Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Германската прокуратура разследва умишлени експлозии по тръбите на "Северен поток"

Снимка, предоставена от шведската брегова охрана, показва голямо изтичане на газ от "Северен поток 1" в шведската икономическа зона в Балтийско море, 28 септември 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Германската федерална прокуратура е започнала разследване срещу неизвестен извършител за преднамерено причиняване на експлозии на тръбопроводите "Северен поток" 1 и 2 на дъното на Балтийско море в близост до датския остров Борнхолм, предаде АФП.

Агенцията посочва, че федералната прокуратура в Германия обикновено разследва заплахи за националната сигурност, като например терористични атаки.

Говорител на тази институция е обяснил, че саботаж на тръбопроводите би представлявал посегателство срещу енергийните доставки и съответно срещу външната и вътрешната сигурност на Германия.

Досега имало достатъчно данни за обосновано предположение, че двата газопровода са били повредени нарочно с поне две подводни детонации.

Същото обявиха миналата седмица и шведските власти, които са инспектирали местата на два от четирите пробива, които са в изключителната икономическа зона на Швеция.

Днес премиерката Магдалена Андершон официално отказа на Русия тя да бъде включена в разследването, както и да сподели с нея резултатите от него. Но допусна Москва да проведе собствено разследване.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Харалампи Бенов

Във В. Търново отчитат ръст на болните с исхемична болест на сърцето

Кардиолозите във Велико Търново отчитат ръст на болните с исхемична болест на сърцето. В кардиологичното отделение на областната болница се увеличават пациентите на 20-25-годишна възраст със сърдечни болести. Пропуските в лечението на хипертонията и на диабета и увеличаващият се стрес водят до подмладяване на кардиологичните заболявания,..

публикувано на 10.10.25 в 13:54

Земеделски производители от България ще получат 7.4 млн. евро от ЕС

България ще получи 7.4 млн. евро от селскостопанския резерв на ЕС за производителите на плодове, ядки и зеленчуци. Европейската комисия ще предостави близо 50 милиона евро от резерва на страната ни, Унгария, Латвия, Литва, Полша и Румъния след настъпилите в тях значителни щети от неблагоприятни климатични явления.  Тези държави могат да..

публикувано на 10.10.25 в 13:50
Mеждународна конференция на тема

От началото на годината са установени 2800 работещи без договор

Проблемът с трудовата експлоатация в Европейския съюз остава нерешен дори в 21 век, каза министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов при откриването на международна конференция в София. Темата за борбата със сивата икономика е в центъра на дискусиите. Ежегодно се осветляват случаи на български работници, държани при лоши условия, а..

публикувано на 10.10.25 в 13:48
Васил Пандов

ПП-ДБ искат извънредно заседание на здравната комисия заради заплатите на медиците

От ПП-ДБ настояват за извънредно заседание на здравната комисия още през следващата седмица заради заплатите на здравните специалисти. Депутатът Васил Пандов каза, че управляващите умишлено бавят разглеждането на законопроекта за увеличение на заплатите на тези специалисти, за да не бъдат включени средства в бюджета за 2026 г. Той..

публикувано на 10.10.25 в 13:39
Министърът на околната среда и водите Манол Генов

МОСВ е сезирало прокуратурата за нерегламентирани сметища в Пловдивско

МОСВ е сезирало прокуратурата за случаи на нерегламентирани сметища за строителни отпадъци в Пловдивско. Това съобщи министър Манол Генов по време на парламентарния контрол в отговор на въпрос на депутата от "Възраждане" Петър Петров за подобен казус в Монтана: "Копаят се едни големи ровове, събират се строителните отпадъци там, отново..

публикувано на 10.10.25 в 13:36

Желязков: Наводнението в "Елените" не може да остане безнаказано

Премиерът Росен Желязков приветства постигнатото примирие за Ивицата Газа и изрази надежда всички заложници да бъдат освободени. Министър-председателят посочи, че наводнението, взело жертви в комплекс "Елените", не може да остане безнаказано: "Служебни лица са слагали подписа си под всички документи, след което се е стигнало до..

публикувано на 10.10.25 в 13:10
Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов (вдясно) въвежда в експлоатация три нови локомотива

Три нови локомотива "Сименс Смартрон" влизат в експлоатация

Три нови електрически локомотива "Сименс Смартрон" влизат в експлоатация от днес. Два от тях ще обслужват влакове по направлението София - Бургас, а един – по линията София - Русе. Очакваме още един до Коледа. Това съобщи министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов.  "Това е щастлив момент за модернизацията на българската..

публикувано на 10.10.25 в 13:03