Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Селски сбор от тук нататък може да няма, но без лагер няма да стане“

Зона свободна от таблети и телефони. На палатка и край огъня - що е то природоразузнавач?

Какво е летуването навън, ако ги няма игрите с дърпане на въже, жмичка и гоненката, надбягването с велосипеди по поляните и риболовът?

Снимка: Здравка Маслянкова

60 деца от 2 до 16-годишна възраст, сред които и нашият гост, 8-годишният Никола, станаха природоразузнавачи. Преди няколко дена с родителите си те се учиха как да бъдат общност, да си помагат един на друг и да се грижат за природата в скаутския лагер „ЗизУ“ край река Негованка във великотърновското Ново село. Репортажът е на Здравка Маслянкова.  

Зона свободна от таблети и телефони, но широко отворена за приключения, игри и споделеност си създадоха малките природоразузнавачи, както се нарекоха скаутите от лагера „Зизу“ край Ново село и си дадоха обещание да се стараят, според силите си, да помагат на другите и да спазват закона на скаута: 

„Скаутът е честен и почтен. Скаутът е лоялен. Скаутът е полезен и помага на другите. Скаутът е приятел на всички и брат на скаута. Скаутът е вежлив и етичен. Скаутът е приятел на другите и опазва околната среда. Скаутът уважава и почита родителите си, учителите си и водачите си. Скаутът е весел и с висок дух. Скаутът е чист в думите, мислите и делата“. 

Какво е летуването навън, ако ги няма лагерният огън и игрите с дърпане на въже, жмичка и гоненката, надбягването с велосипеди по поляните и риболовът. Шестгодишните Йордан, Бойчо, Крисия и Мартин са част от децата, които се включиха в скаутския лагер около река Негованка. Насладиха се на приключенията и се научиха да пазят природата: 

„Защото е интересно всичко това. Сред природата. Спим на палатка. Помагаме си. Палим си огън, всякакви такива неща. Играем игри. Хората, които искат да са скаути, са добри хора, търсят всякакви приключения. Трябва да пазим природата, защото тя ни дава въздуха, който дишаме. Природата е хубава. Трябва да си помагаме и да даваме ръце на природата и да чистим всякакви мръсотии“. 

Активно в спортните занимания, в приготвянето на храната и почистването на природата и изворите на река Негованка с децата си се включиха и родителите, които са единодушни, че по-хубаво място от природата за възпитанието на бъдещите добри българи няма: 

„Досегът с природата му се отразява добре – и на мен, и на него. Често идваме тук, ловим риба. Научават се да си помагат едно на друго. Научават се да пазят природата, да я обичат, да я съхраняват. Нещо различно, вълнуващо, интересни игри. Да видят, че е по-интересно от игрите вкъщи с телефоните и таблетите. Почиствам терена, събираме съчки за огъня, има състезателни игри. Да покажем на юнаците, че е много важно да са близо до природата. Трябва да видят и другата страна, както и ние сме израснали. И най-вече да се забавляват“. 

В основата на заниманията с малките скаути беше ирландката Елинор Адамсън, която ръководи центъра за работа с деца в Ново село. Този лагер прави децата добри и създава общност, обяснява Ели: 

„Мислят за общност от всички родители, всяко семейство и дете. Децата всяка година искат този лагер. Без общност ти имаш само себе си – аз искам, аз искам. Не, трябва да го направим заедно. Седни и с приятелство е по-добре от собствения ти живот“.  

В дълг сме към децата и природата, казва инициаторът и ръководител на детския лагер на природоразузнавачите Христо Христов, кмет на Ново село: 

„Да сплотим семейството, да изведем децата от порочната електронна среда, в която всички и родителите сме попаднали. И да възпитаваме децата в няколко отношения – морално, трудово, физически и граждански. Още на първото събитие разбрах, че селски сбор от тук нататък може да няма, обаче без лагер няма да стане“. 

Доловете атмосферата на скаутския лагер и в звуковия файл!
Снимки: Здравка Маслянкова
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30