Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зеленски заяви, че въпреки пораженията от ракетните атаки украинският народ остава уверен в победата

Украински военни на пост край повредена сграда, която е близо до обект, поразен от ракетен удар в центъра на Киев, 10 октомври 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Русия нанесе интензивни въздушни удари с крилати ракети срещу редица украински градове в активно време - от 8:00 часа сутринта. По последни данни 11 души са загинали и повече от 60 са ранени. Освен столицата Киев са атакувани и Харков, Николаев, Днипро, Кривой рог и други градове. 

Руската армия е изстреляла 83 ракети срещу украински цели, като половината от тях са били свалени от противовъздушните сили на Украйна, каза заместник-министърът на отбраната Хана Маляр. Нанесени са щети на 11 важни инфраструктурни обекта в осем области. Без електричество след атаките са градовете Лвов, Полтава, Суми и Тернопил. Частично прекъсване има в други части на страната.

Петима души са загинали в Киев, а пострадалите са повече от 50, съобщи кметът Виталий Кличко и отправи емоционален призив към международната общност: "Милиони граждани живеят в Киев. И в тази война, така нареченият свободен свят трябва да продължи да ни помага, на нас - украинците, да спрем този геноцид срещу украинското население и разрушаването на нашия живот, на инфраструктурата, на градовете ни."

Ракетни попадения е имало на натоварени кръстовища, в паркове и туристически обекти в центъра на столицата, като интензивността на ударите е била по-висока от тази при опитите за превземането ѝ от руските сили в началото на инвазията. От украинска страна се твърди, че руските сили са използвали дронове, произведени в Иран, от територията на Крим и Беларус.

Украинският президент Володимир Зеленски каза, че времето на ударите е избрано умишлено, за да има жертви: "Имаме си работа с терористи. Изстреляни са десетки ракети от ирански дронове "Шахид". Те имат две цели - енергийна инфраструктура в цялата страна, втората са хората. По това време на деня, тези цели са избрани, за да бъдат нанесени максимални щети".

Украинският президент заяви категорично, че въпреки пораженията от атаките украинският народ остава уверен в победата: "Защо бяха нанесени такива удари? Врагът иска да се страхуваме, да накара хората да бягат. Но за нас посоката е само една - напред. И показваме това на бойното поле", каза Зеленски.

"Изсипаните ракети над Украйна са доказателство за отчаянието на руския президент Путин заради пораженията на бойното поле и той използва ракетния терор, за да промени хода на войната в негова полза", коментира украинският външен министър Дмитро Кулеба.

Три руски крилати ракети от изстреляните сутринта срещу Украйна от бойни кораби в Черно море са пресекли въздушното пространство на Молдова. Външният министър Нику Попеску съобщи, че руският посланик в Кишинев е привикан, за да даде обяснения и да чуе, че Молдова осъжда руската агресия срещу Украйна.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна, архив.

Отменени и забавени полети на летищата в Брюксел, Берлин и Лондон заради кибератака (ОБНОВЕНА)

Кибератака, насочена срещу доставчик на услуги за обслужване на пътниците на летищните терминали, създаде затруднения в работата на няколко големи европейски летища. Летищните власти съобщават за отменени и забавени полети.  Засегнати са летищата в Брюксел и Берлин и лондонското "Хийтроу". Тези във Франкфурт, Хамбург и Цюрих работят..

обновено на 20.09.25 в 14:57
Снимката е илюстративна

Русия и Украйна съобщиха за военни успехи на различни части от фронта

Русия твърди, че силите ѝ напредват в украинската Днепропетровска област. Според отбранителното министерство в Москва, войските му са овладели село Березове в областта и успешно са бомбардирали украински военни цели тази нощ. Зеленски: Русия изстреля 40 ракети и 580 дрона по Украйна, подобен удар не е военна необходимост По-рано от..

публикувано на 20.09.25 в 14:24
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп наложи такса от 100 000 долара годишно за визи за високо квалифицирани чуждестранни работници

Американският президент Доналд Тръмп подписа указ, с който въвежда такса от 100 хиляди долара за кандидатстващите за виза по програмата за високо квалифицирани чуждестранни работници, предаде Ройтерс. Тръмп наложи таксата за широко използваната визова програма H-1B, ход, който драстично ще увеличи цената на визите, силно желани от някои от..

публикувано на 20.09.25 в 14:01

Каква стратегия използват световните лидери при работата си с Тръмп

"Ще правим всякакви неща, за които никой дори не е смятал, че са възможни."  "Това ще бъде напълно различна страна за кратко време." Доналд Тръмп доказа, че постига целите си с прецеденти, неспазване на нормите и оказване на натиск върху утвърдени идеи, което променя както САЩ, така и света. Но пък и световните лидери намират..

публикувано на 20.09.25 в 14:00

В Мюнхен започва юбилейният 190-и Октоберфест

В германския град Мюнхен започва традиционният и световноизвестен бирен фестивал Октоберфест, който е тази година очаква милиони посетители, предава  ДПА.  Кметът на баварската столица Дитер Райтер открие 190-ото издание на най-големия по рода си фестивал в света на поляната Терезиенвизе.  В продължение на 16 дни - до 5 октомври,  участниците може..

публикувано на 20.09.25 в 13:48
Мирослава Тодорова

Мирослава Тодорова: Абсурд е съдът да заседава под обсада

Изпълнението на съдебните актове не означава, че те не могат да бъдат обсъждани и критикувани . Това е начин за развитие на съдебната практика, корекции и търсене на политически решения за отстраняване на недъзи. Това заяви пред БНР съдията от Софийския градски съд Мирослава Тодорова, бивш председател на Съюза на съдиите. Ние сме длъжни..

публикувано на 20.09.25 в 13:47

Над 200 ученици от Враца са заявили желание да се запишат в Общинската академия по математика

Над 200 ученици от Враца са заявили желание да се запишат в Общинската академия по математика. За втора поредна година академията осигурява безплатни уроци, които ще подпомогнат децата в усвояването на природните науки и за по-добро им  представяне при Националното външно оценяване. От няколко години резултатите врачанските ученици по..

публикувано на 20.09.25 в 13:47