Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за певицата Лиляна Барева

На 15 юли се навършиха 100 години от рождението на забележителната наша певица Лиляна Барева. Тя беше еталон за певец и музикант, имаше красив по тембър глас - блестящ в целия регистър, стабилна вокална техника, въздействащо артистично присъствие, но това, което винаги е вълнувало в нея, беше начина й на пеене, изискаността, красивото фразиране, точността на интонацията, безгрешното й чувство за стил.

Лиляна Барева е родена на 15 юни 19022 г. Следва в Музикалната академия при професор Людмила Прокопова. Още когато е 21-годишна, я чува Мими Балканска и я кани за солистка на Художенствения оперетен театър, където дебютира като Анина в оперетата на Йохан Щраус „Нощ във Венеция“. 

През 1946 г. Барева става солистка на Софийската опера, а първата й изява е през същата година като Виолета от „Травиата“ на Верди - роля, която тя често изпълнява - повече от 200 пъти - и твърди, че това е “най-голямо и любимо постижение“. Още тогава изпълнява и партията на Констанца от „Отвличане от сарая“ на Моцарт. В цялата кариера на Барева Моцарт има особено място - тя пее трите женски партии: Донна Анна, Елвира и Церлина в „Дон Жуан“, Графинята и Сузана в „Сватбата на Фигаро“ - интерпретации, останали в историята на нашия оперен театър.

През 1948/1949, след като е удостоена с първа награда на Националното състезание за инструменталисти и певци, Лиляна Барева учи в Оперната студия по актьорско майсторство при режисьора Иван Иванов. От този момент започва блестящата й кариера в операта,  сред запомнящите се роли от лиричния сопранов репертоар са Антонида, Джилда, Елвира, Манон, Мими, Памина, както и героините от българските опери: Зорница от „Луд гидия“, Яна от „Янините девет братя“. Певицата гостува в много страни на Европа, удостоена е с редица престижни награди. 

През 60-те години заедно с известния музикант и пианист Петър Щабеков формират дует, който и днес е смятан за едно от върховите постижения на нашето изпълнителско изкуство. В репертоара на дуото има над 400 песни от немската романтика, български автори, песни от италианската, френска и руска класика. „Съвършената интерпретационна спойка между изящния художествен вкус и дълбоко вглъбената, интимно трепетна чувствителност на Барева, изваяна чрез  изключителната музикантска ерудиция и тънък концепционен анализ на блестящият пианист Щабеков, са почти знамение за времето на тяхната четвъртвековна съвместна дейност. Техните забележителни стилни концерти бяха неизменни празници за нашата и чуждестранната публика, върхови точки в камерно-музикалната практика“ - думи на известния музиковед Стефан Тинтеров.

Лиляна Барева умира на 21 юни 2007 г. В Златния фонд на БНР е запазено изказване от 2002 г. на големия наш диригент Михаил Ангелов за голямата певица. Можете да го чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Соня Чакърова и Димитър Аргиров

Димитър Аргиров и Соня Чакърова за трансформациите на народната музика

Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..

публикувано на 21.02.25 в 16:52

Григор Паликаров дирижира "Фалстаф" от Верди в Софийската опера

"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..

публикувано на 18.02.25 в 15:08
 Катя Кремзер

Поетесата Катя Кремзер: Главното в поезията е тя да ни въздейства, да има какво да ни каже

Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..

публикувано на 18.02.25 в 12:46
Иван Нотев

Иван Нотев в необятната територия на джаза

"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..

публикувано на 18.02.25 в 09:55

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...

обновено на 17.02.25 в 19:08

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола" ще бъде премахната от Квадрат 500

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..

публикувано на 17.02.25 в 13:30
Част от екипа на продукцията

"Конклав" и "Бруталистът" си разделиха по 4 награди БАФТА

Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..

публикувано на 17.02.25 в 08:59