Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парламентарна комисия ще проверява фактите около спирането на газовите доставки

| обновено на 11.05.22 в 18:09
Снимка: bulgargaz.bg

Временна анкетна комисия ще проверява всички факти и обстоятелства, довели до спиране на газа за България  от руска страна, както и проведената процедура по избор на алтернативни доставчици от "Булгаргаз". Предложението на ГЕРБ беше прието единодушно от парламента с 202 гласа „за“.

Мотивите на опозицията са, че трябва да се изяснят причините, поради които "Булгаргаз" не е резервирала капацитет за осигуряване на алтернативни източници и по какъв начин е избрана фирмата посредник - "МЕТ Трейдинг".

Временната комисия ще действа 1 месец, а за неин председател беше избран Даниел Митов от ГЕРБ.

Отхвърлено беше предложението на партия "Възраждане" - временната комисия да е с по-голям обхват и да е за срок от 3 месеца.

Опозицията поиска Временна комисия да установи всички решения и действия на управляващите, свързани със спрените газови доставки от руска страна и причините, поради които България не е резервирала капацитет на алтернативни доставки. Депутатът от ГЕРБ и бивш енергиен министър Делян Добрев заяви, че всички български граждани трябва да знаят защо ще плащат по-скъп газ.

"Искаме в тази Временна комисия да разберем защо се стигна до тази ситуация. Какво наложи прекратяването на плащанията от българска страна към "Газпром експорт", да докажем ясно в тази комисия , включително и на вицепремиера, който твърди, че газът бил южния газов коридор, че няма една молекула газ от южния газов коридор и 100% от този газ е руски, само че прекаран през гръцкия " Булгаргаз", който се казва ДЕПА и , разбира се, любимият посредник на властта МЕТ.

Управляващата коалиция подкрепи създаването на комисията, въпреки че Тошко Йорданов от ИТН я определи като безсмислена, Правителството няма какво да крие, допълни депутатът от ПП Венко Събрутев.

"Това ще бъде една безсмислена комисия, но тъй като явно трябва да се употребява политически, нещо да прави опозицията, ние, като широко строени управляващи, ще им дадем възможност".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нови пожари в Гърция, туристи напускат Пелопонес

Нови пожари избухнаха днес на различни места в Гърция. Много туристи от Пелопонес напускат и продължават почивка на друго място. Пожар обхвана завод за производство на хартия и синтетични материали в района на Егио на Пелопонес.Дим с токсични частици се стеле над района, като властите предупредиха хората да затворят врати и прозорци...

публикувано на 29.07.25 в 09:57
Михаил Екимджиев

Адв. Михаил Екимджиев: Няма да закрият КПК, Пеевски и Борисов разиграват "театър за наивници"

Желанията, идеите, предложенията, размяната на реплики за закриване на антикорупционната  КПК адв. Михаил Екимджиев определи като "театър за наивници". В интервю пред БНР, за предаването "Преди всички" той коментира, че не категорично не вижда реални перспективи за закриване на КПК, "защото това разиграване е "театър за наивници":..

публикувано на 29.07.25 в 09:51

ДАБ с пилотен за България и ЕС модел за социална грижа към деца бежанци

Държавната агенция за бежанците (ДАБ) започва пилотен проект за България и Европейския съюз. Създават се алтернативни социални услуги за непридружени деца бежанци. Това съобщиха от пресслужбата на Министерски съвет. Четири общини - Бургас, Ивайловград, Малко Търново и Тунджа, както и Мисията на Международната организация по миграция и УНИЦЕФ..

публикувано на 29.07.25 в 09:47

Даниел Митов: Пожарите намаляват, най-сложна е обстановката в Струмяни

"Намаляват пожарите, намалява напрежението, ограничават се. Някои от тях са вече овладени като този в Трънско, така че работата и добрата организация на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" дават резултати", заяви на брифинг в София вътрешният министър Даниел Митов: "…така или иначе тук трябва да призовем и за внимание..

публикувано на 29.07.25 в 09:37
Атака с дрон срещу жилищна сграда в Киев, 7 май 2025 г.

18 души са загинали при руски въздушни удари в Украйна

18 души са загинали и 40 са били ранени при руските въздушни удари в Украйна през изминалата нощ. 16 с жертвите и 35 пострадалите при руска атака в институция за изтърпяване на наказания в Запорожка област, съобщи областният управител Иван Фьодоров. Има разрушени помещения засегнати са и частни къщи в района. Двама души са загинали и..

публикувано на 29.07.25 в 09:24

Само 35% от касовите апарати са настроени за работа и в евро, бизнесът иска отсрочка

Как въвеждането на еврото ще се отрази на бизнеса? Примерът е от Северозапада - най-бедният регион в ЕС. От успешно развиваща се частна компания в региона, която преработва варовик и произвежда каменни облицовки за европейските и азиатски пазари, смятат, че еврото ще донесе по-скоро ползи отколкото рискове за бизнеса им , но прогнозират сътресения..

публикувано на 29.07.25 в 09:18
Снимката е илюстративна, архив.

Четири хеликоптера участват в гасенето на пожара в Пирин

И през нощта е продължила работата на десетки пожарни екипи и горски служители в Пирин, където огромният пожар превзе над 30 хиляди декара площ, предимно горска територия. Вятърът е разпалил два тежки фронта с върхово горене в планината над Струмяни и над санданското село Плоски. Пожарът в Пирин отново е върхов, гасят го с три хеликоптера..

публикувано на 29.07.25 в 08:47