Администрацията на Байдън е готова да изпрати своя 15-и пакет с военна помощ на Украйна, с което общата военна и хуманитарна помощ на САЩ ще възлезе на над 7 млрд. долара, откакто Русия нахлу в Украйна в края на февруари, съобщава телевизия CNBC и агенция Франс прес.
Високопоставен служител на отбраната на САЩ, който говори при условие за анонимност, за да сподели подробности за допълнителната помощ, каза, че оръжейният пакет от 400 млн. долара е координиран с украински служители и е съобразен с по-широкообхватното руско нападение в Източна Украйна.
Тежки артилерийски платформи, като гаубици и артилерийски ракетни системи с висока мобилност, известни като HIMARS, заемат челно място в списъците с желанията на украинската армия.
Високопоставеният служител каза, че най-новият пакет военна помощ ще включва четири допълнителни HIMARS, с което общият брой на прехвърлените в Украйна от арсенала на САЩ ракетни системи с висока мобилност ще достигне 12.
HIMARS, които са произведени от отбранителния гигант Lockheed Martin, са проектирани да изстрелват различни ракети от мобилен 5-тонен камион, като те помага на украинските сили да атакуват цели като складове с боеприпаси с ракети, управлявани от по-голямо разстояние, извън обсега на руската артилерия. Служителят каза, че американската армия ще продължи да обучават украинските сили как да използват ракетната платформа.
"Ще продължим да ги обучаваме, защото гледаме на това като на продължителна битка“, каза служителят, добавяйки, че обучението на системата HIMARS отнема приблизително една седмица.
Той отказа да даде подробности, когато беше попитан от репортери колко украински войници досега са завършили обучение на платформата HIMARS, като само добави, че най-новата военна помощ ще бъде смесица от системи, които вече са внедрени в битката, както и нови бойни способности.
Според него последният транш от оръжия ще включва допълнителни боеприпаси за HIMARS, 155 мм гаубици, както и снаряди за гаубиците.
Според анализатори, след изпращането на първите ракетни системи HIMARS на Украйна миналия месец, силите на Киев може да са унищожили успешно няколко руски склада за боеприпаси далеч зад фронтовите линии. Според цитирания източник, използвайки тези системи през последната седмица, украинците са успели да намалят способността на Русия да напредва в Донбас - източния регион на Украйна, който Москва опитва да завладее.
Русия заяви по-рано тази седмица, че вече е унищожила две установки на HIMARS край Краматорск, край село в близост до фронтовата линия в Донецка област.
.
Хиляди граждани и десетки политици се събраха във френския град Марсилия, за да осъдят насилието на нарко престъпниците след бруталното убийство на 20- годишен младеж - брат на активист срещу наркотрафика. В бели дрехи, с вдигнати високо ръце като знак за отхвърляне на насилието над 6000 души почетоха паметта на 20- годишния марсилец Мехди..
ЕС и Великобритания ще се включат в преговорите на високо равнище по мирния план на Доналд Тръмп за Украйна, съобщи "Политико", като се позова на високопоставен европейски източник. Разговорите започват утре в Швейцария и бележат важен дипломатически пробив за Брюксел и Лондон, които досега бяха изолирани от процеса. В срещите ще участват..
България приветства последователните усилия на Съединените американски щати и на президента Доналд Тръмп, насочени към прекратяване на огъня и установяване на справедлив и траен мир в Украйна, заявяват от Министерския съвет (МС) на правителствената страница във "Фейсбук". Окончателните условия на бъдещо мирно споразумение биха засягали пряко..
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че настоящото предложение от него за мир в Украйна, с което да се сложи край на войната на Русия, не е окончателно, като коментарът му идва в момент, в който Украйна и европейските съюзници на Вашингтон заявяват, че мирният план може да бъде основа за преговори, но се нуждае от "допълнителна работа",..
Израелските сили са убили петима "високопоставени терористи на "Хамас" в Газа, съобщиха от кабинета на премиера Бенямин Нетаняху, като уточниха, че атаката е в отговор на нарушаване на примирието от страна на палестинската групировка, предаде Ройтерс. В съобщението се посочва, че въоръжен мъж е навлязъл в контролираната от Израел територия в..
Министерството на здравеопазването оряза финансирането за основен ремонт на покрива на Многопрофилната болница за активно лечение "Христо Ботев" във Враца. Обществената поръчка за ремонтите, която е на стойност 800 хил. лв. е спряна. Покривът на масивната сграда на врачанската болница не е ремонтиран изцяло от десетилетия. В началото на..
Филмът "Шампиони в Златната долина" печели голямата награда на "Банско филм фест". Копродукцията на Афганистан, Германия и САЩ с режисьор Бен Стъргулевски печели голямата награда на 24-ото издание на международния фестивал. Лентата разказва за млад афганистанец, на когото съвсем малко не достига, за да се превърне в първия скиор олимпиец на..
Борбата е кой да контролира администрацията! Новата структура на Столичната община ще се обсъжда в комисии Така архитект Васил Василев,..
Цялата политическа класа стигна до дъното. Това не е политика . Този прочит на политическата ситуация направи в интервю за БНР Корнелия Нинова,..
Документът за мирното споразумение за спиране на войната в Украйна няма да бъде подписан в настоящата редакция, сподели в интервю пред БНР доц...