Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След като Генчовска и Османи сложиха подписи - чака се оповестяване на съдържанието на двустранния протокол

Това ще стане във вторник

| обновено на 17.07.22 в 17:10
МВнР - 17 юли 2022 г., Османи и Генчовска разменят папки с подписания двустранен протокол София - Скопие.
Снимка: БГНЕС

България и Република Северна Македония подписаха двустранния протокол. Той е част от рамката, по която съседната държава ще води преговорите си за членство в ЕС.

Подписаният в София от външните министри Теодора Генчовска и Буяр Османи документ съдържа мерки и срокове в изпълнение на Договора за добросъседство от 2017 година. Съдържанието на протокола ще стане известно във вторник, след като утре бъде одобрен от постоянните представители на страните от ЕС в Брюксел. 

След днешното подписване министър Генчовска увери, че има механизъм, по който ЕС да следи как Скопие изпълнява ангажиментите си: „Протоколът, бидейки част и свързан с преговорната рамка, там също има механизъм, който да проследява неговото изпълнение. Този механизъм всъщност ангажира останалите страни членки да следят за това изпълнение“, каза тя.

България е държавата, която най-силно подкрепя евроинтеграцията на Република Северна Македония и Албания, каза първият ни дипломат Теодора Генчовска, след като подписа протокола. Той задължава Скопие с конкретни мерки, които да бъдат изпълнени в определени срокове.

Колегата ѝ Буяр Османи в изявление от София подчерта историческата възможност след 17 години кандидатски статут Република Северна Македония да може да започне преговорите с Европейския съюз:

"Очакваме подкрепа от Република България по този път, по който започваме да се приближаваме към преговорите за членство в Европейския съюз, надявам се от днес да отворим нова глава, за да преодолеем всички предизвикателства, за да преодолеем всички пречки по пътя“, заяви Османи.

Реално обаче същински преговори на първата междуправителствена конференция след дни ще започне само Албания. Скопие ще трябва първо да промени конституцията си и да впише българите като равни на останалите народи. Това трябва да стане освен в основния закон, и в останалото законодателство на югозападната ни съседка. Тогава ще се свика втора междуправителствена конференция. Тя ще е начало на преговорния процес:

"Този период зависи от властите в РСМ, може да продължи 3 месеца, както беше с промяната на името на държавата, може да продължи и 2 години", посочи външният министър Генчовска.

България не прави отстъпление по отношение на така наречения македонски език. Страната ни няма да го признае и това ще бъде обявено още утре с декларация на заседанието на представителите на страните-членки на Европейския съюз, а с ответна декларация Съветът ще приеме българското изявление.

Заместник-министърът на външните работи Велислава Петрова посочи: "Така, че българската позиция остава непроменена и тя е ясно заявена в унисон с решението на Народното събрание".

Най-ценното от днешния протокол по думите на Генчовска е, че той сам по себе си не е само двустранен документ. Поетите ангажименти и изпълнението ще се наблюдават от Брюксел.

Протоколът от днес стъпва в голямата си част на постигнат напредък в двустранните исторически спорове, но не само. До дни ще се оповести съдържанието му.

Знае се обаче, че има краткосрочни и дългосрочни мерки - до две години в учебниците и табелите на паметници да бъдат написани промените по вече постигнати договорености.

През следващата и тази година ще има общи чествания на исторически личности и събития, по които съвместната историческа комисия е постигнала съгласие.

През 2024 година ще бъдат съгласувани учебни програми. Реабилитация на жертвите на югорежима и отваряне на архивите на тайните служби са други ангажименти.

В Министерството на външните работи се проведе второто заседание на Съвместната междуправителствена комисия по чл. 12 от Договора за приятелство, сътрудничество и добросъседство между Република България и Република Северна Македония. В рамките на срещата бе направен преглед на изпълнението на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество и бяха договорени мерките за неговото ефективно изпълнение през следващия период. За целта бе подписан протокол между министрите на външните работи на двете страни Теодора Генчовска и Буяр Османи - 17 юли 2022 г./ Снимка: БГНЕС.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов

Напояването на земеделските площи - основен приоритет за министъра на земеделието

Проблемът с напояването на земеделските площи ще бъде основен приоритет за министъра на земеделието и храните министър Георги Тахов. Той обяви, че се работи по проект за увеличаване на поливните площе с 3 милиона декара. Освен това има планове за изграждането на 6 нови язовира пред следващите четири години. Министър Тахов предлага създаването на..

публикувано на 08.04.25 в 12:49

Очаква се до 6 месеца летище Русе да има готовност за извършване на вътрешни полети

До шест месеца летище Русе ще има изготвен генерален план и готовност за извършване на вътрешни полети. Това съобщи за БНР управителят на фирмата, която стопанисва аеропорта Христо Крушарски. Видеонаблюдение на пистата, рентгенови системи за пътниците, генерален план за летището и лиценз за летищен оператор са дейностите, които ще бъдат..

публикувано на 08.04.25 в 12:48
Кириакос Мицотакис

Атина се готви за активна роля в отговора на ЕС на митата на САЩ

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис критикува на извънредно заседание на правителството логиката на американските мита върху гръцките стоки. Земеделието и хранителният сектор на Гърция ще бъдат засегнати от таксите, въведени от САЩ върху европейските стоки. Гръцкият премиер Мицотакис подчерта пред министерския съвет, че няма логика гръцките..

публикувано на 08.04.25 в 12:27

Четири деца, пострадали при пожара в Кочани, бяха изписани от "Пирогов"

Четири деца, които бяха сред тежко пострадалите при пожара в дискотека в Кочани, Република Северна Македония, бяха изписани от спешната болница "Пирогов".  Пациентите са преминали повече от 12 тежки операции и реанимационно лечение. Техните родители благодариха за грижите, положени от лекарските екипи на "Пирогов". "Благодарим на България и..

публикувано на 08.04.25 в 12:12

Издирват мъж за повреждане на имущество и закана за убийство в Перник

Полицията в Перник разследва случай за унищожаване и повреждане и закана за убийство. Заподозрян е 47-годишен мъж от община Кюстендил. Сигнал срещу него е подала бившата му приятелка - 37-годишна жена от Перник. Тя съобщила, че са срязани две гуми и е счупено предно панорамно стъкло на личния ѝ автомобил. Жената заявила още, че получила и..

публикувано на 08.04.25 в 12:10

ЕК обмисля мита до 25% върху вноса на различни продукти на САЩ

Европейската комисия обмисля мита до 25 на сто за широка гама от продукти внос от Съединените щати в отговор на налозите от тяхна страна върху алуминия и стоманата. За това съобщава "Политико", който е получил достъп до предложението. Сред стоките, на които Общността възнамерява да наложи ответни мита, са соя, сладка царевица, ориз, бадеми,..

публикувано на 08.04.25 в 12:01

Ямболската полиция е иззела 32 флакона с райски газ от нощно заведение в Елхово

При специализирана проверка на ямболската полиция от нощно заведение в град Елхово са иззети 32 флакона с диазотен оксид, познат като райски газ.  14 от намерените флакони с райски газ са били са използвани, като в тях е установено наличието на остатъчно вещество, а 18 флакона са неразпечатани. Всички открити наличности са предадени на..

публикувано на 08.04.25 в 11:48