Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

СЗО: Два нови подварианта на Омикрон предизвикват скок на Covid случаите в Южна Африка

Снимка: Pixabay

Два нови подварианта на Омикрон водят до увеличаване на случаите на Covid-19 в Южна Африка, съобщи в сряда Световната здравна организация, подчертавайки важността на тестването за наблюдение на вирусните мутации и разпространението им, съобщава Франс прес.

Силно мутиралият и силно предаващ се вариант Омикрон, който беше открит за първи път в Южна Африка през ноември миналата година и бързо се разпространи в световен мащаб, сега е доминиращият вариант, който представлява почти всички нови случаи на коронавируса.

Отдавна е известно, че Omicron има няколко подварианта, като BA.2 е най-доминиращ, напомня Франс прес.

Сега обаче южноафриканските учени, които първи идентифицираха Омикрон, посочват два други подварианта - BA.4 и BA.5, "като причина за скок на случаите на Covid-19" в страната, заяви за пресата шефът на СЗО Тедрос Адханом Гебрейесус.

В последния си епидемиологичен доклад здравната агенция на ООН посочи, че подлиниите на Омикрон "са придобили няколко допълнителни мутации, които могат да повлияят на техните характеристики".

Според Тедрос Гебрейесус обаче е "твърде рано да се каже дали тези нови подварианти могат да причинят по-тежко заболяване от другите подварианти на Омикрон".

Той подчерта, че "ранните данни показват, че Covid ваксинацията продължава да защитава срещу тежки заболявания и смърт".

С общ брой лабораторно потвърдени случаи от близо 3,8 милиона и повече от 100 000 смъртни случая, Covid-19 удари Южна Африка по-силно от всяка друга страна на континента. Държавата, в която по-малко от 45% от пълнолетните са получили две ваксини срещу Covid-19, отбеляза рязък спад на заразените с коронавирус през март. В началото на април в страната бяха премахнато всички противоепидемични ограничения, но оттогава насам Covid случаите отново нараснаха, като през последната седмица скочиха с близо 50%, според данните на СЗО.

СЗО официално е регистрирала над 6,2 милиона смъртни случая от Covid-19 по целия свят от началото на пандемията, но се смята, че истинският брой е далеч по-висок. Броят на новосъобщените заразени и на смъртните случаи сега намалява в световен мащаб и вече е спаднал до най-ниското си ниво от март 2020 г.

Но Тедрос Гебрейесус предупреди, че "тези тенденции, макар и добре дошли, не разказват цялата история“, като посочи, че съобщените случаи нарастват в Америка и Африка в резултат на "подварианти на Омикрон".

СЗО също така предупреди, че намаляващите глобални Covid данни могат да са резултат от значителни съкращения в тестовете за коронавируса.

"Подвариантите BA.4 и BA.5 бяха идентифицирани, защото Южна Африка все още извършва жизненоважното генетично секвениране, което много други страни са спрели да правят“, посочи шефът на СЗО и добави: "В много страни ние по същество сме слепи за това как вирусът мутира и не знаем какво предстои".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как България и Северна Македония могат да подобрят отношенията помежду си?

За период от шест месец над 20 студенти от България, Северна Македония, Франция и Германия преминават през четирите страни в търсене на отговора от преподаватели, дипломати, депутати и обикновени хора.  Според французина РиянТаш българите и северно македонците могат да използват примера на Франция и Германия.  „Аз мисля, че на първо място..

публикувано на 01.12.24 в 07:47

Парламентарни избори с непредвидим изход в Румъния

Румъния гласува днес на парламентарни избори. Вотът се провежда в атмосфера на безпрецедентно политическо напрежение в страната, което бе предизвикано от изненадващия резултат на президентските избори миналата неделя, спечелени от националиста и проруски кандидат Калин Джорджеску. Парламентарните избори в Румъния се смятат за решаващи не само..

публикувано на 01.12.24 в 07:27

Основният лихвен процент пада до 3,04

Основният лихвен процент спада до 3.04 на сто през декември, изчисли Българската народна банка. Миналия месец основната лихва бе на ниво 3.22.  Показателят е технически, но ясно отразява тенденцията при лихвите. Основната лихва е важна за изчисляването на лихвата върху просрочените задължения.

публикувано на 01.12.24 в 07:16
Урсула фон дер Лайен

Очаква се новата ЕК да встъпи в длъжност

Очаква се днес Европейската комисия, известна като комисията "Фон дер Лайен 2", да встъпи официално в длъжност, след като на 27-ми ноември получи зелена светлина от Европейския парламент.  Самата Урсула Фон дер Лайен беше одобрена за председател за втори път през юли. Мандатът на комисията е до 31 октомври 2029 година.

публикувано на 01.12.24 в 07:06

Около 40% от хората с ХИВ в Източна Европа не знаят, че са заразени

Около 40 процента от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с ХИВ, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязваме днес.  Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за ХИВ в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната здравна..

публикувано на 01.12.24 в 05:26

Нова платформа ще помага за наблюдение на недостига на лекарства в ЕС

Европейската агенция по лекарствата ( EMA ) пусна в действие нова платформа за следене на недостига на медицински продукти в евроблока. Европейската платформа за наблюдение на недостига на лекарства ще позволи по-добро следене на процеса, подчертават от агенцията. Компаниите, които имат разрешения търговия с лекарствени продукти, ще могат да използват..

публикувано на 01.12.24 в 05:19

69 антики ще бъдат върнати от Австрия на Кипър

От Австрия в Кипър ще бъдат репатрирани 69 антики, откраднати и контрабандно изнесени от острова. На церемония във Виена в събота те бяха предадени на кипърските власти, съобщиха от културното министерство. Ценните артефакти са датирани от бронзовата епоха до османския период. Колекцията се състои основно от керамични съдове, фрагменти от..

публикувано на 01.12.24 в 05:14