Румъния разследва потенциален икономически шпионаж в полза на "Газпром", в който са извършени редица закононарушения. Разледването се води от Дирекцията срещу тероризма и организираната престъпност, заедно с разузнавателните служби. Разглеждат се данни за теч на информация за запасите от нефт и газ от няколко находища в окръг Тимиш, Западна Румъния, извършвани след 2008-а година.
Според разследващите, те са били изпращани в Москва, без да бъдат информирани румънските власти, каквото е задължението по закон. Тайните за находищата са били събирани от компанията "Nis Petrol", в която мажоритарен собственик е руската "Газпром нефт", съобщава местното издание съобщава "Прес Алърт/Press Alert".
Осем души са били отведени на разпит.
На четирима от тях - румънски и чужди граждани - са повдигнати обвинения за разкриване на поверителна информация и неоторизиран трансфер на компютърни данни.
Новината идва, след като вчера румънските антитерористите обискираха адреси, принадлежащи на NIS Petrol в Букурещ и Тимишоара и домовете на някои от служителите на компанията.
Посланикът на Република Северна Македония в България Агнеза Руси Поповска е извикана в Министерството на външните работи (МВнР), за да ѝ бъде връчена протестна нота, в която българска страна изрязва сериозно безпокойство и загриженост от поредни случаи на поругаване на български национални символи в съседната държава. От министерството..
Френският президент Еманюел Макрон заяви в петък, че европейските съюзници подготвят нов пакет от санкции срещу Русия "в координация със Съединените щати", предаде Ройтерс. Говорейки от Тирана, където се провежда среща на върха на Европейската политическа общност, Макрон разкри, че президентът на САЩ Доналд Тръмп възнамерява да "проведе..
На 31 май ще се проведе национален протест срещу въвеждане на еврото с искане за оставка на правителството. Това обявиха организаторите на публичната дискусия на тема "Как да спасим лева", която се проведе в зала 1 на НДК. Зад организацията застават Граждански щаб в състав Страхил Ангелов, Петър Волгин, Недялко Недялков, Виктор Папазов и доц...
Не може с аргумент за конституционна недопустимост да се нарушава конституционно право. Така вицепрезидентът Илияна Йотова коментира едноличното решение на председателя на НС да отхвърли разглеждането на предложението на президента за допитване до народа, дали България да въведе еврото през 2026 година. Йотова беше гост на..
Френският президент Еманюел Макрон заяви, че е разговарял по телефона с американския президент Доналд Тръмп в кулоарите на срещата в Албания на високопоставени европейски лидери с украинския президент, предаде Ройтерс. По думите на френския президент Русия не е показала, че е готова за мир в Украйна, допълва БТА. Преговорите между Русия..
БСП отказа суверенното право на българския народ да гласува дали да влезе България в еврозоната от януари 2026 г. и това преля чашата . Това каза пред БНР Румен Гечев, който напусна БСП след 45 години членство в нея, бивш депутат, министър на икономиката в правителството на Жан Виденов, професор по икономика. Според него трябва да приемем еврото,..
Четири политическите партии и коалиции - "ВМРО Българско национално движение", "БСП - Обединена левица", "Има такъв народ" и ГЕРБ, се регистрираха за участие в частичните избори за кмет на Мало село, Община Бобов дол, обявиха от Общинската избирателна комисия. Вотът е насрочен за 15 юни. До частични избори се стигна, след като изкаралият..
Включването на строителните материали в списъка на стоките с висок фискален риск предизвиква хаос в сектора . Беше много кратък срокът да се..
Заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Боян Раев заяви пред БНР, че задържаните във Враца и околни села четирима млади мъже са набирали..
Вчера кметът Васил Терзиев предложи бонуси, които могат да стигнат до желаната от протестиращите сума от 400 лева, но само за работещите в "Столичен..