Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Украинският финансов министър ще председателства Съвета на управителите на МВФ и СВ през 2023 г.

Сергей Марченко, финансов министър на Украйна
Снимка: Ройтерс

Финансовият министър на Украйна Сергей Марченко ще председателства Съвета на управителите на Международния валутен фонд и на Световната банка през 2023 година, рещиха в петък акционерите на двете институции, съобщава Ройтерс.

Съгласно решението, което беше взето единодушно по време на годишната среща на двете институции във Вашингтон, Марченко ще председателства и годишната им среща, която трябва да се проведе в Мароко.

Това е първият път, когато Украйна ще ръководи институциите, откакто страната се присъедини към тях преди 30 години, каза Марченко в изявление, публикувано от украинското финансово министерство.

Той посочи, че новият статус ще позволи да бъде увеличена ефективността на сътрудничеството на Киев с международните финансови организации и страните-членки на двете институции. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Принц Хари и Меган Маркъл са посетили тайно британската кралица Елизабет Втора

Тръмп няма да депортира принц Хари, защото той имал достатъчно проблеми с жена си

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че няма да депортира принц Хари, защото той си има достатъчно проблеми със съпругата си Меган.  Изненадващото решение на президента и подигравката с херцогинята на Съсекс последва съдебна битка за визовия статут на херцога в САЩ, съобщи вестник „Таймс“, позовавайки се на изявление на президента през „Ню Йорк..

публикувано на 09.02.25 в 01:54

РИОСВ: Общините от Великотърновско и Габровско да почистят сметищата

Регионалната екологична инспекция във Велико Търново отново задължи общините от Великотърновска и Габровска област да установят и почистят нерегламентираните замърсявания с отпадъци на тяхна територия.  Четиринадесетте общини в двете области до 17 февруари трябва да направят графици за почистване на незаконните сметища в населените места, по..

публикувано на 08.02.25 в 21:49

Дете-чудо ще участва на фестивала "Санремо"

От 11 до 15 февруари ще се проведе 75-ият фестивал на италианската песен "Санремо". Специален гост ще бъде феноменалният 6- годишен пианист от Сицилия Алесандро Джервази. Той ще е най-младият музикант, който ще излезе на сцената на театър "Аристон", което е предвидено на 12 февруари. Джервази е от Бузето Палицоло. Свири на пиано до..

публикувано на 08.02.25 в 21:43

Хиляди хора протестираха в Шефийлд в знак на почит към Харви Уилгуус, намушкан с нож в училище в града

Хиляди хора участваха в шествие в английскя град Шефийлд в знак на почит към 15-годишния Харви Уилгуус, който почина, след като беше намушкан с нож в училище в града и като протест срещу високата престъпност с ножове във Великобритания. Харви Уилгуус почина от прободни рани в гърдите в католическата гимназия „Вси светии“ в Шефийлд в понеделник...

публикувано на 08.02.25 в 21:39

Тайван изпрати делегация във Вашингтон, за да обсъди евентуалните американски мита

Тайван изпрати делегация във Вашингтон, за да обсъди евентуалните американски мита, които президентът Доналд Тръмп може да наложи. Министърът на икономиката Куо Джих-хуей заяви, че властите на едноименния остров са се подготвили в случай, че такива бъдат наложени. Технологичните компании в Тайван, където се намира най-големият производител на..

публикувано на 08.02.25 в 20:58

Акциите на "Тесла" поевтиняха с 11% за седмица

Акциите на компанията за електромобили "Тесла" поевтиняха с 11 процента тази седмица. Пазарното отражение последва някои изяви на собственикът и най-богат човек в света Илон Мъск, който е приближен на американския президент Доналд Тръмп. Причината за срива в стойността на акциите от "Блуумбърг" отдават на шокиращия спад в продажбите на "Тесла" през..

публикувано на 08.02.25 в 20:30

Парламентарни избори в Косово в неделя

Парламентарни избори ще се проведат утре в Косово. Това е и завършекът на първия пълен управленски мандат в балканската страна, след обявяването на независимост от Сърбия през 2008 година. Той беше изпълнен от премиерът Албин Курти и лявото националистическо движение "Самоопределение".  В заключителния си митинг снощи Курти акцентира..

публикувано на 08.02.25 в 20:04