Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Юруков за режисьорския си дебют, музиката на групата "Терпентина" и любовта към творчеството на Димитър Воев

Филмът "До последния каприз" разказва историята на виртуозен цигулар и жертвата към съвършенството

Премиерата на  "До последния каприз" е на 26 май, а от 27 май тръгва по кината в страната.

 Сюжетът на филма разказва историята на световноизвестен цигулар от български произход, който отдавна е напуснал България и целия си живот е посветил на усъвършенстването. Макар и стигнал до висините на световната сцена, той осъзнава, че не може да достигне пълното съвършенство,  защото то е утопия.

"Нашият цигулар решава да отиде в едно малко село в България, където да се посвети до края на живота на това да изпълнява с перфектност  24-те каприза на  Паганини -  едно от най-трудните произведения, оставени в наследство от цигуларя. Там той се среща с две момчета от селото, както и с местния даскал. Съдбите им се преплитат, а този цигулар се превръща в едно вдъхновение и алтернатива за децата. Случва се мистериозна смърт, която поставя началото на редица разследвания от криминален и философски характер, както и чисто житейски.", казва Иван Юруков за дебюта си като режисьор в пълнометражното кино. 

Иван Юруков

"В основата беше важно да се съпостави тази агресия, на която всички сме свидетели и се инспирира отвсякъде, тази агресия, която по някакъв много безвъзвратен начин се имплантира в децата и сякаш приемаме тази агресия като даденост. От другата страна стои ролята на изкуството, на артиста в днешния ден. Като средства използвахме цигулката като инструмент за самоусъвършенстване и револвер като инструмент за доминиране."

Май месец се оказва пълен със съвпадения и символи за Иван Юруков. На 27 май, когато "До последния каприз" тръгва по кината, актьорът има рожден ден. Преди премиерата на филма му предстоят и важни събития, свързани с музиката, която той и групата му "Терпентина" създават.

"От дете музиката ми е мечта. Да свиря, да пиша музика,  поезия. И ето, че сега това нещо можехме да го реализираме с музикантите от „Терпентина“ – Стоян Младенов, който също е актьор и свири брилянтно на цигулка, Николай Димитров, който играе в театър "София" и е на барабаните, Мартин Стоянов – пиано и Петко Славов, който свири на бас. В групата присъства и Стоян Бошкилов, който е и художник. С него се познаваме отдавна и заедно започнахме работа по музиката на „Терпентина“. "

 На 19 май групата ще представи част  предстоящия си  албум „Носталгия“. Премиера на видеото към песента "Дъб вековен"


На 25 май зрителите ще могат да гледат  "Част от колекция" - театрално-музикален пърформанс по текстове на Димитър Воев. Драматизацията и постановката са на Иван Юруков, а аранжиментите на музиката към спектакъла са на "Терпентина".


"Израснал съм с музиката на „Нова генерация“, но никога не съм познавал семейството на Воев, докато в един момент работата по текста на представлението ни сближи. Те бяха  първите зрители на спектакъла. Не можехме да си позволим да направим нещо, което не е одобрено от най-близките му. Спомням си, че буквално преди да ни види публика, брат му Мони Воев дойде да ни гледа сам и той недвусмислено ни даде да разберем, че сме направили нещо хубаво и най-вече сме запазили духа на Димитър Воев, което беше и целта.", казва Иван Юруков.


По публикацията работи: Радослава Топалова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Посветиха представление на Яфа Яркони

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57