Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕК вече очаква по-слаб икономически растеж, но доста по-висока инфлация през 2022 и 2023 г.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейската комисия понижи слабо прогнозите си за икономическия растеж в еврозоната и целия ЕС през настоящата година, но повиши рязко очакванията си за инфлацията, тъй като реалността от продължителна руска инвазия в Украйна води до по-мрачни последици за световната и в частност за европейската икономика.

В летния си макроикономически доклад ЕК отбелязва, че шоковете, отприщени от войната, удрят икономиката на ЕС както пряко, така и непряко, като я насочват към по-нисък растеж и по-висока инфлация.

Бързото нарастване на цените на енергийните и хранителните стоки подхранва глобалния инфлационен натиск, подкопава покупателната способност на домакинствата и предизвиква по-бърза реакция по отношение на паричната политика на централните банки, отколкото се предполагаше досега.

Освен това, забавянето на растежа в САЩ добавя към отрицателното икономическо въздействие на водената от Китай стриктна политика на "нулев Covid-19", отбелязва ЕК.

Комисията вече прогнозира нарастване на БВП на еврозоната с 2,6% през тази година - малко под пролетната прогноза за растеж от 2,7% и рязко забавяне на икономическия растеж през 2023 г. до 1,4 на сто (под пролетната оценка за 2,3%).

За целия ЕС се очаква растеж на БВП от 2,7% през 2022 г. (без промяна спрямо предишната оценка) и негово забавяне до 1,5% през 2023 г. - под прогнозата през пролетта за икономическа експанзия от 2,3 на сто.

В същото време ЕК повиши рязко инфлационните си очаквания и вече прогнозира повишаване на потребителските цени през тази година със 7,6% в еврозоната и с 8,3% в ЕС при прогнози от пролетта за по-слабо нарастване на инфлация съответно с 6,1% и с 6,8 на сто.

За 2023 г. Комисията очаква инфлацията в еврозоната да се забави до 4%, а в целия ЕС - до 4,6%, след като през пролетта прогнозира по-сериозно понижение на инфлацията съответно до 2,7% и до 3,2 на сто.

Докато цените на някои суровини се отдръпват от неотдавнашните пикове, европейската икономика остава уязвима към развитието на енергийните пазари поради силната си зависимост от руските изкопаеми горива, С цените на газа, които се доближават до историческите си върхове, енергийната инфлация нараства, посочва ЕК.

Инфлацията при храните също расте, но натискът се разширява още повече, тъй като по-високите разходи за енергия се прехвърлят към услуги и други стоки. Домакинствата с по-ниски доходи са особено засегнати от продължителното покачване на цените.

Докато предприятията все още очакват разширяване на икономическата дейност, те са по-малко оптимистични за бъдещето, което ще натежи върху инвестициите. Домакинствата са също толкова негативно настроени за бъдещето, колкото бяха в началото на пандемията, която се очаква да забави възстановяването на частното потребление.

Очаква се икономическата активност да е отслабнала през второто тримесечие, но би трябвало да възвърне известна сила през лятото, благодарение на обещаващия туристически сезон.

През 2023 г. се очаква икономическият растеж да набере известна скорост на фона на устойчив пазар на труда, забавяне на инфлацията, подкрепа от Механизма за възстановяване и устойчивост и все още голямо количество излишни спестявания. На годишна база обаче има ревизия надолу с почти един процентен пункт спрямо пролетната прогноза.

Комисията подчертава, че рисковете за прогнозата за икономическата активност и инфлацията са силно зависими от развитието на войната. По-нататъшното увеличение на цените на газа може да засили стагфлационните сили, действащи в момента. Вторичните инфлационни ефект пък биха могли да засилят тези сили и да доведат до по-рязко затягане на финансовите условия (по-агресивни повишаване на лихвите), което не само ще натежи върху растежа, но и върху финансовата стабилност.

