Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Положението на украинските войски в Луганска област става все по-тежко

Руското министерство на отбраната обяви, че голямо количество оръжие от ЕС и САШ е било унищожено при ракетен удар по град Чортков в Западна Украйна

Руските сили на входа на Мариупол, Донецка област, 12 юни 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руското министерство на отбраната обяви, че голямо количество оръжие от Европейския съюз и Съединените щати е било унищожено при снощния ракетен удар по град Чортков в Западна Украйна.

При удара са били поразени жилищни сгради и са ранени мирни жители, казаха от местната администрация.

Но и днес основните бойни действия се водят стотици километри на изток - в Донбас.

Ударът по Чортков е бил нанесен с крилати ракети от руска фрегата в Черно море. Говорителят на руското военно ведомство Игор Конашенков посочи, че при атаката са били унищожени противотанкови и зенитни ракетни комплекси и снаряди.

Според украинските власти обаче са били поразени не само военни обекти, а също и четири жилищни сгради, като 22-ма ранени, сред тях и 12-годишно дете, са били приети в болница.

Ако информацията за унищожен арсенал е достоверна, ударът по Чортков ще усложни проблема с недостига на боеприпаси, за който съобщиха преди дни от украинските власти.

Според британското министерство на отбраната проблемът на Русия е в недостига на военнослужещи. Според най-новата сводка от Лондон в Москва подготвят изпращане на допълнителни батальони в Донбас, но за целта вероятно ще им се наложи да мобилизират запасняци.

В снощното обръщение към сънародниците си украинският президент Володимир Зеленски заяви, че от началото на войната Русия вече е загубила 32 000 войници - данни, които не се потвърждават от други източници:

"Спомняте ли си как Русия се надяваше да завладее целия Донбас в началото на май, вече е 108-ми ден на войната, вече сме юни, Донбас удържа атаката. Загубите, които окупаторите търпят ежедневно, са значими, никой не може да каже колко дълго ще продължи това погубване на руски души, но ние трябва да направим всичко по силите си да накараме окупаторите да съжаляват за онова, което се сторили", каза Зеленски.

Според последните съобщения на украинските власти, а и на британските им съюзници, положението на украинските войски в Луганска област става все по-тежко - руското командване използва надмощието си в численост и артилерия, за да завземе постепенно територии около и във град Северодонецк, украински сили все още удържат завода "Азот", но руснаците са разрушили мост през река Северски Донец и заплашват да прекъснат пътя им за отстъпление. Под силен артилерийски обстрел е и разположеният на насрещния бряг град Лисичанск.

В интервю за  "Economist" министърът на отбраната на Украйна Олексий Резников заяви, че страната му никога няма да се съгласи на териториални отстъпки пред руския режим, който е пролял толкова много украинска кръв.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Силно земетресение разлюля Кипър, няма данни за нанесени щети

Силно земетресение разлюля Кипър днес, като беше усетено на територията на целия остров. По първоначални данни то е било с магнитуд от 5,2 до 5,7 по Рихтер. Земетресението в 11.31 ч. е било с епицентър на 50 км от Лимасол и на 18 км от Пафос, според първоначалните доклади от Европейския средиземноморски сеизмологичен център. Съобщенията за..

публикувано на 12.11.25 в 13:34

Парламентът създаде Национален фонд за декарбонизация

Народното събрание създаде Национален фонд за декарбонизация, като прие окончателните промени в Закона за енергийната ефективност. Предвидено е Фондът да подкрепя домакинствата за мерки, свързани с енергийна ефективност. Той беше създаден след преобразуване на фонд "Енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници".  Предвижда се..

публикувано на 12.11.25 в 13:12
Милен Велчев

Милен Велчев: Това е единственият вариант за бюджет, ако сме кацнали от Луната вчера

Този бюджет е прахоснически, нереформаторски и изпуска възможности да приведе държавните финанси в ред , от което има нужда. Това каза пред БНР Милен Велчев, министър на финансите в правителството на Симеон Сакскобургготски. " Това не е единственият възможен бюджет . Единственият вариант за бюджет би бил, ако се направим, че кацаме от Луната вчера..

публикувано на 12.11.25 в 13:03
Съдия Даниела Талева

Освободиха Даниела Талева като ад хок прокурор

Без дебат Прокурорската колегия освободи Даниела Талева като прокурор за разследване на главния прокурор и неговите заместници, считано от 7 декември.  Решението ще бъде изпратено на Съдийската колегия, която трябва да я възстанови като съдия в Софийския градски съд. По информация на БНР миналата седмица на Талева са били изпратени два нови..

публикувано на 12.11.25 в 13:00

РИОСВ глоби "Кроношпан" със 70 000 лева

Регионалната екологична инспекция във Велико Търново глоби със 70 000 лева завода за преработка на дървесина на „Кроношпан България“. Санкциите са за миналия месец. Гражданите винят дружеството за постоянно обгазяване на Велико Търново и замърсяване на въздуха.  Кметът на Велико Търново поиска комплексна проверка на завода "Кроношпан" През..

публикувано на 12.11.25 в 13:00

НСО проверява случай на движение на кортеж в насрещното платно

Националната служба за охрана излезе с позиция по повод разпространено в социалните мрежи видео, в което се вижда как на двупосочен път край Пловдив кортеж на службата се движи в насрещното платно и рисково разминава автомобили. От НСО заявяват, че ще направят вътрешна проверка по случая, но определят поведението на пътя на автора на..

публикувано на 12.11.25 в 12:56
Драгомир Стойнев

Стойнев за особения управител в "Лукойл": Няколко човека са, не е само един

Името на особения управител на "Лукойл" ще бъде съобщено веднага, след като стане ясно дали президентът ще наложи вето върху законовите промени и след като то бъде преодоляно, каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по-рано днес. Борисов: Имаме име за особен управител в "Лукойл", чакаме Радев да се произнесе Според председателя на ПГ на БСП..

публикувано на 12.11.25 в 12:24