Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българка е сред победителите в конкурса "Йохан Себастиан Бах" в Лайпциг

3
София Проданова

Цигуларката София Проданова, студентка в реномираното училище за музика и драма "Гилдхол" в Лондон, спечели трета награда в престижния конкурс за барокова музика „Йохан Себастиан Бах” в Лайпциг. Така тя стана първата българка, отличена за постижения на бароков инструмент.

Конкурсът „Йохан Себастиан Бах” съществува от 1950 г. Провежда се на всеки две години, но за различни специалности. Двадесет и третото му издание се състоя от 17 до 23 юли за изпълнители на пиано, клавесин и цигулка - съвременна и барокова. Включиха се 37 участници от 19 държави. Тази година президент на конкурса беше пианистът и музиколог проф. Робърт Левин.

Български изпълнители рядко участват в това музикално състезание. През 1964 г. втора награда при пианистите печели Мелита Дукова-Колин, която живее във Великобритания, но тогава тя свири на съвременно пиано.

Двадесет и четири годишната цигуларка София Проданова започва обучението си в Националното училище за музикално и танцово изкуство “Добрин Петков“ в родния си град Пловдив при педагожката Евгения Ночева. През 2014 г. заминава за Великобритания с пълна стипендия в училището "Йехуди Менухин", а от 2017 г. продължава образованието си в Гилдхол скул - Лондон, в класа по цигулка на Дейвид Такено, барокова цигулка при Павло Безносюк и импровизация с Дейвид Долан.

От 2020-2022 София Проданова се включва в програмата "Нов ансамблист" на британския ансамбъл за старинна музика Arcangelo. Редовно свири със състава в Уигмър хол, а през 2021 г. участва в изпълнението на "Матеус пасион" от Бах на фестивала BBC Proms в Роял Албърт Хол.

София често си партнира с членове на някои от водещите барокови оркестри във Великобритания: Академията за старинна музика, Оркестъра от епохата на Просвещението, Английски барокови солисти. Във Франция е имала ангажименти с ансамбъл "Пигмалион" с диригент Рафаел Пишон, а в следващите месеци й предстоят проекти в Германия с ансамбъл "Балтазар – Нойман" и във Финландия - с Хелзинкския бароков оркестър. Работила е с водещи барокови цигулари, водачи и концертмайстори на реномирани ансамбли като Кати Дебрецени, Катрин Мансън, Боян Чичич, Зефира Вълова, Софи Гент и Рейчъл Поджър.

Чуйтe в звуковия файл какво разказа София Проданова за конкурса "Йохан Себастиан Бах" в Лайпциг и за себе си.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45