Държавен фонд "Земеделие" изплати над 340 милиона лева държавна помощ за преодоляване на негативното икономическо въздействие от руската агресия срещу Украйна. Финансовата подкрепа е получена от 35 хиляди стопани. По мярката остават още 85 милиона лева, които ще бъдат изплатени през декември.
Приемът по схемата за държавната помощ беше съкратен по настояване на стопаните само в периода 1 -16 септември. Парите си днес получиха стопаните, при които административните проверки и проверките на място са приключили.
Утвърденият бюджет по схемата е 426 млн. лева. Остатъкът от днес от над 85 млн. лева ще бъде изплатен след извършване на последващ контрол.
Максималният интензитет на помощта е до 62 евро на предприятие, чиято дейност е в сектора на първичното производство на селскостопански продукти.
В сектор животновъдство най-много получават фермерите, отглеждащи млечни крави под селекционен контрол - 468 лева на глава. Най-малка е сумата за овце - по 50 лева на глава.
В растениевъдството традиционно най-сериозна е помощта за оранжерийните домати, пипер и краставици, отглеждани в отопляеми оранжерии - по над 68 хил. лева на хектар
Глобата за неправилно паркиране от 100 лева, която се събира от месец, в Кюстендил може да се окаже неправомерна, казаха за БНР юристи. Доскоро санкцията беше 50 лева. Според коментари единствено Община-Кюстендил е въвела драстичното увеличение, като се основава на промени в Закона за движение п пътищата. Има идея въпросът да се отнесе до..
Българската академия на науките (БАН) официално подкрепи кандидатурата на генералния директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев за втори мандат. Това съобщи БТА. Решението бе обявено по време на среща в академията, на която присъстваха председателят на БАН член-кореспондент Евелина Славчева и заместник-председателят на БАН..
Прави се почистване на неотваряни от десетилетия шахти по международния път Кюстендил-ГКПП-Олтоманци и Сърбия при с. Соволяно. Това се прави при завършването на проект за цялостен ремонт на ВиК мрежата в селото, чиято главна улица е пътят за ГКПП. Изграждат се и нови, с цел да не са задържа вода при валежи по пътното платно в по-ниските му..
Комисията по околна среда, климат и безопасност на храните в Европейския парламент определи нова междинна и задължителна цел на ЕС за намаляване на нетните емисии на парникови газове с 90 % спрямо нивата от 1990 г до 2040 г. Това е в отговор на предложението на Европейската комисия за промяна на закона за климата. В него е заложено постигането на..
Районният съд в Ловеч осъди на десет месеца лишаване от свобода при първоначален строг режим единия от двамата избягали от затворническото общежитие в града преди седмица. 21-годишният Димитър Василев се призна за виновен и делото се гледа при съкратено производство без разпити на свидетели и без да се имат в предвид събраните факти по време..
Председателят на Сметната палата Димитър Главчев обяви, че институцията вече работи с експериментален изкусвен интелект, разработен от института ИНСАЙТ, за да одитира в реално време обществени поръчки. Това позволява и бърза реакция на одиторите при установяване на изкривявания. "Това е последно поколение интелигентен AI. Подпомага одита на..
38-годишен мъж от Севлиево получи ефективна присъда за причинена по непредпазливост смърт на жена, която прегазил на пешеходна пътека в града. Габровските магистрати го осъдиха на 4 години затвор, като делото премина по реда на съкратеното съдебно следствие и наказанието бе редуцирано с една трета.