Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Педро Санчес обяви намаляване на ДДС върху природния газ от 21% на 5% от октомври

Педро Санчес
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Испанският премиер Педро Санчес обяви, че правителството му намалява ДДС върху природния газ от 21 % на 5 %. Мярката ще влезе в сила от месец октомври и ще продължи до края на годината, но има възможност да бъде удължена и през цялата 2023 година.

Премиерът Санчес обяви новината в радио интервю за Cadena Ser, само ден след като лидерът на опозиционната консервативна Народната партия Алберто Фейхоо каза, че следващия вторник по време на дебата в Парламента ще поиска от правителството същото намаление.

Според Санчес това се прави в опит да се ограничат сметките за газ на гражданите и няма общо с искането на опозицията. Той припомни, че кабинетът му вече е намалил и ДДС върху електроенергията от 21% на 5 % , вследствие на което на потребителите са спестени 10 милиарда евро.

В отговор Фейхоо написа, че се радва, че правителството приема предложените от тях мерки, въпреки че преди това ги критикуват, но трябва да действат по-бързо, защото закъсняват с помощта си за испанците.

Според политолози новата мярка следва линията на германското правителство, което на 18 август обяви, че намалява ДДС върху газа от 19 на 7 % между октомври и март следващата година. Според тях не се очаква режим на тока или газа през тази зима, тъй като Испания е много малко зависима от доставките на руски газ - едва 10 на 100.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Национален протест на магистратите организират в Италия

В Италия се провежда общонационален протест на магистратите в защита на конституцията и срещу обявената от правителството съдебна реформа, която в момента се обсъжда в парламента.  Магистрати и съдии не са съгласни с предложената реформа, която предвижда разделяне на кариерните пътища на прокурори и съдии. В комюнике на Националната асоциация..

публикувано на 27.02.25 в 02:51

След като получи данните от преизчисленията на ЦИК, КС се произнася за законността на вота за 51-во НС

Конституционният съд възложи на ЦИК да преизчисли резултатите от изборите. Съдът установи неточно отчитане на резултатите от парламентарните избори в почти половината от секциите.  ЦИК ще трябва да съобрази констатираните от съда неверни данни и да каже дали коригирането им ще промени финалния резултат от вота - колко гласа ще правят..

публикувано на 26.02.25 в 22:52

В църквата "Св. Александър Невски" край Ямбол след 2-годишно прекъсване отново бе отслужена литургия

След двегодишно прекъсване в църквата "Св. Александър Невски" в местността Бакаджика край Ямбол отново беше отслужена литургия и се чу камбанен звън. Службата беше ръководена от Сливенския митрополит Арсений в съслужение с пловдивския владика Николай, Смолянския епископ Висарион и свещеници от няколко епархии.  За възстановяването на манастира..

публикувано на 26.02.25 в 22:28
Болница

Здравословното състояние на папа Франциск - с леко подобрение

Папа Франциск бележи "леко подобрение", докато се бори с пневмония в болницата, а по-рано беше съобщено, че възникналият проблем с бъбреците му е разрешен, информираха днес от Ватикана В бюлетина на пресслужбата на Ватикана се изтъква, че:  "Клиничното състояние на Светия отец през последните 24 часа показа допълнително леко подобрение. Леката..

публикувано на 26.02.25 в 22:22
Снимка, предоставена от иранския президентски офис, показва как техник работи в иранския завод Натанз за обогатяване на уран, архив, април 2021 г.

Иран е ускорил производството на обогатен уран

Иран е ускорил производството на уран със степен на обогатяване, близка до тази, която го прави годен за използване в ядрени оръжия, според анализ на Международната агенция за атомна енергия.  В поверителни доклади на надзорния орган на ООН се посочва, че по данни от 8 февруари Иран разполага с над 274 килограма уран, обогатен до 60%, предаде..

публикувано на 26.02.25 в 22:05
Хора се изкачват по стълбите на бившия рудник Rheinelbe към скулптурата, наречена Himmelstreppe, в Гелзенкирхен, Германия, архив, октомври 2024 г.

"Шпигел" търси връзка между победата на "АзГ" в Гелзенкирхен и мигранти от България и Румъния

Статия в "Шпигел" прави връзка между победата на изборите на  партия "Алтернатива за Германия"  (АзГ) в западногерманския град Гелзенкирхен  и социалния разпад в бившия индустриален център, където живеят 13 хиляди трудови имигранти от България и Румъния.  ХДС/ХСС печели изборите в Германия, но с по-слаб резултат от прогнозирания Задава ли..

публикувано на 26.02.25 в 21:57
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп за митата на стоките от ЕС: 25%, ще ги обявим много скоро

Съединените щати няма да предоставят гаранции за сигурността на Украйна. А за НАТО украинците "могат да забравят", обяви американският президент Доналд Тръмп. "Ще бъдем на терен там - това е нещо като автоматична гаранция, защото никой няма да прави проблеми, когато нашите хора са там," каза Тръмп, като анонсира намерението си да подпише заедно с..

публикувано на 26.02.25 в 21:12