Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Плодове и зеленчуци поскъпват по тържищата у нас в средата на октомври

Снимка: Ани Петрова

Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява цените на хранителните стоки на едро в България, се покачи тази седмица с 0,75 на сто до 2,141 пункта, предаде БТА.

Повече от три месеца ИТЦ е без особени и резки промени, позиционирайки се в диапазона 2,029-2,141 пункта, сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Наблюдава се слабо, но трайно повишение на индекса - с над 5,52 процента. На годишна база ИТЦ е нараснал с над 31 процента.

Базовото ниво на ИТЦ - 1,000 пункта - е от 2005 г.

Оранжерийните домати тази седмица поскъпват с 14,01 на сто и се търгуват по 2,91 лева за килограм, а доматите, прибирани от открити площи, прибавят 7 сто и се продават по 2,29 лева на едро.

Цената на оранжерийните краставици се вдига с 2,6 на сто до 1,95 лева за килограм. Зелените чушки поевтиняват с 0,6 на сто и се продават по 1,65 лева за килограм, а червените се търгуват по 1,97 лв./кг в края на седмицата.

Картофите поскъпват с 2 стотинки и се продават по 1,05 лева за килограм, а цената на морковите е 1,06 лева за килограм на едро. Зелето е с 2,2 на сто нагоре до 0,92 лева за килограм.

Ябълките поскъпват с 1 стотинка и се купуват по 1,36 лева за килограм. Цената на лимоните се понижава с 6 стотинки до 2,93 лева за килограм. Прасковите се продават по 2,03 лева за килограм, а гроздето се търгува по 2,08 лева за килограм.

Кравето сирене поскъпва с 1 на сто и се търгува по 11,33 лв. за килограм, а кашкавалът тип "Витоша" - с 2,8 на сто и се продава по 16,90 лева за килограм.

Олиото този седмица намалява цената си с 0,8 на сто до 4,78 лева за литър. Пакетче краве масло от 125 грама се търгува по 2,86 лева.

Пилешкото месо поевтинява с 0,9 на сто и се продава средно по 5,75 лева за килограм. Захарта вдига цената си с 4 стотинки до 2,58 лева за килограм в края на седмицата, а брашно тип "500" добавя 5,9 на сто от цената си и се търгува по 1,43 лева за килограм.

Оризът поскъпва с 0,7 на сто и достига 2,90 лева за килограм. Яйцата се продават по 0,33 лева за брой на едро в края на седмицата.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Тръмп не е бил информиран предварително за украинската атака с дронове срещу Русия

Президентът на САЩ Доналд Тръмп не е бил информиран предварително за украинската атака с дронове срещу Русия, каза днес говорителката на Белия дом Карълайн Левит, цитирана от Ройтерс. Украйна е започнала мащабна атака срещу руски военни летища Украйна обяви, че е поразила руски самолети на стойност 7 млрд. долара Украйна каза, че в..

публикувано на 03.06.25 в 22:10

Протестиращи в София: Спрете фестивалния погром в Южния парк, тонколоните далеч!

Граждани от столичните райони "Лозенец" и "Триадица" протестираха с искане шумните и замърсяващи събития да бъдат изнесени далеч от парковете и жилищните зони. Протестът, който се проведе пред входа на "Парк Център", на ъгъла на кръстовището на бул. "Черни връх" и бул. "Арсеналски", е организиран от сдружение "Градски паркове и градини"...

публикувано на 03.06.25 в 22:04
Туристи разглеждат катедралата

Предлагането на туристически апартаменти в Испания се е увеличило с 25% за последните 2 години

Предлагането на туристически апартаменти се е увеличило с повече от 25 на сто в Испания през последните две години. Това показват данните от проучване на пазара, проведено от асоциацията на туристическите компании "Екселтур". В половината от 100-те най-посещавани испански градове капацитетът на ваканционните жилища, рекламирани в онлайн платформи, вече..

публикувано на 03.06.25 в 21:54

Президентът: Трябва да преодолеем фрагментацията в европейската отбранителна наука и промишленост

Президентът Румен Радев изтъкна Германия като най-важния стратегически партньор на страната ни и призова за засилено сътрудничество във военната сфера. П о време на форум, посветен на възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между България и Германия в сферата на отбраната, държавният глава изтъкна, че у спешното партньорство между..

публикувано на 03.06.25 в 21:25

Катастрофа на трамвай и автомобил на столичния бул. "Стамболийски", има пострадал

Пътнотранспортно произшествие с пострадал е станало на кръстовището на булевард " Ал. Стамболийски" и улица "Осогово", в района на мол "София", съобава БТА. По информация на очевидци трамвай и автомобил са се ударили, като пътуващ в автомобила е пострадал.  Все още няма представител на полиция и на Спешна помощ, на място е единствено автомобил по..

публикувано на 03.06.25 в 20:43

Окръжният съд в Смолян осъди на 15 години затвор мъж от Девин за убийството на брат му

Състав на Окръжния съд в Смолян осъди на 15 години затвор 41-годишния Стефан Шупев от гр. Девин за братоубийството, извършено на 24 януари 2024 г. Присъдата бе постановена след съкратено съдебно следствие. Жертвата – 43-годишният брат на обвиняемия Руско Шупев, бе открит с множество травматични увреждания, а тялото му – запалено с отработено..

публикувано на 03.06.25 в 20:33
И Дже-мьон

И Дже-мьон, който печели президентския вот в Южна Корея, обеща на избирателите да не ги разочарова

Кандидатът на либералната южнокорейска опозиция И Дже-мьон печели предсрочните президентски избори в Южна Корея с близо 49%, предаде Ройтерс. Неговият консервативен опонент Ким Мун-су е с близо 43%. Данните са при преброени почти 70% от гласовете. Избирателната активност е била най-високата от близо три десетилетия. Започна гласуването на..

публикувано на 03.06.25 в 20:20