъдие за всеки" пред Съдебната палата в София Съпредседателят на ПП Кирил Петков коментира: "Ако нещо..

публикувано на 12.03.25 в 20:02