Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доменико Дара пред БНР: Литературата не е само да пишеш истории, а да погледнеш света с различни очи

"Литературата не е само да пишеш истории, а да погледнеш света с различни очи. Дори в къща, в която няма книги, аз знаех още от дете, че ще стана писател… Хората могат да намерят утеха в историите – в разказаните, в написаните. Разказвайки истории, четейки истории осъзнаваш, че не си сам. Всички изпитваме едни и същи чувства. Когато човек не се чувства сам, това е голямо утешение".

Това сподели пред БНР Доменико Дара, който доби популярност в България с мрачно-красивия си роман "Малинверно".

"Още когато поисках да напиша книга за смъртта, се появи Астолфо Малинверно. Първоначално исках да пресъздам идеята за обединение на книгите със смъртта. Затова фигурата на главния герой като библиотекар и като пазач на гробище се свързва в тази схема. Цехът за претопяване на книги е мястото, където книгите умират. Гробището – там са хората. Въпреки това във всички тези места животът грее. На гробището хората се срещат със собствената си самота. Там човек прави равносметка", каза още авторът в интервю за предаването "Понеделник вечер".

Мъдростта на главния герой Астолфо Малинверно, връзката между смъртта на хората и тази на книгите, полъхът на една мечтана, но невъзможна любов. Стилът на Доменико напомня този на Карлос Руис Сафон – испанският писател, който никога няма да забравим. Доменико Дара пише със сетивността на готическите романи в една история, която ни напомня, че не сме вечни и трябва да си подаваме ръка, макар и умислени всеки в самотата си.

"За да разбереш самотата на другия, трябва да я изпиташ върху себе си. Това се отнася за всички чувства. Така ни се предоставя начин да разберем чувствата на другия… Не ми харесва любов, която завършва добре. Малинверно има много начини да обича, той умее да прави това. Всеки намира своя начин да обича. Неговата склонност да обича по най-различен начин, това е чертата му, която харесвам най-много".

"Малинверно" е роман за очарованието на книгите, за силата на историите, на въображението, на любовта. Има места, където книгите витаят във въздуха, думите от романи и стихотворения са езикът, на който се говори, а имената на новородените подсказват мечти и обещания. Тимпамара, градчето с най-старата фабрика за хартия в региона, е точно такова място.

Астолфо Малинверно е библиотекарят на Тимпамара, а в допълнение към обичайните ангажименти на ролята си, от време на време минава през фабриката, за да потърси книги, които все още могат да бъдат върнати към живот. Докато един ден общинският пратеник не го изненадва с нова длъжност: следобед ще продължи да се грижи за библиотеката, но сутрин ще бъде пазач на гробището.


Доменико Дара е голям почитател на Георги Господинов и признава, че му се иска той да е написал "Физика на тъгата", а не Господинов.

Италианският писател изпраща и специално послание за Георги Господинов, което българският издател разпечатва и предава заедно с копие от книгата на български език. Посланието на Доменико:

На Георги Господинов, С абсолютно възхищение от този изключителен шедьовър, какъвто е "Физика на тъгата. Ваш Доменико Дара.

(снимките са предоставени от Издателство Лемур букс, преводът на интервюто е на българския преводач на книгата Ваня Георгиева)

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Кръстев

Иван Кръстев – маестрото на музиката, литературата и театралното изкуство

В "Нощен хоризонт" ви срещаме с маестрото на българската музика – композитора и диригент Иван Кръстев .  В откровен разговор той сподели за началото на своя път в музиката, когато започва да учи пиано и цигулка на едва 4 годин и. Кръстев разказа за своето творческо израстване, водено от вдъхновението да съчетава музика и литература.  Още..

публикувано на 24.09.24 в 15:34

Гюлсерен Исмаилова: Любовта спасява

Никой родител не си представя да чуе от лекар диагноза за детето си, според която то няма да живее повече от осем години. Първо не вярва на това, което се случва, но после придобива сила и прави невъзможното, за да спаси не просто човешки живот, а живота на сина си. Той е Ервин и е вече на 32 години - със Синдром на Уест...

публикувано на 22.09.24 в 10:51
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38