Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Групата Г-7 иска да наложи ценови таван на руския петрол преди 5-и декември

Групата на седемте най-богати икономики се стреми да въведе механизъм за ограничаване на цените на руския петрол за износ до 5-ти декември, когато влязат в сила санкциите на Европейския съюз, забраняващи вноса по море на руски суров петрол, заяви в сряда високопоставен представител на Г-7, цитиран от Ройтерс.

"Целта е да се приведе в съответствие с графика, който ЕС вече е въвел. Искаме да сме сигурни, че механизмът за ограничаване на цените ще влезе в сила по същото време", посочи за агенцията представителят на Г-7, пожелал анонимност.

Групата Г-7, която включва САЩ, Канада, Япония, Германия, Франция, Италия и Великобритания, обявиха през миналия месец, че ще обмислят поставянето на таван на цените на руския суров петрол, за да ограничат приходите от петрол, които Москва използва, за да финансира инвазията си в Украйна.

Оттогава се правят опити в предложението за ценови тавана да се включат и Китай и Индия, които вече купуват руски петрол с отстъпка от пазарната цена.

"Вече чухме от редица азиатски страни, които се интересуват или от присъединяване към коалицията, или от по-добро разбиране на ценовата точка, която ще бъде определена, за да могат да укрепят позициите си при техните преговори с руснаците за бъдещи договори за петролни доставки", посочи източникът на Ройтерс.

По тази причина Г-7 ще оповести публично една такава цена, добави той.

Китай и Индия се интересуват от идеята за минимизиране на разходите си за внос на петрол, тъй като са загрижени за въздействието върху бюджетите им от често субсидираните цени на дребно и инфлацията, каза още той.

Групата Г-7 иска цената на руския суров петрол да се определя от членовете на картел от купувачи на ниво, което да е над руските производствени разходи, така че да се осигури стимул за Кремъл да продължи да добива и да продава важната енергийна суровина, но на много под сегашните високи пазарни цени.

По този начин Русия ще бъде изправена пред труден избор между съгласие за по-ниски, но продължаващи приходи и почти никакви приходи, след като ембаргото на ЕС за суров петрол влезе в сила през декември тази година.

Служителят, цитиран от Ройтерс, също така каза, че Русия ще има трудности да продава своя суров петрол другаде, тъй като санкциите на ЕС предвиждат забрана и на всички финансови услуги, свързани с търговията с руския петрол, включително застраховане, презастраховане и финансиране на товари и кораби.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Борисов: ПП-ДБ оттеглиха кандидата си за председател на НС и решиха да си правят коалиция с "Възраждане"

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира идеята Атанас Атанасов от ДСБ бъде номиниран за председател на Народното събрание. "Предложихме на колегите от ПП-ДБ, защото вече 2, 3, 4, 5 седмици се занимаваме само с председателя на парламента. Председател Атанасов, за който ние щяхме да гласуваме, само че те не го издигат, оттеглиха техният..

публикувано на 30.11.24 в 12:06

Откриват официално метрото в Солун

След почти 30 години изграждане днес се открива метрото в Солун. Изградени са 13 станции по първия лъч на подземната железница. Всички открити при разкопките археологически находки са изложени в музей на станцията "Венизелос". Той е достъпен безплатно за всички пътници. Очакваният дневен поток на пътници е 250 хиляди души...

публикувано на 30.11.24 в 11:58

Евробарометър отчете най-високо ниво на доверие в ЕС от 2007 г. насам

Проучване на Евробарометър отчита най-високото ниво на доверие в Европейския съюз от 2007 година насам и най-високото ниво на подкрепа за еврото досега.  Резултатите от него подчертават ключови тенденции в България, където доверието в съюза е малко над средното за Европа, а оптимизмът за бъдещето остава силен. В цяла Европа гражданите изразяват..

публикувано на 30.11.24 в 11:41
Доналд Тръмп с ген. Кийт Келог

Назначаването на Келог – признак, че подходът на САЩ към Русия ще се втвърди

Доналд Тръмп номинира тази седмица генерала от резерва Кийт Келог за свой помощник и специален пратеник за Украйна и Русия. Така новоизбраният президент на Съединените щати даде най-ясния до момента знак как възнамерява да изпълни едно от ключовите си предизборни обещания и да сложи по-скорошен край на войната в Европа. Оформянето на бъдещата..

публикувано на 30.11.24 в 11:35

Над 300 подкрепиха фермерите, чиито стада бяха диагностицирани с чума във Велинград

Над 300 души се събраха във Велинград, в подкрепа на фермерите, чийто стада са поставени под карантина заради положителни проби за чума.  За да не се нарушат мерките за ограничаване на болестта, районът около фермите е отцепен, без достъп в охраняваната зона.  Животновъдите подлагат на съмнение и повторните проби, които потвърждават наличието..

публикувано на 30.11.24 в 11:08

Рафаел Лос: На Германия не ѝ достигат воля и далновидност

В състояние ли е Европа да не допусне Вашингтон и Москва да решават съдбата ѝ, без да я питат? Ще може ли да се брани от войнствена Русия без Америка? Има ли лидер, на когото Европа може да разчита? Съвсем естествено е да погледнем първо към Германия. Но има ли воля за това в Берлин? Темата коментира за БНР Рафаел Лос от Европейския съвет за..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов: България има алтернатива заради договора с "Боташ". Газова криза не се очаква

"Много е трудно да се прогнозира пълният ефект. Това, което се вижда, е непосредственият шоков ефект върху руската икономика . На второ място – потребителите на руски газ , най-големите останали: Унгария и Сърбия най-непосредствено, и съответно свързаните към тях и към "Турски поток". "Турски поток" след 1 януари остава единственият..

публикувано на 30.11.24 в 10:53