Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три средновековни замъка в Кипър се отварят за сватбени тържества

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Три средновековни замъка в Кипър се отварят за провеждане на сватбени тържества, свободен става входът в 12 държавни музеи. Целта е увеличаване на посещаемостта в тях, популяризиране на историята и културното наследство на Кипър в страната и чужбина, както и развитието на "музеен туризъм".

В 9 паметници на античността, музеи и исторически места в Кипър вече ще могат да се извършват сватбени церемонии, реши парламентът с промени в разпоредбите за обектите на културното наследство.

Сред тях са едни от най-значимите забележителности на острова – средновековните замъци в Ларнака, Лимасол и Пафос, някогашни фортове, сега музеи.

Таксата за сватби в историческите паметници е от 1000 до 1500 евро. За да се защити тяхната ценност, се допускат най-много 30 сватбари и не се разрешава хвърлянето на цветя, конфети и фойерверки.

Парламентът одобри и безплатен вход в 12 държавни музея, сред които е и Музеят на Кипър – най-голямата историческа и археологическа сбирка в страната.

Улесняването на достъпа в тях е в рамките на правителствената политика "Музеи за всички", чиято цел е да създаде условия всички, независим оот финансовите им възможности, без допълнителни разходи, да се запознаят с историята и културата на страната.

Чрез новите възможности за сватби и посещения в музеи и паметници на античността ще се засили интересът към тях сред местните жители и чуждестранните гости, ще се популяризира наследството на страната, смята правителството. По този начин  ще се насърчи и развитието на "музейния туризъм" като алтернативна форма на туризъм, която ще привлича посетители и изследователи от цял ​​свят.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На протест за по-високи заплати в Габрово и в Плевен

В Габрово на протест с искане за 20% увеличение на заплатите от следващата година излязоха служители на Агенцията по заетостта, Инспекция по труда и социални работници. "Ще протестираме толкова дълго, колкото трябва" – заканиха се недоволните. Недоволството от възнагражденията изведе навън служители на няколко държавни институции, които..

публикувано на 26.11.25 в 20:15

Кой и защо спря субсидиите на две български училища в Чикаго?

Български училища в Чикаго, САЩ – "Малко българско училище" и "Малка България" са със спрени субсидии от българската държава . Причината е скандал. Спрените субсидии от МОН, които са една малка част от бюджетите на училищата, е по препоръка на настоящия генерален консул на България в Чикаго Светослав Станков. А поводът за затварянето на..

публикувано на 26.11.25 в 19:27
Вицепрезидентът Илияна Йотова прави изявление пред медиите - 26 ноември 2025 г.

Вицепрезидентът: Никога бюджет не е приеман при такава липса на диалог и арогантно отношение

Наистина споделям този протест, защото с диалог сигурно този бюджет щеше да изглежда много по-добре. Не вярвам в "мантрата", че това е единственият възможен бюджет. Това каза пред журналисти вицепрезидентът Илияна Йотова по повод протеста при т.нар. триъгълник на властта тази вечер. Протест срещу Бюджет 2026 в Триъгълника на властта..

публикувано на 26.11.25 в 19:18

Депутатите от бюджетната комисия приеха на второ четене бюджета на НЗОК за 2026 г.

Депутатите от бюджетната комисия приеха на второ четене бюджета на НЗОК за 2026 година Минималните заплати на лекарите и медицинските сестри ще бъдат с фиксирани стойности - 1860 евро за лекар без специалност и 1550 евро за медицинска сестра. Това гласуваха депутатите от бюджетната комисия, като приеха на второ четене законопроекта за..

публикувано на 26.11.25 в 19:15

Протест срещу Бюджет 2026 в Триъгълника на властта (ОБНОВЕНА)

На площад "Независимост" в столицата се провежда протест, свикан от ПП-ДБ, срещу заложеното в проектобюджета увеличаване на осигурителната вноска и данъка върху дивидентите.  Няколко протеста са обявени днес в центъра на София Борисов: България ще стане член на еврозоната от 1 януари, независимо от протестите "Искам данъците, които плащам,..

публикувано на 26.11.25 в 19:00
Никола Барбутов

След 5 месеца под стража бившият зам.-кмет на София Никола Барбутов излиза от ареста

След 5 месеца под стража бившият заместник-кмет на София Никола Барбутов излиза от ареста. Софийският градски съд му наложи втората по тежест мярка за неотклонение - домашен арест, и разпореди Барбутов да бъде незабавно освободен. Бившият зам.-кмет на София Никола Барбутов с по-лека мярка - домашен арест  Мярката за неотклонение на Барбутов..

публикувано на 26.11.25 в 18:24

Депутатите от бюджетната комисия одобриха на второ четене вдигането на пенсионната вноска

Депутатите от бюджетната комисия одобриха на второ четене вдигането на пенсионната вноска с 2 процентни пункта от догодина. В проекта е заложен и по-висок максимален осигурителен доход от 2352 евро. Запазва се режимът, при който работодателите ще плащат първите два дни от болничните. От опозицията се обявиха против предложеното вдигане на..

публикувано на 26.11.25 в 18:21