Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Близо 58 000 четвъртокласници на изпит по български език и литература

Снимка: БНР

Близо 58 хиляди четвъртокласници се явяват на национално външно оценяване по български език и литература. Изпитът ще започне в 10 ч. в 1751 училища и ще продължи един час.

Изпитът е от 3 части и цели проверка на усвояването на основни граматически правила, на способността за четене с разбиране и създаване на кратък текст.

Според Асен Александров, директор на 51-о училище "Елисавета Багряна" в София - националното външно оценяване не бива да поражда претеснения в учениците:

"Това трябва да бъде един рутинен изпит, на който децата да покажат докъде са стигнали и какво трябва да се коригира по-нататък. Резултатите би трябвало да са по-важни за Министерството на образованието, за училищата - за да знаем какво да коригираме, отколкото за самите деца".

Обявяването на резултатите ще бъде на 7 юни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Художествено изображение на поръчаните двуетажни влакове.

"Юростар" е поръчал първите си двуетажни влакове

"Юростар" разкри планове за първи път да пусне двуетажни влакове през тунела под Ламанша. Железопътният оператор потвърди, че ще поръча до 50 влака от производителя Alstom, като в крайна сметка ще увеличи броя на влаковете си с близо една трета. Плановете за разширяване на "Юростар" ще включват сериозни инвестиции в ключово лондонско..

публикувано на 22.10.25 в 11:49

Мрежа ще спира изхвърлянето на отпадъци в р. Банщица в Кюстендил

Левият бряг на р. Банщица при кв. "Изток" в Кюстендил ще бъде оградена с мрежа, за да се спре или поне да се ограничи безразборното изхвърляне на боклуци в реката.  Проблемът е от години . Ще бъде монтирана мрежа на поне 300 метра в участъците, където най-често е засичано изхвърляне, ще има и видеонаблюдение,  казаха от Общината. Комисия..

публикувано на 22.10.25 в 11:34

Европарламентът подкрепи забраната за внос на руски газ и петрол

Европейският парламент подкрепи решението да започне преговори с датското председателство на Съвета на ЕС за забрана на вноса на руски газ и петрол, както беше предложено от комисиите по международна търговия и по промишленост, научни изследвания и енергетика миналата седмица. Двете парламентарни комисии одобриха проектоплан за прекратяване..

публикувано на 22.10.25 в 11:33

Гърция: Сериозно повишение на цената на млечните продукти

Сериозно се покачва цената на млечните продукти в Гърция, информират търговци и животновъди. Очаква се покачване на цената на млякото и млечните продукти поне с 20%, предупреди председателят на Съюза на гръцките животновъди Димитрис Мосхос. Огромни щети на сектора нанесе епидемията от шарка по овцете. Триста хиляди животни вече са унищожени...

публикувано на 22.10.25 в 11:29

НС избра комисия за одитиране на годишните финансови отчети на Сметната палата

Парламентът избра комисия за одитиране на годишните финансови отчети на Сметната палата за 2022 г., 2023 г. и 2024 г. Приемането на решението е необходимо във връзка с изискването на Закона за Сметната палата годишният финансов отчет на институцията да се одитира от независима комисия, чиято численост и състав се определя от Народното..

публикувано на 22.10.25 в 11:01
Радостин Василев от МЕЧ в НС по време на дебатите по вота на недоверие към кабинета.

Радостин Василев: Имаме официално коалиция ГЕРБ-ДПС

Лидерът на партия "МЕЧ" Радостин Василев обвини Бойко Борисов и ГЕРБ в официална коалиция с ДПС. Василев прогнозира, че единственият изход от политическата ситуация са предсрочни избори. Той отправи и въпроси към "Има такъв народ" и Слави Трифонов, обвинявайки ги в мълчание по темата. МЕЧ няма да подкрепи ротацията на председателя на парламента и поиска..

публикувано на 22.10.25 в 10:59

Общински съветници сезират прокуратурата заради "водния рекет" във Велико Търново

Общински съветници сезират прокуратурата във Велико Търново за проблемите с негодната питейна вода, която трета седмица подава по мрежата ВиК "Йовковци". Расте напрежението сред жителите на В. Търново заради водата - мътна и негодна за пиене Решението да бъде сезирана прокуратурата по проблемите с питейната вода е взето единодушно от..

публикувано на 22.10.25 в 10:57