Горски пожар с невиждани мащаби, бушуващ в националния парк "Бохемска Швейцария" в Чехия, продължава да се разраства, въпреки усилията на пожарникарите, казаха днес местни служители, цитирани от ДПА.
Пожарът обхвана територия с площ близо 1000 хектара, тъй като тежкият терен затруднява овладяването му, каза говорителка на спешните служби за чешката национална телевизия.
Огънят избухна миналата седмица в чешкия национален парк и се разпространи в понеделник през границата с Германия в германския национален парк "Саксонска Швейцария", припомня БТА.
Противопожарните екипи продължават да откриват нови тлеещи огнища в парка. Близо 750 пожарникари се борят с пламъците, след като бяха привлечени допълнителни сили от цяла Чехия.
Те са подпомогнати от шест хеликоптера и пет противопожарни самолета, които се включват в гасенето, след като сутрешната мъгла се разсее.
Досега осем пожарникари са ранени при гасенето, като няколко от тях сериозно. "Това показва, че наистина напредваме през опасен терен", каза говорителката.
Някои части от гористата местност са труднодостъпни, включително районите по чешко-германската граница, каза тя.
В момента туристическите преходи в чешкия национален парк са забранени, а полицията е върната трима туристи, които са искали да посетят скалните формации от пясъчник.
Този горски пожар се смята за един от най-големите в историята на страната и се предполага, че е причинен от човешка небрежност, посочва ДПА.
Съдът в град Ламия пусна под домашен арест Никос Михалолякос - лидер на партия "Златна зора", която беше призната за терористична организация. Михалолякос беше осъден на 13 години затвор, след като съдът доказа участието му в организиране на множество престъпления от омраза срещу политически противници и мигранти. По време на..
Царица на лютеницата ще избират жителите на Кирково на започващия днес традиционен фестивал на плодородието. В него ще се включат над 25 производители на плодове, зеленчуци и местни продукти. Предвидени са много състезания и конкурси, а музикалната програма ще продължи до късно през нощта, съобщи кметът на Кирково Шинаси Сюлейман: "Всяка..
Премиерът Росен Желязков обяви, че вотът на недоверие, внесен от ПП- ДБ представлява "алманах на всички проблеми в съдебната система". По думите му, стои въпросът ще бъде ли допуснато разглеждането му в противоречие с Конституцията, тъй като съдържа вече обсъдени теми на вотове: "Аз разчитам на мнозинството да подкрепи кабинета на предстоящия вот,..
Радио София ще отбележи своя 18-ти рожден ден с демонстративен тенис турнир и много музика. Събитието започва в 10 ч. в Борисовата година. Входът е свободен.
Президентът на Непал Рам Чандра Пау-дел разпусна парламента и свика нови избори на 5 март, предадоха свтовните агенции. Това става седмица след смъртоносното насилие, което завърши с назначаването на първата жена министър-председател на страната. Съобщението дойде само часове след като Паудел назначи бившия главен съдия Сушила Карки..
Асоциация на българските киносалони организира за втора поредна година национални кино дни днес и утре. Инициативата е насочена към популяризиране на киното като най-масовото изкуство. Цената на билетите за филмите е преференциална - от 5 лева, а пълният списък с киносалоните може да намерите на сайта на асоциацията.
Фондация "Братя Мормареви" ще награди днес български ученици, участвали в 19-ото издание на редовния годишен конкурс за млади есеисти "Бодлите на таралежите". Церемонията ще е в 11 часа в една от столичните книжарници. Според регламента на конкурса ще бъдат раздадени награди в две възрастови групи - от 7 до 10 години и от 11 до 14..
"Опасявам се, че за случая в Полша повече става въпрос не за военнотехнически аргументи, а за политико-пропагандни аргументи , така че ще се опитам да..
И след протеста утре ще се борим за падането на това правителство до последно, заяви в интервю пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин..
"Успешно сме защитени. Това е и една от констатациите, които прави генералният секретар - че НАТО е демонстрирало способност и готовност за отбрана и..