Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ПП и БСП се договориха да работят за ново правителство и 6-месечна програма

Лидери на ПП и БСП дадоха изявления след първия кръг от преговорите за ново правителство
Снимка: БГНЕС

"Продължаваме промяната" и БСП постигнаха съгласие да работят за съставяне на правителство и изготвяне на програма с политически приоритети и законодателна рамка за 6 месеца.

Това стана на първата среща от преговорния процес за формиране на управляваща коалиция и нов кабинет. Преди нея кандидатът за премиер Асен Василев изрази надежда, че ще съберат мнозинство от 121 народни представители, за да могат да се справят с всички кризи, пред които страната е изправена.

След срещата Василев заяви, че тя е била много конструктивна и че силно вярва, че ще съставят кабинет, който ще се опита да изведе страната от кризите.

"Постигнахме съгласие да се изготви в много кратки срокове програма от експертните екипи, която да бъде приета и на политическо ниво и в която да залегнат много ясни, конкретни срокове и ангажименти за това какво ще се случи отсега до края на годината като реформи и като необходими дейности. Силно вярвам, че ще успеем да направим правителство, което да продължи да работи за интересите на България, така както и първият кабинет."

Лидерът на БСП Корнелия Нинова посочи, че са си дали сметка за слабостите дотук и ще бъде изготвена кратка програма, поне до края на годината.

"На тази среща отчетохме доброто, което постигнахме за 6 месеца, а то не е никак малко, особено за ситуацията, в която работихме - на множество кризи, които връхлетяха България.

Дадохме си ясно сметка и за слабостите, които проявихме. Една от тях беше, че не подготвихме още от самото начало ясна програма със задачи и срокове. Затова днес коригираме тази слабост и се разбрахме екипи от по трима, представени от нас, да изготвят такава програма с политически приоритети, но и конкретна законодателна рамка за 6 месеца."

От ПП вече представиха 8 приоритета, около които бъдещият проектокабинет ще се обедини. Сред тях са борбата с корупцията, съдебната реформа, 22-те законодателни промени, които са свързани с Плана за възстановяване и устойчивост, и избор на независими и компетентни членове на водещите регулаторни органи.

Към тях БСП поиска да се допълнят социалните политики, здравеопазването, образованието и икономиката.

Имената на бъдещи министри са били оставени за втория кръг от разговори.

Разговори с "Има такъв народ" са възможни единствено и само без Слави Трифонов и Тошко Йорданов.

Имаше и призиви дипломатите на Руската федерация и България да направят опит да постигнат консенсус, за да не се прекъсват дипломатическите отношения между двете страни.



Малко след 15 ч. започна консултацията на ПП с "Демократична България".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва 75-ото издание на фестивала "Берлинале"

В Берлин днес се открива 75-ото издание на международния филмов фестивал "Берлинале". В конкурсната програма участват 19 филма, които ще се съревновават за „Златна мечка“ и "Сребърна мечка": Тази година на "Берлинале" ще бъдат представени филми от 26 държави, а 17 от тях са със световни премиери. България няма участие във фестивалната..

публикувано на 13.02.25 в 15:34
Атанас Димитров, заместник-председател на БХРА

Ресторантьори: 20% ДДС ни оставят без оборотни средства

Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да обсъждат какви мерки да предприемат за натиск върху държавата за връщане на преференциалната ставка от 9% за ДДС за заведенията за хранене. В проектобюджета на държавата се предвижда косвеният данък да се..

публикувано на 13.02.25 в 15:29

НС прие на първо четене законопроект за подкрепа на потребителите, останали без ток

С 200 гласа "за" парламентът прие единодушно на първо четене законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток повече от денонощие в периода 21-31 декември миналата година.  Предишното правителство одобри отпускането на 2 млн. и 200 хиляди лв. за компенсация на 26 000 битови крайни..

публикувано на 13.02.25 в 15:03
Ивет Добромирова

Ивет Добромирова: В регулаторите ще видим послушни хора

Очаквам новото правителство да се окопае добре във властта и да продължи да управлява колкото може по-дълго. Такава прогноза направи пред БНР Ивет Добромирова, ПР експерт. В регулаторите ще видим послушни хора , прогнозира още тя.  "Политическият процес в България е овладян до такава степен, че не може да се намерят хора, които да..

публикувано на 13.02.25 в 15:00

Майка и двете ѝ деца пострадаха тежко при катастрофа в Русе

Майка и двете ѝ деца пострадаха при катастрофа в Русе. Минути преди 14 ч. на кръстовище в кв. "Родина" два автомобила са се сблъскали, единият е изхвърчал настрани и е ударил преминаващите майка с двете ѝ деца, едното от които - в бебешка количка.  Пострадалите са в болницата, като жената е с множество травми и опасност за живота.

публикувано на 13.02.25 в 14:53
Боян Балев

Боян Балев: Решенията да се вземат от колективните органи на БСП, за да няма външно влияние

Първо трябва да променим това - решенията да се вземат от колективните органи на БСП, а не еднолично от следващия председател Това заяви пред БНР Боян Балев, член на Националния съвет на БСП, един от кандидатите за председател на партията. Когато решенията се вземат от колективните органи, а не еднолично, както беше при Корнелия Нинова, няма как..

публикувано на 13.02.25 в 14:38

ЕК: Русия не може да бъде възнаградена за агресията си

"Русия не може да бъде възнаградена за своята агресия" - така говорителката на Еврокомисията Анита Хипер отговори на въпрос за твърденията, че не е реалистично връщането на границите на Украйна от преди 2014 година. Тя допълни, че лоша мирна сделка ще доведе до още война. Завеждащата пресслужбата на Комисията Паула Пиньо отново повтори, че..

публикувано на 13.02.25 в 14:25