Президентът на САЩ Джо Байдън пристигна в Джеда, в Саудитска Арабия, предадоха световните агенции.
Това е последен етап от неговата близкоизточна обиколка. Преди това Байдън бе в Израел и палестинските територии.
Днес той стана първият президент на САЩ, летял директно от Израел до саудитската монархия, което е сигнал за затопляне на връзките на фона на заплахите, идващи от страна на Иран.
Джо Байдън приветства "историческото решение на лидерите в Саудитска Арабия да отворят въздушното си пространство за всякакви граждански полети", в това число от и до Израел.
Това се казва в изявление на американският съветник по вътрешна сигурност Джейк Съливан. Новината идва на фона на напрегната атмосфера около срещата на Байдън с лидерите в Саудитска Арабия днес.
В изявлението си Джейк Съливан посочва още, че решението на Саудитска Арабия е кулминация на продължилите месеци дипломатични усилия на Байдън като това отваря възможности за повече интеграция, стабилност и сигурност в Близкия Изток. Позитивният тон идва в една напрегната атмосфера, породена от критики спрямо Саудитска Арабия за нарушение на човешките права.
В четвъртък президентът Байдън отказа да заяви дали ще говори със саудитските лидери за убийството на журналиста Джамал Хашоги. Неяснотата е акцент от първата му среща от голямо значение с представители на страна, която той искаше да изолира заради нарушения на човешките права. Байдън каза лаконично, че позицията му за Хашоги винаги е била ясна. От Белия Дом заявиха, че не коментират предварително лични разговори между лидери. Според американското разузнаване убийството на журналиста през 2018-а е било наредено от принца на Саудитска Арабия. Близки на Хашоги критикуваха решението за посещението на Байдън в страната.
За Вашингтон сега Саудитска Арабия може да изиграе изключително важна роля за стабилизиране на региона така, че да не се стигне до попадането му под руско или китайско влияние.
Трети ден продължава гасенето на пожара в Трънско. Огънят, който се разпростря от сръбската граница до село Милославци, унищожи къщи, горски масиви, земеделски земи. Размерът на щетите тепърва ще бъде установяван. Частично овладян и локализиран е пожарът в Трънско. На терен в момента са огнеборци, служители на полицията, на горските..
Волтова дъга е най-вероятната причина за пожара между Велико Търново и Арбанаси, който на 7 юли унищожи над 850 декара гори и стърнища. Прокуратурата разследва фирмата, извършвала санитарната сеч в района. Работната версия на прокуратурата за пожара в горите край Арбанаси и местността "Гарга баир" до Велико Търново е за пожар по..
Пред президентът на Молдова Мая Санду премиерът Росен Желязков декларира, че "България твърдо подкрепя европейската интеграция на Молдова". "Високо ценим политическата воля на молдовските институции да продължат решително по пътя на реформите, върховенство на правото и укрепването на демократичните институции – въпреки всички..
Франция реагира критично на споразумението за митата между ЕС и САЩ. Споразумението между ЕС и САЩ за митата ще донесе "временна стабилност" но като цяло е "несъразмерно" - това смята френският министър за Европа Бенжамин Хадад. Въпреки че то не засяга някои ключови сектори за френската икономика като аеронавтиката, алкохолните напитки и..
Четвърти ден продължават усилията за овладяване на пожара в Пирин, където огънят засегна около 12 хиляди декара горска територия. Близо 200 пожарникари, военни, служители на горските стопанства от района, доброволци, както и четири хеликоптера се включват в гасенето на огъня, но силният вятър продължава да пречи на потушаването на пожара...
Законът за еврото е доста противоречив и се надявам да получи много по-добри формулировки между първо и второ четене , сподели мнението си бившият вицепремиер и социален министър и настоящ член на Икономическия и социален съвет Лидия Шулева в интервю пред БНР. Тя посочи, че мненията на противниците на еврото също влияят и са фактор, за да..
Гръцкото правителство одобри и даде ход на инвестиция за милиони евро на пристанище Солун. Проектът променя не само облика на солунското пристанище, но е най-голямата инвестиция в Северна Гърция. Целта е да се увеличат възможностите на порта за трансфер на стоки и да се превърне в основен морски вход за трансфер към Югоизточна Европа...
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..