Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общо мнение: "Северен поток" е обект на саботаж. Засега с неизвестен извършител

| обновено на 29.09.22 в 16:08
Снимка, направена от самолет на шведската брегова охрана, показва изтичане на газ от "Северен поток 2" в шведската икономическа зона в Балтийско море, 28 септември 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

ЕС и НАТО, но и Русия разглеждат пробивите на двата газопровода "Северен поток" като саботаж. Тази сутрин шведската брегова охрана е открила четвърта пробойна, твърди изданието "Свенска дагбладет".

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг предупреди в изявление, че умишлена атака срещу инфраструктурата на съюзниците ще бъде посрещната с решителен отговор.

Европейският съюз разследва течовете и също подозира саботаж. Според Брюксел пробойните в двата подводни газопровода между Русия и Германия "не са съвпадение" и има признаци, че са били "умишлен акт".

Европейските лидери ще обсъдят темата следващата седмица, съобщи говорител в Брюксел, като добави, че инцидентът фундаментално е променил природата на конфликта в Украйна.

Разследване за международен тероризъм започва и руската федерална служба за сигурност. Според Генералната прокуратура, вследствие на умишлени действия са нанесени съществени икономически вреди на Русия. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков допълни, че вероятно става дума за "терористичен акт на държавно ниво".

Той каза още, че при разследването на инцидентите по газопроводите "Северен поток" Русия и Съединените щати не могат да си сътрудничат, "защото нямаме никакви съществени контакти и сътрудничество между службите за сигурност":

"В същото време безпрецедентният характер на това събитие - изглежда, че това е някакъв терористичен акт, вероятно на държавно ниво - изисква много активно, енергично сътрудничество. Това е изключително опасна ситуация, която изисква спешно разследване", подчерта Песков.

Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова по-рано заяви, че течовете са установени в изключителната икономическа зона на Швеция и Дания, две "натоцентричните страни", и в морска територия, "контролирана изцяло от американското разузнаване". 

А говорителят на Държавния департамент Нед Прайс посочи, че Вашингтон няма да спекулира с причините за течовете от газопроводите.

"Няма да изпреварваме разследването", каза той.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама души загинаха, десетки са ранени, заради голям горски пожар в Кипър

Двама души загинаха в автомобила си, десетки са ранени, а стотици са евакуирани заради голям горски пожар в южен Кипър. Огънят е обхванал близо 100 километра територии във винарски район, изгорели са къщи, а пламъците се разрастват на няколко фронта, съобщава Ройтерс Противопожарен самолет е включен в гасенето.

публикувано на 24.07.25 в 10:47
Пътнически самолет Ан-24 на летището в Якутск

Пътнически самолет катастрофира в Далечния изток на Русия

Пътнически самолет с около 50 души на борда е паднал в руската Амурска област, Далечния изток, предаде Интерфакс. По предварителни данни на мястото на падането на самолета Ан-24, който е пътувал по маршрут Хабаровск-Благовещенск-Тинда, е възникнал пожар, а оцелели няма, посочва ТАСС. От аварийните служби уточняват, че самолетът не е успял..

публикувано на 24.07.25 в 10:38

РЗИ оправдава тромавата процедура за ТЕЛК с фургон и Столичната община!?

Жена с онкологично заболяване се връща на работа след осем месеца болнични. След няколко седмици влиза в болница за друга операция, която не е свързана със заболяването. И на излизане се оказва, че лекарите не могат да й издадат болничен лист, защото трябва да мине през ТЕЛК.  Досещате се, че това означава да чака на опашка за подаване на..

публикувано на 24.07.25 в 10:27
Турист прави снимка на фона на църквата

Гърция: Забрана за влизане в горски райони

Гръцките власти предупреждават за опасност от пожари в цялата страна заради високите температури. В сила е забрана за влизане в горски райони. Днес и утре се очакват пикови стойности на температурите, които на места достигат до 45 градуса на сянка, предупреждават от Гражданска защита. Увеличиха броя на дежурните болници в цялата страна,..

публикувано на 24.07.25 в 10:23

Части от Кюстендил останаха без вода над денонощие

В Кюстендил повече от 30 часа без вода останаха в кв. "Герена", водоподаването беше нарушено тази нощ и в други квартали в града. Безводието се удължава и от планирани ремонти. Причина за безводието са ремонтни дейности на главен водопровод от южна индустриална зона (ЮИЗ) първи подем до южна индустриална зона (ЮИЗ) втори подем, уточняват от..

публикувано на 24.07.25 в 10:13

Студенти на протест пред НС преди гласуването на промените в Закона за висшето образование

Студенти от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и други висши училища се събраха на протест пред Народното събрание.  Те очакват гласуването на промените в Закона за висшето образование, които депутатите приемат днес окончателно, за намаление на таксите за платено обучение с 40 на сто - от следващата академична година. Пред БНР..

публикувано на 24.07.25 в 10:05

Адв. Александър Кашъмов: Кандидатстващи за публични длъжности да излязат на светло

Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна защита срещу натиск. И те заслужават защита, включително от необосновани агресивни публикации, каквито има в жълти издания, коментира адв. Александър Кашъмов в интервю пред БНР. Той е защитник..

публикувано на 24.07.25 в 09:59