Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за певицата Лиляна Барева

На 15 юли се навършиха 100 години от рождението на забележителната наша певица Лиляна Барева. Тя беше еталон за певец и музикант, имаше красив по тембър глас - блестящ в целия регистър, стабилна вокална техника, въздействащо артистично присъствие, но това, което винаги е вълнувало в нея, беше начина й на пеене, изискаността, красивото фразиране, точността на интонацията, безгрешното й чувство за стил.

Лиляна Барева е родена на 15 юни 19022 г. Следва в Музикалната академия при професор Людмила Прокопова. Още когато е 21-годишна, я чува Мими Балканска и я кани за солистка на Художенствения оперетен театър, където дебютира като Анина в оперетата на Йохан Щраус „Нощ във Венеция“. 

През 1946 г. Барева става солистка на Софийската опера, а първата й изява е през същата година като Виолета от „Травиата“ на Верди - роля, която тя често изпълнява - повече от 200 пъти - и твърди, че това е “най-голямо и любимо постижение“. Още тогава изпълнява и партията на Констанца от „Отвличане от сарая“ на Моцарт. В цялата кариера на Барева Моцарт има особено място - тя пее трите женски партии: Донна Анна, Елвира и Церлина в „Дон Жуан“, Графинята и Сузана в „Сватбата на Фигаро“ - интерпретации, останали в историята на нашия оперен театър.

През 1948/1949, след като е удостоена с първа награда на Националното състезание за инструменталисти и певци, Лиляна Барева учи в Оперната студия по актьорско майсторство при режисьора Иван Иванов. От този момент започва блестящата й кариера в операта,  сред запомнящите се роли от лиричния сопранов репертоар са Антонида, Джилда, Елвира, Манон, Мими, Памина, както и героините от българските опери: Зорница от „Луд гидия“, Яна от „Янините девет братя“. Певицата гостува в много страни на Европа, удостоена е с редица престижни награди. 

През 60-те години заедно с известния музикант и пианист Петър Щабеков формират дует, който и днес е смятан за едно от върховите постижения на нашето изпълнителско изкуство. В репертоара на дуото има над 400 песни от немската романтика, български автори, песни от италианската, френска и руска класика. „Съвършената интерпретационна спойка между изящния художествен вкус и дълбоко вглъбената, интимно трепетна чувствителност на Барева, изваяна чрез  изключителната музикантска ерудиция и тънък концепционен анализ на блестящият пианист Щабеков, са почти знамение за времето на тяхната четвъртвековна съвместна дейност. Техните забележителни стилни концерти бяха неизменни празници за нашата и чуждестранната публика, върхови точки в камерно-музикалната практика“ - думи на известния музиковед Стефан Тинтеров.

Лиляна Барева умира на 21 юни 2007 г. В Златния фонд на БНР е запазено изказване от 2002 г. на големия наш диригент Михаил Ангелов за голямата певица. Можете да го чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Арнаудов със световна премиера във виенския Музикферайн

На 10 май публиката в зала "Брамс" на концертния комплекс Музикферайн аплодира с възторг брилянтните изпълнения на „Паганини ансамбъл“. Формацията е основана от виртуозния цигулар с международно признание Марио Хосен, а в ансамбъла заедно с него се изявяват утвърдените инструменталисти Марта Потулска – виола, Лиляна Кехайова – виолончело и..

публикувано на 17.05.24 в 17:38

Почит към великия бас Борис Христов

На 18 май отбелязваме 110-годишнината от рождението на великия български певец Борис Христов.  Признавам си, че той е любимият ми певец. Прекланям се пред неговото изкуство, пред неговия глас, артистичност, култура. За съжаление, не съм го виждала в спектакъл, но неговото присъствие в записите, в които съм го слушала, дава ясна представа за..

публикувано на 17.05.24 в 16:25
Валери Йорданов, сценарист и кинорежисьор

Валери Йорданов, гост в "Магията на театъра" с любов към писането, за бруталността в живота и за творческия плам

"В момента работя над третия си сценарий за филм, с който ще кандидатствам и се надявам да успея да го заснема, историята е доста различна и доста брутална, като всичко, което ни заобикаля, разказа в "Нощен Хоризонт" Валери Йорданов, сценарист и кинорежисьор, гост  в поредицата на БНР -  "Магията на театъра" . " Темата е свързана с нашето..

публикувано на 17.05.24 в 11:11
Васко Василев

Васко Василев ще изнесе концерт на Айфеловата кула по повод 24 май

Световноизвестният ни цигулар Васко Василев и солисти от оркестъра на Кралската опера "Ковънт гардън" ще изнесат класически акустичен концерт на 26 май в зала "Густав Ефел" на Айфеловата кула. Музиканти от 5 националности – французойка, японка, австрийка, англичанин и българин ще се срещнат на сцената, за да отбележат заедно един от..

публикувано на 16.05.24 в 18:57
Гергей Мадараш

Гергей Мадараш дирижира концерта "Контрасти" на Радиосимфониците

Този петък, 17 май, в зала „България“ пред Симфоничния оркестър на БНР ще застане диригентът Гергей Мадараш – гост от Унгария, който в момента е музикален директор на Кралската филхармония в Лиеж, Белгия.  Програмата на концерта неслучайно е наречена „Контрасти“ – на първо място, това е заглавието на пиесата, с която ще бъде отбелязана..

публикувано на 15.05.24 в 18:33
Българските фестивални мениджъри на асамблеята - Узедом 2024

Български фестивали участват в годишната асамблея на Европейската фестивална асоциация

От 12 до 15 май 2024 г. представители на Българската фестивална асоциация (БФА) участваха в Годишната среща на фестивалите на изкуствата, организирана от Европейската фестивална асоциация (ЕФА) на остров Узедом.  От 12 години БФА е колективен член на най-старото фестивално обединение в Европа с повече от 70-годишна история. В конференцията се..

публикувано на 15.05.24 в 18:15