Премиерът на Франция Елизабет Борн оцеля при първото искане за вот на недоверие към правителството й, внесено от крайната левица в новоизбрания парламент. Само 146 от общо 577 депутати подкрепиха искането. Представителите на консерваторите и на крайнодесните не гласуваха.
Френският премиер Елизабет Борн оцеля в понеделник след първото искане на правителствен вот на недоверие в парламента, внесен от крайната левица в новоизбрания парламент.
Предложението, което трябваше да събере 289 гласа "за", за да успее, беше подкрепено от едва 146 от 577-те депутати в Националната Асамблея на Франция след близо три часа дебат.
Движението на крайно левия Меланшон "Непокорна Франция" внесе предложението за вот на недоверие към правителството на Елизабет Борн, но самият вот изглеждаше обрече, след като още преди него други опозиционни партии изключиха да го подкрепят.
По време на дебата премиерът Борн обвини движенето на Меланшон, че отклонява парламентарното време от важни теми.
"Дами и господа, днес бихме могли да работим за доброто на френския народ“, каза Борн пред парламента преди самото гласуване. "Вместо това обсъждаме вот на недоверие, който се основава на предполагаемите ми намерения и който пречи на работата на парламента и следователно на желанието на френския народ“, каза още тя.
Борн беше назначен от президента Еманюел Макрон през май, или месец преди парламентарните избори, на които управляващата центристка партия загуби мнозинството си.
61-годишната Елизабет Борн даде да се разбере, че възнамерява да разчита на гласовете на опозиционните партии, за да приеме законодателство, като дясната Републиканска партия се смята за решаваща за нейното бъдеще на премиерския пост.
Подкрепата от 62-мата републиканци ще бъде достатъчна, за да може правителството да приеме закони по време на живота на този парламент, посочва Франс прес.
Националният съвет трябва да вземе днес окончателно решение за участие в евентуален кабинет на ГЕРБ-СДС. След информацията, която излезе в някои медии, че социалистите ще участват в редовно правителство с четирима министри и един вицепремиер, се заговори и за напрежение в редиците на "БСП-Обединена левица". Някои от партиите, които..
Северна Македония забрани преминаването на МПС над 12 тона през "Деве баир" поради снеговалежа - същата забрана е въведена вече и за българския пункт "Гюешево", съобщи дежурният в Областно пътно управление - Кюстендил. Тежкотоварните автомобили се отбиват на няколко стоянки във вътрешността на територията на Кюстендилска област, полицията е..
Натиск върху разходите в държавния бюджет има още от 2022 г. Това каза пред БНР Росица Велкова, бивш служебен министър на финансите, като уточни: "Прави впечатление, че разходната част във внесения Бюджет 2025 е 46% от БВП, което е твърде висок процент . ... Натиск върху разходите има още от 2022 г., тогава като министър говорех, че имаме натиск..
Продължава лошото време в Гърция, но няма затворени пътища. Гражданска защита предупреждава, че днешният ден ще е изключително тежък със силни дъждове, бури и сняг. В Северна Гърция по високите места от тази нощ вали сняг. Дъжд с вятър засегна по-ниските места в района. Мъгла затруднява трафика. До края на деня снегът ще засегне и по-ниските..
Необходими са бързи реформи в учебното съдържание, системата за оценяване и системата за санкциониране и стимулиране на учениците, коментира пред "Хоризонт" Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник-образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета: "Първата част е..
Ако Борисов направи това правителство, ще му се получи хитро. Това каза в интервю за БНР Първан Симеонов, социолог и политолог, основател на..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към..