В същото време неотдавнашните низходящи тенденции на цените на петрола и другите суровини могат да се засилят, което да доведе до по-бързо забавяне на инфлацията. Освен това, частното потребление може да се окаже по-устойчиво на повишаване на цените, ако домакинствата използват повече от спестяванията си.

Според ЕК развитието на коронавирусната пандемия също продължава да бъде рисков фактор пред новите икономически прогнози.



По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в организацията на движението при 16-и км на АМ "Струма" в посока София заради ремонти

От 8.00 ч. на 29 май, се променя организацията на движението при 16-и км на АМ "Струма" в посока София за всички автомобили. Заради ремонтни дейности по авариралата на 28 април подпорна стена се ограничава движението в дясната активна лента, като трафикът ще преминава по лявата активна лента и изпреварващата лента. Скоростта на движение се намалява..

публикувано на 28.05.24 в 21:48

Прага: До дни Украйна ще получи 155-милиметрови снаряди

Украинската армия ще получи десетки хиляди снаряди за тежката си артилерия през следващия месец, заяви министър-председателят на Чехия Петр Фиала. Това съобщи агенция Ройтерс. В рамките на ръководената от Прага инициатива 15 държави от Европейския съюз и НАТО събраха повече от 1,6 милиарда евро, за да закупят 155-милиметрови снаряди от трети..

публикувано на 28.05.24 в 21:40

Радев: Голямата задача на бизнеса е да подпомага българската култура

Държавата трябва да създава условия, в които културата да се развива с помощта на частната инициатива, това посочи президентът Румен Радев. Той участва във форум, посветен на инвестициите в сферата на културата. "От криза се излиза с ясна посока и с обединение на нацията. Културата е страхотно оръжие! Тя е мека сила! Това е и голямата задача на..

публикувано на 28.05.24 в 21:36
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин предупреди западните държави да не разрешават Киев да ползва оръжието им за удари на руска територия

Руският президент Владимир Путин предупреди западните държави да не разрешават на Украйна да използва оръжието им за удари на руска територия. Пред журналисти в Узбекистан, където бе на официално посещение, Путин говори за рискове пред малките европейски държави: "Представителите на страните от НАТО, особено тези в Европа и особено в..

публикувано на 28.05.24 в 21:24
Лидерът на партия „Алтернатива” Африм Гаши, архив.

Африм Гаши е избран за председател на парламента в Скопие

Африм Гаши беше избран за председател на новия парламент в Република Северна Македония, който днес проведе първото си заседание.  Четиригодишният мандат на законодтелния орган започва да тече от днес, както и срокът от 10 дни, в който президентът Гордана Силяновска трябва да даде мандат за съставяне на правителство. Гордана..

публикувано на 28.05.24 в 21:08
Олаф Шолц и Еманюел Макрон

Франция и Германия с допълнителна финансова помощ за Украйна

"Трябва да позволим на украинците да неутрализират руските военни бази, откъдето Украйна е обстрелвана с ракети." Това каза президентът на Франция Еманюел Макрон като подчерта, че западното оръжие не бива да бъде използвано срещу цивилни цели. Френският лидер направи коментара броени часове след като руският президент Владимир Путин предупреди..

публикувано на 28.05.24 в 21:01
Американски и израелски войници оценяват ситуацията на американски военен кораб в град Ашдод, Израел, на 26 май 2024 г. 
Според САЩ армейските кораби, превозващи част от дока, предназначен за предоставяне на хуманитарна помощ на Ивицата Газа, са изхвърлени на брега в Ашдод поради метеорологичните условия.

САЩ са преустановили доставките на хуманитарна помощ за Газа през плаващия кей

Американските военни са преустановили доставките на хуманитарна помощ за Газа през плаващия кей, съобщи NBC. Съоръжението, което бе монтирано по-рано този месец, е пострадало в резултат на лошото време. Не е ясно кога и дали изобщо ще може да заработи отново.  Кеят беше използван за доставка на храни и други стоки на първа необходимост от Европейския..

публикувано на 28.05.24 в 20:09