Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Датчаните подкрепиха присъединяването на страната си към общата европейска отбранителна политика

Министър-председателката на Дания Мете Фредриксен
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Около 67 процента от датчаните са подкрепили присъединяването на страната си към общата европейска отбранителна политика. Това сочат данните от референдума по въпроса при 97 процента преброени гласове.

Резултатът означава, че Копенхаген вече може да участва в съвместни европейски военни операции и да сътрудничи за развитието на военния капацитет на общността .Датското правителство и повечето партии подкрепят подобна стъпка и само три формации, намиращи се в двата края на политическия спектър, се обявиха против. 

В продължение на 30 години Дания беше изключение от отбранителната политика и предишни гласувания показваха, че хората искат да запазят това положение. Руската инвазия в Украйна обаче промени ситуацията. 

Председателите на Европейската комисия и Европейския съвет Урсула фон дер Лайен и Шарл Мишел приветстваха резултатите и ги определиха като исторически избор за Дания. 


Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Прокуратурата обвини Кристиян Христов за незаконно използване на специално техническо средство

Софийската районна прокуратура обвини Кристиян Христов за незаконно използване на специално техническо средство, предназначено за негласно събиране на информация. За периода от 25-и май 2018 г. до 30-ти май 2023 г. обвиняемият Христов, без надлежно разрешително, което се изисква по закон, е записвал срещи на обвиняемия Петьо Петров, известен..

публикувано на 03.06.23 в 20:29

27-а поредна вечер на протест на столичния булевард "Сливница"

27-а поредна вечер на протести на столичния булевард "Сливница", където на 8-и май двама младежи загинаха, пометени на пешеходна пътека. Жители на квартала се отправиха на традиционното шествие по бул. "Сливница" и за кратко блокираха движението при кръстовището с бул. "Константин Величков". Протестиращите настояват за по-строги..

публикувано на 03.06.23 в 19:56
Кристалина Георгиева, МВФ

Кристалина Георгиева, МВФ: Моята родина България е "предопределена" за еврозоната

Кристалина Георгиева, която е управляващ директор на Международния валутен фонд, каза, че нейната родина - България е "предопределена" да влезе в еврозоната въпреки политическата безизходица през последните три години, която възпрепятства опитите на страната да се присъедини към единната европейска валута. "Това е пътят, по който страната..

публикувано на 03.06.23 в 19:48

Цената на питейната вода в община Дупница няма да се променя

Цената на питейната вода за Дупница и 16-те села няма да се променя до края на годината, обявиха от общинската управа. От 13 години дупничани плащат по 1,37 лева за кубичен метър. От 1 юни в 7 общини, които са към регионалиня оператор "Кюстендилска вода", плащат по 3,65 лева за кубичен метър. В Дупница цената на водата няма да се промени до 1..

публикувано на 03.06.23 в 18:57

Представиха проекта “Културно наследство и културно бъдеще за община Сапарева баня”

Проектът "Културно наследство и културно бъдеще на Сапарева баня" беше презентиран днес с участието на експерти историци, археолози, специалисти по туристически мениджмън, представители на областните администрации в Кюстендил и Перник. Гостува и делегация от Световната организация по туризъм. Поздравителни адреси бяха получени от..

публикувано на 03.06.23 в 18:45

Седем загинали и 17 ранени след украински обстрел в Белгородска област в Русия

Седем души са загинали и 17 са били ранени през последното денонощие в резултат на продължаващия украински обстрел срещу граничещата с Украйна Белгородска област в Русия. Това съобщи губернаторът на областта Вячеслав Гладков. Вячеслав Гладков написа в “Телеграм”, че възрастна жена е загинала в село Новая Таволжанка, а друга жена е починала от раните..

публикувано на 03.06.23 в 18:17

НЕК зарибява три язовира за биологично почистване на водораслите

Националната електрическа компания е зарибила язовирите Голям беглик, Беглика и Дженевра, като целта е да бъде извършено биологично почистване на водораслите в трите съоръжения и да се избистрят водите им, съобщиха от компанията. В трите язовира са пуснати 7 хиляди и 500 растителноядни риби - шаран, бял амур и толстолоб, които ще допринесат..

публикувано на 03.06.23 в 18:07