Четирима души загинаха при въздушен удар на руската армия срещу сграда, в която се укриват цивилни в град Лисичанск в Луганска област в Украйна.
Украинската армия все още удържа на масивните руски бомбардировки срещу ключовия град Северодонецк в Луганска област.
От Генералния щаб на украинската армия обявиха, че руските военни съсредоточават усилията си в района на град Бахмут в Донецка област, като там са обстрелвани редица населени места.
Едната от руските атаки в Лисичанск е била по сграда, където са се укривали хора, а другата - по диспансер в града. В момента се провеждат спасителни операции и броят на жертвите може да се увеличи, каза губернаторът на Лужанска област Сергий Гайдай.
Междувременно секретарят на украинския Съвет за национална сигурност и отбрана Олексий Данилов съобщи, че президентът Володимир Зеленски е наредил да бъде направена проверка на готовността в четири области на страната. Причината е възможна заплаха от ново нахлуване от територията на Беларус.
"Президентът събра хората и беше обсъден именно този въпрос -въпросът за Беларус. Всички органи, които имат отношение към това, даваха оценка какво се случва, в какво състояние са в момента войските на Беларус, колко руски военни има там, какви са плановете. В резултат беше поставена задача - ще има проверки в четири области за състоянието на подготовката, в случай, че има нови предизвикателства пред нашата страна."
В поредното си късно видеообръщение президентът Володимир Зеленски повтори, че преговорите за спирането на бойните действия не се провеждат заради позицията на Русия.
В същото време той определи вчерашния ден като исторически, след като в Киев германският канцлер Олаф Шолц, италианският премиер Марио Драги и президентите на Франция и Румъния - Еманюел Макрон и Клаус Йоханис заявиха, че подкрепят украинската страна да получи статут на кандидат за членство в Евросъюза.
"Украйна почувства подкрепата на четири силни европейски държави наведнъж, в частност подкрепа за нашето движение към Европейския съюз. Всичките четирима лидери поддържат кандидатурата на Украйна. Естествено трябва да бъдат изпълнени съответните процедури и да се присъединят и останалите държави членки. Но на срещата беше направена голяма крачка напред."
В края на изявлението си Зеленски обяви, че очаква много новини, свързани с Украйна през следващите два дни.
Териториалният спор между Украйна и Русия трябва да бъде решаван след прекратяване на огъня, заяви украинският президент Володимир Зеленски. "Териториалният въпрос е сложен. Той трябва да бъде обсъден по-късно, но червените линии трябва да бъдат изложени веднага. Ако американската и руската страна обсъждат тези теми, нека ги обсъждат. Нашата..
От палестинската групировка "Хамас" обвиниха Израел в "грубо нарушение" на споразумението за прекратяване на огъня в ивицата Газа, след като агенцията за гражданска отбрана на палестинската територия съобщи, че девет души са били убити днес при израелски удари в северния град Бейт Лахия. Няколко са ранените, предаде АФП. Израелските военни..
Нивото на тревога в италианската област Тоскана остава високо заради поройните дъждове и придошлите потоци и реки. Обявен е червен код за хидравличен риск до края на деня в отделни части на региона. Жертви и пострадали няма, а само сериозни материални щети. В област Емилия-Романя ситуацията е под контрол. Свлачища, евакуации и спасителни..
Проевропейски митинги се провеждат в Букурещ, в други градове в Румъния, както и в няколко европейски столици. Демонстрациите са под надслов "Евроманифест" и са в подкрепа на върховенството на закона в страната и против фашистката и крайнодясна идеология, както и руската пропаганда. "Демокрацията не е сделка, а идеал. Това не е точка..
Мащабен антиправителствен протест блокира центъра на Белград. Местни медии определят демонстрацията като най-многобройната в историята на Сърбия. Серия от инциденти с ранени и арестувани, и напрегната атмосфера белязаха протеста. Властите предупредиха за очаквано насилие и се заканиха, че всички нарушители ще бъдат арестувани. "15 за..
Британският премиер Киър Стармър заяви на пресконференция след приключилата виртуална среща на 25 световни лидери, че Украйна е показала извън всякакво съмнение, че иска мир, докато Владимир Путин се опитва да протака. "Светът се нуждае от действия, а не от празни приказки и поставяне на условия“, изтъкна Стармър. По-голяма група..
Президентът на Украйна Володимир Зеленски издаде указ, с който определи официалните представители на страната в бъдещи преговори за мирен договор. В делегацията влизат началникът на кабинета на президента Андрий Ермак, заместникът на Ермак Павло Палиса и министрите на външните работи и на отбраната Андрий Сибига и Рустем Умеров...
Сега да се направи демократично, да се върне Конституцията, да има служебни правителства, нови избори, ако има кой да им гласува, и президентът..
Положението върви натам, че избори може би предстоят! Това прогнозира пред БНР социологът Андрей Райчев и коментира: " Настъпва хаос благодарение..
Може да говорим за опити за прекратяване на огъня, но със сигурност – не за край на войната . Това мнение изрази пред БНР Весела Чернева,..