Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русия обяви примирие в Мариупол за евакуация на цивилни

Ранена жена в Запорожие след пристигане с автобус с евакуирани цивилни от "Азовстал" в Мариупол, Украйна, 3 май 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Русия обяви прекратяване на огъня в Мариупол, за да може цивилните да се евакуират. Украинските власти успяха да изведат вчера още над 340 души от града и околностите.

Русия обяви, че войските ѝ в Мариупол ще прекратяват огъня днес и през следващите два дни в интервала от 8 до 18 часа, за да дадат възможност на цивилните, които се укриват в металургичния комбинат "Азовстал", да се евакуират.

На хората ще бъде позволено да отпътуват за Русия или за Киев - според желанието им, твърдят от руското министерство на отбраната.

По данни на ООН над 344 цивилни от обсадения Мариупол и още четири града са били евакуирани в намиращия се под украински контрол град Запорожие, втора успешна операция, след извеждането на над 150 души във вторник.

Украинският президент Володимир Зеленски призова генералния секретар на ООН Антонио Гутериш да помогне и за евакуирането на ранените от "Азовстал".

"Говорих с генералния секретар на ООН Антониу Гутериш за постигнатото и какво още може да направим, за да защитим жителите на Мариупол и защитниците на града. Работя по този въпрос всеки божи ден и съм благодарен за всяка помощ."

По данни на Асошиейтед прес около 600 души са загинали при руските бомбардировки на Мариупол през март. Броят е двойно по-голям отколкото се смяташе досега.

Въпреки бавният напредък на руската армия в Източна Украйна Кремъл окачестви като "небивалици" спекулациите, че ще обяви война на Киев.

Според западни представители президентът Владимир Путин може да използва парада на девети май, за да оповести засилване на военните действия.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Справедливост за Руми и Жоро от Мургаш!" поиска протест пред Съдебната палата в София

Служители на НИМХ излязоха на протест пред Съдебната палата в София под надслов "Справедливост за Руми и Жоро от Мургаш!". Те изразиха недоволството си от решението на Софийския градски съд, който пусна под домашен арест нападателя на техните колеги Румяна и Георги Златанови, наблюдатели в синоптичната станция на връх Мургаш. Нападение над дежурни..

публикувано на 18.03.25 в 19:15
Теодора Пенева

Какво трябва да направи страната ни, за да не изгуби 2.5 млрд. евро, предназначени за енергийно бедните?

Изтече срокът, определен за обществени консултации във връзка с подготовката на   Социалния фонд за климата . Т ой предвижда България да получи близо 2.5 млрд. евро за периода от 2026 до 2032 г. Средствата ще бъдат насочени към най-уязвимите групи домакинства и микропредприятия, намиращи се в състояние на енергийна или транспортна бедност...

публикувано на 18.03.25 в 19:10

Партиите от мнозинството се обявиха за запазване на хартиените бюлетини

Партиите от управляващото мнозинство се обявиха за запазване на хартиените бюлетини. Това стана ясно по време на продължилата 3 часа дискусия на работната група за обсъждане на промените в Изборния кодекс преди второ четене. Общият проект за окончателно приемане включва пет законопроекта, предложени от ПП, ДБ, "Възраждане", БСП и ИТН и приети..

публикувано на 18.03.25 в 19:06
Руският президент Владимир Путин отговаря на въпроси на конгреса на Съюза на индустриалците и предприемачите в Русия, Москва, 18 март 2025 г.

Руският президент поиска кабинетът да разработи процедура за връщането на чуждестранни компании

Президентът на Русия Владимир Путин разпореди на правителството да разработи процедура за връщането на чуждестранните компании на руския пазар: "Моля правителството да актуализира списъка на чуждестранните компании, които прекратиха работата си в Русия, както и да разработи процедура за съгласуване на връщането им - със задължителни гаранции за..

публикувано на 18.03.25 в 18:49

Бранислав Сланчев: Съмнявам се, че ще има примирие в Украйна

Съмнявам се, че ще има примирие в Украйна. Това заяви пред БНР Бранислав Сланчев, преподавател в Калифорнийския университет Президентите на САЩ и Русия, Доналд Тръмп и Владимир Путин, разговарят по телефона, съобщи Белият дом, цитиран от "Асошиейтед прес". Разговорът е започнал в 16 ч. българско време. Той се провежда на фона на опитите на..

публикувано на 18.03.25 в 18:35
Република Северна Македония е в 7-дневен траур заради трагедията в град Кочани.

В хода на разследването на пожара в Кочани са задържани 18 души, 16 от тях са в ареста

Всички жертви на пожара в дискотеката в Кочани вече са идентифицирани, съобщи вътрешният министър на РС Македония Панче Тошковски. Днес са завършили аутопсиите на телата на загиналите.  Ранените са 196, от които 20 деца. 93 от тях се лекуват в болници в Скопие, 80 - в чужбина - в Сърбия, България, Австрия, Хърватия, Турция, Гърция и Унгария...

публикувано на 18.03.25 в 18:05
Виктор Канзуров

Виктор Канзуров: РСМ се отдалечава от ЕС, а неговите стандарти ще ѝ помогнат

Северна Македония се отдалечава от ЕС, а неговите стандартите ще ѝ помогнат! Това каза пред БНР журналистът от македонски произход Виктор Канзуров, който от години живее в България. "Точно заради договорите за добросъседство, подписани със страни от ЕС, имаше възможност при трагедията в Кочани толкова бързо да се задействат и България, и..

публикувано на 18.03.25 в 17:28