След две години отлагане заради Covid пандемията в Копривщица започва Националният събор на народното творчество, който е част от световното културно наследство на ЮНЕСКО, предаде репортер на БНР.
Движението на съборите за народно творчество датира от началото на 60-те години на миналия век.
Към 7000 самобитни носители на автентични народни песни танци и инструментални мелодии от 5- до 95-годишни, от всички краища на България, ще се изявяват на 8 сцени в местността Войводенец и в центъра на Копривщица.
Живи демонстрации на занаяти, изложби, кукерски и нестинарски игри, световна премиера на филма "Кавал парк", ревюто на народни носии ще радват посетителите.
Групи от Белгия, Нидерландия и Америка ще изпълняват българска народна музика.
Националният събор на народното творчество в Копривщица е най-мащабното и значимо събитие в традиционната ни култура, вписано в световната листа на ЮНЕСКО като добра практика за опазване на нематериалното културно наследство.
Движението на съборите и надпявания в България започва през 1960 г. в Граматиково, Тервел и Рожен по идея на редакция "Народна музика" на Българското национално радио.
Първият национален събор в Копривщица се провежда през 1965 г.
Музикалните фондове на БНР пазят по около 200 записа от всеки събор.
Дванадесетия Национален събор на българското народно творчество се провежда под патронажа на президента Румен Радев и ще бъде открит официално днес, 6 август, на централната сцена в местността Войводенец край Копривщица.
Българското национално радио е медиен партньор на събора и ще ви направи съпричастни към събитието, като ще излъчва стрийминг от концертите на страниците ни в социалните мрежи.
Високопоставен палестински служител, запознат с преговорите между Израел и Хамас за прекратяване на огъня, заяви пред Би Би Си, че катарски и египетски посредници са предложили нова формула за прекратяване на войната в Газа. Според длъжностното лице, формулата предвижда примирие с продължителност между пет и седем години, освобождаване на..
Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Проф. д-р Стоян Киркович“ в Стара Загора ще получи 1 милион лева за изграждане на инсултен център. Той ще е първият в Югоизточна България, а средствата са отпуснати от държавния бюджет с правителственото постановление, обнародвано в края на миналата седмица в Държавен вестник. Повече от..
За масово разпространение на сезонен вирус в Банско алармираха местни медици. Лекарствата за лечение за гастроентерит в местните аптеки свършиха. Стотици жители и гости на Банско са потърсили помощ в Спешния център през последните три дни. Всички са със симптоми на сезонен вирус, характерен с повръщане, разстройство, повишена температура и..
Тази сутрин в 7,35 часа местно време почина папа Франциск. Роден в Буенос Айрес през 1936 година в семейство на италиански имигранти от област Пиемонт, той поема по пътя на свещенчичеството през 1958 г. Бе избран за папа през 2013-а година. Посетил е 67 държави от всички континенти, включително и България. Почина папа Франциск..
Не трябва да се отива в Западнитe покрайнини само за празници и фестивали. Това каза на тръгване от Босилеград, където през целия ден беше гост на международния детски фестивал "Великденско яйце", председателят на Народното събрание Наталия Киселова. Каза го минути, след като се качи при уникалния храм с килийно училище в с.Извор, като обеща..
Репортаж на Мая Райнова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Пазарджишкият храм-паметник "Успение Богородично" е единственият в страната, в който има пощенска кутия за молитви към Свети Серафим , софийски чудотворец. Кутията има кръгъл отвор, а до нея е поставена малка маса с хартия и химикал - за пълно улеснение на посетителите. След изписване на съкровеното желание, писмото се навива на руло и се..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..