Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Двустранният протокол със Скопие е във Външната комисия на НС, но още няма насрочено заседание

Снимка: БГНЕС

Официалната позиция на България по френското предложение за уреждане на споровете между София и Скопие остава предмет на спекулации и процедурни неясноти.

Все още не е насрочено заседание на парламентарната Комисия по външна политика, на което да бъде обсъдено внесеното миналата седмица предложение. Документът, изготвен от френското председателство на Съвета на ЕС, предвижда европейски гаранции за това, че Скопие ще изпълни ангажименти към София, за да може да бъде вдигнато българското вето върху начало на преговори за членство на съседната държава в ЕС.

В събота премиерът Кирил Петков заяви, че ако Народното събрание не излезе със становище, ветото няма да бъде отменено на предстоящата идната седмица лидерска среща в Брюксел.

По темите на този Европейски съвет постоянните представители на държавите членки на ЕС ще съгласуват позиции тази вечер, за да може утре външните министри на 27-те да подготвят проектозаключенията за лидерската среща.

Какви са очакванията по темата "Северна Македония"?

Шансовете въпросът да бъде разискван не са големи, твърди източник от ЕС. Той отбелязва, че за да се случи това, трябва да дойде позиция от България по повод френското предложение за преодоляване на българското вето, вероятно от Комисията по външни работи на парламента.

Ако все пак тя бъде изпратена и приета от посланиците, позицията ще бъде обсъдена на Съвет "Общи работи" утре, който трябва да даде зелена светлина за започване на междуправителствена конференция със Северна Македония и Албания, отбелязва кореспондентът на БНР в Брюксел.

В случай на позитивен развой европейските лидери, които ще заседават в Брюксел в четвъртък и петък, също ще дадат политическо одобрение на решението. 

Проектът на двустранен протокол със Скопие вече е изпратен до Комисията по външна политика в парламента, потвърдиха от пресцентъра на Народното събрание. Това съобщава БГНЕС.

Агенцията припомня, че е внесен и доклад на МВнР за хода на преговорите с Република Северна Македония и достигнатия в тях етап. В самия край на работния ден на 17 юни, петък, Комисията по външна политика поиска от МВнР и проекта за двустранен протокол. Същият беше изпратен веднага със съпроводително писмо, разясняващо неговото съдържание. Днес, 20 юни, вече е получен във Външната комисия.

На този етап целият процес изцяло зависи от Комисията по външната политика на Народното събрание, която все още не е насрочила свое заседание по темата.

Комисията по външната политика се очаква да свика това заседание с участие на министерството, на което да бъдат обсъдени всички налични документи, да бъде формулирана консолидирана българска позиция и да бъдат определени последващите действия на българската дипломация.

Оптимално би било, ако още преди това Министерският съвет изрази своето становище по този важен за страната въпрос. Ако това не се случи във възможно най-кратък срок, МВнР има мандат единствено да се придържа към Рамковата позиция, Декларацията на НС от 2019 г. и към заключенията на КСНС от 2022 г., отбелязва БГНЕС.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съветник на Тръмп: Фокусът на Украйна трябва да бъде върху постигането на мир, а не върху връщането на територии

Старши съветник на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп заяви пред Би Би Си, че бъдещата администрация ще се съсредоточи върху постигането на мир в Украйна, вместо да даде възможност на страната да си върне територия, окупирана от Русия. Брайън Ланза, стратег на Републиканската партия, каза пред Би Би Си, че администрацията на..

публикувано на 09.11.24 в 18:26
Кирил Петков

ПП: Няма да има преговори за председател на НС и за редовно правителство без подкрепа на санитарния кордон около Пеевски

Националният съвет на "Продължаваме промяната" взе решение, че без подкрепа на предложението за санитарен кордон около Делян Пеевски и неговата формация "ДПС – Ново начало" няма да бъдат водени преговори нито за председател на Народно Събрание, нито за съставяне на редовно правителство. След повече от 6 часа дискусии Националният съвет..

публикувано на 09.11.24 в 18:09
Стефанос Каселакис

Разцепление в гръцката радикална левица СИРИЗА

Разцепление в гръцката радикална левица СИРИЗА - основната опозиционна партия в Гърция. Стефанос Каселакис, който до септември беше лидер на СИРИЗА, но беше отстранен от поста от централния комитет на партията, след ожесточени спорове относно неговата политика и стил на ръководство, обяви днес създаването на нов политически субект: "Днес се..

публикувано на 09.11.24 в 17:41
Сергей Рябков, руски заместник-министър на външните работи

Русия изключва "свръхбързо" уреждане на конфликта с Украйна, но очаква предложенията на Тръмп

Русия изключва "свръхбързо" уреждане на конфликта с Украйна, но очаква предложенията на новоизбрания президент на Съединените щати Доналд Тръмп. Това става ясно от интервю за заместник-министъра на външните работи Сергей Рябков. В интервю за агенция "Интерфакс" Рябков определя посланието на Тръмп, че ще спре войната за 24 часа, като..

публикувано на 09.11.24 в 17:36

Жители на Катуница и близките села протестираха заради замърсения въздух

Жители на Катуница протестираха заради замърсения въздух от тлеещото близо 2 седмици депо за утайки от пречиствателната станция. След като на 28-и октомври се запалиха сухи треви и храсти, огънят се прехвърли и към старото депо на ВиК с площ над 100 декара. Трудният терен затруднява екипите на пожарната да загасят напълно тлеещите..

публикувано на 09.11.24 в 17:08

Кулинарният деликатес "Еленски бут" кандидатства за европейско защитено географско указание

Кулинарният деликатес "Еленски бут" кандидатства за европейско признание за защитено географско указание. Месопреработката е един от основните отрасли в българския аграрен сектор, като последните статистически данни за годишния оборот на фирмите в тази сфера показва ръст от 24%, посочи на празника на Еленския бут заместник-министърът на..

публикувано на 09.11.24 в 16:35

"Уолстрийт джърнъл": Русия обмисля план за сливане на най-големите си петролни компании

Руски официални лица и бизнес ръководители са провели разговори за сливането на най-големите петролни компании в страната в един производител, съобщава "Уолстрийт джънръл", цитиран от агенция Блумбърг. Съгласно един от евентуалните планове, подкрепяната от държавата "Роснефт" ще поеме "Газпром Нефт" и "Лукойл", посочва финансово издание,..

публикувано на 09.11.24 в 16:24