Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

При какви условия живеят украинските бежанци в Китен?

Снимка: БГНЕС

1700 граждани на Украйна са настанени в четири почивни бази в курортното селище Китен. Две от тях са ведомствени почивни станции, а другите две са удължили програмата за настаняване на украински бежанци по новата мярка, по която държавата им осигурява по 15 лева на ден.

При какви условия живеят украинските граждани и какво ще правят след 1 септември, когато програмата за настаняване в почивни бази ще спре?

“Не съм запознат да са постъпили молби за настаняване на деца в детски градини, но мога да кажа, че капацитет ни е зает на 100% от български граждани. Голяма част от хотелиерите, туроператорите и различен тип бизнес, които са на територията на нашия град, имат дечица и молят за нашето съдействие те да бъдат настанени в детската градина. Не можем дори тяхното желание да удовлетворим изцяло“, казва в предаването “12+3“ на БНР кметът Николай Марков.

Търсят ли работа бежанците в Китен?

“Два поредни дни имахме изнесена секция пред кметството на бюрото по труда, за което им благодаря. Мисля, че за два дни успяха да намерят работа на близо 30 граждани на Украйна на територията на общината. Не само в Китен, а и в Приморско. Работят и смея да твърдя, че са коректни като работници“, посочва още той и подчертава:

“Единственият проблем е, че това са жени с деца и започването на работа е трудно. В две от базите има тяхна вътрешна организация за гледане на децата и по този начин успяват да работят.“

В почивната база на Министерство на земеделието и храните, която се казва “Морско утро“ има проблем с изхранването на украинските граждани. Настанени са основно майки с деца и възрастни хора, ето какво обясниха за ситуацията в базата:

“Това е второто място, в което живеем тук. Бяхме в хотел в Слънчев бряг, в който всичко беше хубаво, изхранването беше организирано.  От 10 дни живеем с малки деца, с бебета, без топла храна и изобщо без изхранване. Няма супа, няма чай, не ни носят достатъчно вода. Иначе условията са добри, морето е наблизо. Но ни е необходима помощ, за да решим въпроса с изхранването.“

“Не знаме какво ще правим след 1 септември. Аз съм от град Харков, при нас се стреля от първия ден. Не можем да се върнем в града, затова и не зная. Искаме да работим, но тук можем да вършим само помощна работа. Въпросът в момента стои остро в базата, защото по програмата за подпомагане трябваше да започнат да ни изхранват от 1 юни, но до момента топла храна няма, няма и достъп до кухнята, за да можем сами да си приготвяме. Храна купуваме най-често от магазина – колбаси, наденици и сандвичи.“

Георги Стоянов е зам.-управител в базата на Министерството на земеделието и храните:

“Знам, че не са доволни от изхранването, но не можем да се вместим в тези 15 лева, които държавата предоставя. Пуснали сме нова обществено поръчка за изхранването на туристите. Даваме им пакети с храна, но те не са доволни от нея. В базата има всичко необходимо за живот“, казва Стоянов.

Чуйте репортажа в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русия е обстрелвала над 30 населени места в Харковска област на Украйна

Русия е обстрелвала днес с артилерия и миномети и по въздух над 30 населени места в украинската североизточна област Харков, написа областният управител Олег Синегубов в социалните мрежи. В петък руските сили предприеха изненадваща сухопътна офанзива в района.  Украинската армия призна, че Русия е постигнала "тактически успех" при..

публикувано на 13.05.24 в 18:47
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган (вдясно) и гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис (вляво) позират за снимка по време на срещата си в президентския дворец в Анкара, 13 май 2024 г.

Ердоган заяви, че няма нерешими проблеми между Турция и Гърция

Президентът на Турция Реджеп Ердоган заяви, че няма нерешими проблеми между страната му и Гърция, предаде Ройтерс. Мицотакис обсъжда с Ердоган мигрантския наплив и сближаването на двете страни По думите на държавния глава на югоизточната ни съседка една стъпка напред към намирането на решение за разделения остров Кипър би засилило регионалния..

публикувано на 13.05.24 в 18:38
Премиерът Бенямин Нетаняху говори на церемония, отбелязваща Деня на паметта за загиналите войници на Израел и жертвите на атаки във военното гробище на планината Херцел, Йерусалим, 13 май 2024 г.

Нетаняху: Победата ще гарантира съществуването ни, войната за независимост още не е свършила

За интензивни сражения се съобщава днес и в южната, и в северната част на ивицата Газа между израелската армия и палестинската групировка "Хамас". Около 360 000 палестинци са напуснали източния град Рафах в Ивицата Газа В Рафах - на южната граница на тази територия, престрелките се водят само в източната част. Не спират обаче и бомбардировките..

публикувано на 13.05.24 в 18:21

Двама американци и един руснак са задържани на протестите в Грузия

Двама граждани на САЩ и един руснак са сред задържаните в Грузия по време на протестите срещу т. нар. руски законопроект, който предизвика многохилядни протести в страната през последните седмици.  Над 150 демонстранти са арестувани в Армения по време на протести срещу решението на правителството да отстъпи територии на съседен Азербайджан...

публикувано на 13.05.24 в 18:19
Сергей Шойгу и Владимир Путин

Президентът на Русия предприе сериозни промени по върховете на силовите структури

Президентът на Русия Владимир Путин предприе сериозни промени по върховете на силовите структури, предава "Ройтерс". След 12 години на поста Сергей Шойгу вече няма да е министър на отбраната. На негово място президентът Владимир Путин предлага на парламента да утвърди икономиста Андрей Белоусов, който от 2020 г. беше първи вицепремиер...

публикувано на 13.05.24 в 18:15

Меглена Антонова: Газов мегапроект в румънски води застрашава живота в Черно море

Газов мегапроект в румънски води застрашава живота в Черно море. За това алармира пред БНР Меглена Антонова, директор на "Грийнпийс"-България. " Проектът "Нептун Дийп" е заплаха и за здравето на българските граждани и за туризма на Черноморието . Призоваваме гражданите на България към спешни действия спрямо заплахата от този..

публикувано на 13.05.24 в 18:07
Районният прокурор на Велико Търново Тихомир Шабов дава информация по случая.

Простреляното в Арбанаси момиче е оперирано и е в добро общо състояние

Бизнесменът Димитър Бонзов, с чийто законно притежаван боен револвер вчера 11-годишно момче простреля в крака 12-годишно момиче на празненство в Арбанаси, вече е освободен от ареста. Връчена му е призовка за явяване в качеството на обвиняем на 16 май. Датата е съобразена с процедура от Наказателно-процесуалния кодекс, заяви за БНР районният..

публикувано на 13.05.24 в 17:32