Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адм. Емил Ефтимов съобщи:

Два пъти наши изтребители са вдигани под тревога за последните два дни

Адмирал Емил Ефтимов
Снимка: БГНЕС

Два пъти през последните два дни българските Военновъздушни сили са вдигани във въздуха след сигнали от Център на НАТО за координация на въздушното движение, съобщи  началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, след церемония по предаване от българска страна командването на Многонационалната бойна група на Италия като рамкова държава. Той не коментира, защо днес е вдигнат боен самолет.

Началникът на отбраната адмирал Ефтимов обясни защо е поискано да бъдат вдигнати българските изтребители: "Имаме 2 привеждания на дежурните изтребители. Единият беше по самолет, изгубил радиовръзка. Днес имаме друго привеждане, по друга активност".

Адмирал Евтимов коментира, че амбицията на командването е в случай на нужда Многонационалната бойна група да се трансформира в бригада. Като част от това желание той отново коментира, че трябва модернизация и обновяване на военната инфраструктура:  

"В момента на източния фланг на НАТО се извършва надпревара за осъществяване на военна структура – да се създадат условия за съюзниците, за да могат те в случай на нужда бързо, при подходящи условия да усилят нашия отбранителен потенциал".

Началникът на отбраната призова да не посяга на мотивацията на армията и да не се правят внушения. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Европейският комисар по въпросите на демокрацията, правосъдието, върховенството на закона и защитата на потребителите Майкъл Макграт

Еврокомисарят по правосъдието: Необходими са усилия за създаване на солидно досие за корупция по високите етажи на властта

"Плащанията по Плана за възстановяване и устойчивост за всички страни-членки зависят от това дали са изпълнили ключовите етапи" - така еврокомисарят по правосъдието Майкъл Макграт отговори на въпрос дали е възможно да бъдат удържани средства за България и по третото плащане по плана за възстановяване и устойчивост.  Комисията ни удържа 214,5 млн...

публикувано на 17.11.25 в 21:21

Пренасочени и отменени полети заради силния вятър на летище "Васил Левски" - София

Заради силния вятър на летище "Васил Левски" - София полетът от Истанбул за София е бил отменен, а шест други са пренасочени. Полетите от Малта, Франкфурт, Виена и Мюнхен са се приземили в Скопие, а от Бергамо и Варшава във Варна. Съответно заради пренасочените самолети са отменени полетите от София до Варшава, Франкфурт, Виена, Мюнхен и Истанбул...

публикувано на 17.11.25 в 21:02

Ловеч изпълнява предписаните от РИОСВ мерки, за да избегне затваряне на депото за битови отпадъци

Община Ловеч изпълнява предписаните от Регионалната инспекция по околната среда и водите в Плевен мерки, които трябваше да бъдат предприети до днес, за да не се стигне до затваряне на Регионалното депо за неопасни битови отпадъци. В петък, от парламентарната трибуна, в отговор на депутатски въпрос от Николай Нанков министърът на околната среда..

публикувано на 17.11.25 в 20:19

Институциите и бизнесът в Смолянско са готови за зимния туристически сезон

Институциите и бизнеса са в готовност за зимния туристически сезон в Смолянско, чакаме първия сняг, съобщи пред медии в Смолян заместник-министърът на туризма Павлин Петров.  Той проведе работна среща при областния управител Захари Сираков с участието на представители на държавни институции, общини и туристическия бизнес в региона. На срещата..

публикувано на 17.11.25 в 19:58

Полетите за София от Варшава, Франкфурт и Мюнхен са пренасочени към Солун заради силния вятър

Заради силен вятър редовните полети за София тази вечер от Варшава, Франкфурт и Мюнхен са пренасочени към Солун, показва справка на сайта на столичното летище. Пътници от самолета от Варшава съобщиха за силна турбуленция, която не е позволила кацане в София. Очаква се решение на авиокомпаниите дали от Солун пътниците ще бъдат транспортирани до София с..

публикувано на 17.11.25 в 19:49
Министърът на правосъдието Георги Георгиев

Министър Георгиев е представил в Брюксел напредъка в реформите по ПВУ

България ще получи 35 милиона евро за проекти за достъп до правосъдие, противодействие на домашното насилие и инвестиции за подобряване на условията в затворите по линия на Норвежкия финансов механизъм - това стана ясно след срещата на министъра на правосъдието Георги Георгиев с изпълнителния  директор на механизма Рагна Фидестол. Министър Георгиев..

публикувано на 17.11.25 в 19:43

Разкриха организирана престъпна група от Врачанско, разпространявала наркотици в цялата страна

Разкриха организирана престъпна група от Врачанско, която е разпространявала наркотици в цялата страна чрез дистанционни продажби. При акция на ГДБОП под надзора на прокуратурата в офис на куриерска фирма в град Вълчедръм, община Монтана, миналия четвъртък, соченият за ръководител на групата (В.С. на 27 години) е направил опит да изпрати 86 пратки..

публикувано на 17.11.25 в 19:40