Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за баритона Анастас Анастасов

Да си припомним изкуството на един изтъкнат български баритон - Анастас Анастасов, дългогодишен солист на Русенската опера. Поводът е 95-годишнината от неговото рождение.

Едва ли има любител на оперното изуство у нас, който да не помни неговите ярки изяви на сцената, неговите вълнуващи герои, особено Холандеца от „Летящият холандец“ на Вагнер, Яго от „Отело“ и Макбет от едноименната опера на Верди - постижения влезли в историята на нашия театър. 

Роден е на 2 май 1927 г. в Горна Оряховица. На 16-годишна възраст запова професионалния си път като работник във фабрика, но изявите му в самодейността привличат вниманието на учителя в гимназията Иван Пеев и на известния режисьор Хитьо Попов, и те го окуражават да се насочи към сцената, даже му дават роля в любителско представление на оперетата от Кац “Взаимна любов“. 

Докато отбива военната си служба, Анастасов е удостоен с първа награда за солово пеене на Националния преглед на самодейността във войската. Той постъпва в Музикалната академия, в класа по пеене на Петър Райчев, а като студент в трети курс се явява на конкурс за солист на Русенската опера и е приет. Така през 1955 г. започва пътят му на солист.

Дебютът му е с ролята на Алфио в операта „Селска чест“ от Маскани и прави впечатление с ярката си артистична изява, с красив глас и завладяващ темперамент. В този период в състава на Русенската опера има още един много представителен баритон - Кирил Кръстев, но вместо жестоко съперничество, между тях  има съгласие и те двамата поделят баритоновите партии - Кръстев се изявява в традиционния репертоар, а Анастасов поема българския и съвремения репертоар и по-драматичните баритонови роли.

В годините, в които работи в Русе, той изпълнява над 50 различни партии. Сред тях са Ескамилио, Ренато, Маркиз Поза, Амонасро, Елецки, Скарпия, както и героите във всички български опери поставени в Русе, особено творбите на Парашкев Хаджиев - композиторът толкова го харесва, че пише специално партии за неговия глас. Анастасов пее в оперите на Александър Райчев, Константин Илиев, Красимир Кюркчийски, Тихон Хренников, Сергей Прокофиев, Любомир Пипков и др.

Това, което го отличава на сцената, е не само красивият му глас, но и представителната сценична осанка, и яркият артистичен талант, който му позволява да предаде достоверно психологическото състояние на героя си. Ето какво пише музиковедът Розалия Бикс през 1975 г., след спектакъл на операта „Макбет“ в Русе с негово участие:
"Не можех да си представя оперен /не драматичен/ Макбет с такива измерения на философското си и емоцианално въздействие, какъвто постигна Анастас Анастасов; такъв цялостен образ, образ с обаянието на силните духом.... такава стихия от човешки страсти и проникновение, такава точност в очертаването на взаимоотношенията Макбет - Леди Макбет могат да се открият само сред редките паметни върхове на съвемения български оперен театър“. 

Партньорка на Анастас Анастасов на сцената и в живота беше великолепната певица Мария Венциславова, а техни синове са прочутите днес певци Орлин и Венцеслав Анастасови.

Анастас Анастасов си отиде от този свят на  31 януари 2012 г.

Подробности от биографията и негово изпълнение можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23