Европейските лидери и Съединените щати приветстваха вчерашния вот в македонския парламент за началото на преговорите за присъединяване на Република Северна Македония към Европейския съюз.
"Поздравления за Северна Македония ... Това бе историческа възможност и вие се възползвахте от нея," написа в Туитър председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен.
"Посрещаме ви с отворени обятия," отзова се и председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
Държавният секретар на Съединените щати Антъни Блинкън също приветства решението на мнозинството в македонския парламент: "Осъзнаваме трудностите, свързани с този компромис, който утвърждава и зачита културната идентичност на Северна Македония и македонския език. Европейски съюз, който включва изцяло Западните Балкани, включително Албания и Северна Македония, ще бъде по-силен и по-проспериращ," заяви първият дипломат на САЩ.
Напрежението по темата Северна Македония вече спадна у нас, сега се очаква това да стане и в югозападната ни съседка - това заяви евродепутатът и докладчик на Европейския парламент за Северна Македония Илхан Кючюк след подписването на двустранния протокол между София и Скопие. Кючюк направи изявлението във Велико Търново на среща между македонски и български журналисти, организирана от БТА.
Не би трябвало да има проблеми в отношенията между Скопие и София оттук нататък, заяви Илхан Кючюк в началото на срещата "Време за разговор" във Велико Търново.
"Всичко е заложено в европейските документи, Европейската комисия в лицето на своите представители даде необходимите гаранции, че всичко, което е чувствително - като идентитет, като език, за Северна Македония запазено. Оттам-нататък обаче всичко трябва да влезе в разговора между двете страни“.
По повод следващата стъпка в отношенията ни – промяна в Конституцията на Северна Македония, Кючюк заяви:
"Позицията трябва да реши дали иска Северна Македония да бъде част от Европейския съюз и да покаже не само храброст, а и мъдрост в своите действия, или да остане някъде в полето на сивотата и други държави да диктуват дневния ред на Северна Македония".
Македонските журналисти разбраха за подписването на протокола едва, след като снощи пристигнаха във Велико Търново. След церемонията по подписването му в София, Александър Чомовски – един от доайените на македонската журналистика заяви: "И с протокол и без протокол. И с вето, и без вето те са обречени на успех. Не заради Петков и Ковачевски и не заради Макрон или Шолц, а заради нуждата да сме земи без граници".
Постоянните представители на страните членки на ЕС ще заседават утре, след като България и Северна Македония подписаха двустранния протокол - част от рамката, по която югозападната ни съседка ще води преговори за членство в ЕС.
Заседанието ще започне след края на "Съвет външни работи". Не се очаква да има спънки и във вторник сутринта ще се проведат междуправителствените конференции със Северна Македония и Албания, които ще дадат начало на преговорите за членство в ЕС.
Кандидатът на националистическата партия "Алианс за обединение на румънците" (АУР) Джордже Симион е на първо място според първите резултати от екзитпола на социологическите агенции, предава Диджи24. Според данните на "Курс" той печели 33,1 процента от гласовете. Втори се нарежда кандидатът на управляващата коалиция Крин Антонеску с 22,9 на сто от..
Утре от Регионалната екоинспекция в Бургас ще извършат проверка дали Община Поморие е предприела незабавни мерки за почистване на мазутните образувания от замърсената плажна ивица. Междувременно на сайта си кметът на Общината Иван Алексиев обвини БНР, че публикува невярна информация, като твърденията, че има замърсяване, не отговаряли на истината и..
Ръководителят на Федералния резерв в САЩ няма да бъде отстраняван от поста. Джером Пауъл ще може да довърши мандата си до май 2026 година, увери президентът Доналд Тръмп, съобщава Ройтерс. В интервю за NBC Тръмп все пак не се въздържа да изрази недоволството си от Пауъл, като го нарече "пълен бастун" и повтори призива си за понижаване на лихвените..
До 20:00 часа в първия тур на президентските избори в Румъния са гласували 9 116 092 избиратели, което представлява 50,68% от регистрираните в избирателните списъци, според данните, предоставени в реално време от Постоянната избирателна комисия. Румънците гласуват на президентски избори В градските райони са гласували 5 498 755 избиратели, а в..
Израел мобилизира десетки хиляди запасняци, потвърди началникът на генералния щаб на армията Еял Замир. Повиквателните са разпратени, за да може армията да разшири за пореден път бойните си операции в Ивицата Газа. Израел планира и враждебни действия по отношение на части от Йемен и Иран, стана ясно по-рано днес от изявления на премиера Бенямин..
Избирателната активност на първия тур на президентските избори в Румъния към 19:00 ч. местно (и българско) време е 47,22 процента, показват данни на Постоянния изборен орган, цитирани от БТА. Румънците гласуват на президентски избори Над 8,4 милиона румънци са гласували до момента в избирателните секции в цялата страна. От тях 5,1 милиона са от..
Жълт код за седем области в Испания заради очаквания за интензивни валежи. Синоптиците посочват, че са възможни бури и градушки. Опасност от бури и силни дъждове е обявена в Арагон, Кастилия и Леон, Каталуния, Навара, Страната на баските, Валенсия и Ла Риоха. Синоптиците прогнозират градушка в Сарагоса, интензивни валежи в Бургос, Тарагона и Жирона...
Подготвяната смяна на председателя на ДАНС е "предизборен опит за овладяване на службите от ГЕРБ". Това мнение изказа пред БНР лидерът на партия..
Председателят на ВАС Георги Чолаков има огромно влияние върху Конституционния съд . Имало е срещи във формата Пеевски – Чолаков – Сарафов след..
" Този проект най-вероятно, след изхарчени много пари, ще се спъне и няма да бъде изпълнен, тъй като управляващите го правят по един много грешен начин,..