Гърция се движи към пик на заразната вълна с вариантите на Омикрон. Около 400 пациенти на ден постъпват в болница, но нисък е процентът на хора с тежки симптоми и починали, информират от здравното министерство в Атина.
Между 15-ти и 25-ти юли се очаква пик на вълната от заразени с новия вариант на Омикрон.
Това са заключенията на специалистите в Гърция. Те посочват, че броят на новозаразениите може да достигне до 25 000 на ден. От края на юли постепенно ще има спад на разпространението на вируса. Дотогава лекарите препоръчват да се носят маски на открито на обществени места, където се събират много хора и не е възможно да се спазва дистанция.
При тази вълна хората се заразяват на открито, а не в затворени общестни места, които през лятото в Гърция практически не работят, подчерта в изявление здравният министър Плеврис.
Гърция няма да връща до края на туристическия сезон никакви ограничителни мерки, защото характерът на разпространението е различен според министър Плеврис.
Лекарите признават, че са очаквали лятна вълна на вируса, но не толкова тежка.
Председателят на Европейския съвет Антониу Коща е на обиколка в Западните Балкани, която започна снощи с първа спирка Сърбия. Очаква се днес президентът Александър Вучич и Коща да разговарят по ключови въпроси за отношенията между Сърбия и ЕС. Сръбският президент подчерта, че страната му е ангажирана с продължаването на евроинтеграцията..
Започнаха 41-те Кирило-Методиевски четения, посветени на 45-годишнината от създаването на Катедрата по кирилометодиевистика при Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Катедрата е основана в началото на 80-те години, за да утвърди това научно знание, напомни пред БНР доц. Ани Бурова, заместник-декан..
Турският президент Реджеп Таийп Ердоган заяви, че е готов да приеме делегации от Русия и Украйна за мирни преговори. "Всеобхватното прекратяване на огъня в Украйна ще създаде необходимите условия за започване на мирни преговори, възможност, която не бива да се пропуска", заяви Ердоган в телефонен разговор с украинският президент Володимир..
КНСБ излезе със специална позиция във връзка с членството на България в eврозоната. В нея се посочва, че крайният ефект от влизането на страната ни в еврозоната ще е повишение на доходите на българските граждани, достойни възнаграждения и по-щастливо бъдеще. В позицията се казва още, че всеки, който се опитва на финала на многогодишни усилия да..
"Опасността не е преминавала, въпреки референдума. Не е нов, същият проект е – рано или късно ще бъде рестартиран ." Това каза пред БНР председателят на Трънското туристическо дружество Руслан Зарев във връзка с опасенията на местните хора заради евентуален златодобив в региона. Официално проектът стои като временно спрян, никога не е..
В страната започва кампания "Пътека на знанието", която разяснява симптомите и рисковите фактори, водещи до инсулт. Поводът е Европейският ден за информираност за инсулта. В България смъртността от заболяването е 4 пъти по-висока от средната за Европа. Пътеката на знанието е 7-метрова инсталация за учене чрез преживяване. Тя е символично..
Преходът, който започна с вдигнатия юмрук на президента, е редно да приключи с премахването на системата, която създаде този президент. Това мнение изрази пред БНР политологът Георги Проданов. Той припомни, че при избора на сегашния държавен глава управляващата тогава партия ГЕРБ е издигнала слаб кандидат, за да спечели Радев и допълни, че остават..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..